No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Príjemné s užitočným: Žiaci Súkromnej strednej odbornej školy na Sardínii

30. októbra 2017 | |  | 

Vďaka projektu Erasmus + sme mohli tri týždne študovať a praxovať na Sardínií v meste Sassari na strednej odbornej škole IPSEOA – IPSAR. Spolu s tamojšími tretiakmi a štvrtákmi sme si osvojovali technológiu prípravy jedál, obsluhovanie zákazníkov a v školskom bare sme pripravovali rôzne kávové špeciality a miešané nápoje. Učitelia nám vychádzali v ústrety, so žiakmi sme sa rýchlo skamarátili , naším komunikačným jazykom bola angličtina miešaná s taliančinou. Škola IPSEOA je najväčšou odbornou školou v oblasti hotelierstva na ostrove, navštevuje ju približne 1300 žiakov, v Taliansku patrí medzi najuznávanejšie školy.

Na odbornej praxi sme si úlohy rozdelili: prvá skupina žiakov pripravovala zvyčajné menu: antipasto (predjedlo), primo piatto (prvé hlavné jedlo), secundo piatto (druhé hlavné jedlo) a dolce (dezert). Druhá skupina sa postarala o prestieranie a tretia skupina mala zabezpečiť prípravu espressa , raňajšieho capuccina a ďalších kávových špecialít. Naučili sme sa prípravu nielen miestnych špecialít ako malloredus, seadas, ale aj lazaní, známych plnených cestovín obľúbených v celom Taliansku. Tí odvážnejší ochutnali aj jedlá obyvateľov Sardínie, a to slimáky, chobotnice a držky.

Najväčším lákadlom pre nás bolo zažiť na vlastnej koži moderný potravinársky trend Slow Food (tradičná príprava lokálnych potravín vypestovaných v tomto prípade na Sardínii). V škole sme sa o tomto spôsobe stravovania síce učili na hodine gastronómie, no oveľa lepšie je vidieť to na vlastné oči, ako o tom stokrát počuť na hodine.

V meste Usini sme po privítaní primátorom mesta navštívili miestnu výrobňu olivového oleja, pekáreň, „nonny“ a „mammy“, ktoré pripravovali rôzne talianske cestoviny. Prípravu jedál v rámci trendu Slow Food sme mali možnosť sledovať aj v horskej obci Gavoi , kde sme sa zúčastnili „víkendu otvorených dverí“. Pestovatelia a výrobcovia miestnych produktov nás očakávali s otvorenou náručou, mohli sme ochutnať a kúpiť tamojšie syry, víno, torrone (cukrárska hmota z medu), rôzne sladkosti, pečivo, chlieb atď.

Vo voľnom čase sme objavovali tajomstvá ostrova, najmä miestne stavby zo 14.-17. storočia, nazývané Nuraghe. Ich pôvod nie je známy, pripomínajú však africké a mexické pyramídy. Jeden víkend sme venovali najkrajšiemu pobrežiu Európy, akým je Costa Smeralda, obľúbený tichý skalnatý záliv plný bohatých amerických filmových hviezd a arabských miliardárov, ktorý sa hemží luxusnými jachtami a drahými obchodíkmi. Navštívili sme aj bielu piesočnatú pláž La Pelosa s krištáľovočistou vodou. Bývali sme päť minút od pobrežia, a tak sme sa vo voľnom čase chodili často kúpať.

Tri týždne rýchlo uplynuli. Posledný deň sme mali slávnostný obed s primátorom mesta Sassari, ktorý vyjadril svoje potešenie z toho, že ich miestna škola má partnerskú školu zo Slovenska, hoci ich partnerským mestom je Bratislava. Po slávnostnom prejave riaditeľky školy a primátora mesta Sassari sme navštívili mestský úrad, kde sme prebrali plaketu mesta.

Ďakujeme našej škole, Národnej agentúre, hosťujúcim inštitúciám a našim učiteľom, že nám umožnili tento zaujímavý vzdelávací pobyt v zahraničí. Sardínia sa nám vryla do srdca, dúfame, že sa tam čoskoro vrátime.

Tretiaci SSOŠ v Rimavskej Sobote

Tento projekt je  financovaný s podporou Európskej Komisie.
Táto publikácia reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii.

Zdroj: SSOŠ Rimavská Sobota, PR článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross