No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tohtoročný Svetový deň vody na tému Príroda pre vodu

Príroda pre vodu– to je tohtoročná téma Svetového dňa vody (World Water Day), ktorá skúma ako môžeme využiť prírodu na prekonanie nových výziev 21. storočia. Škody na životnom prostredí spolu s klimatickými zmenami spôsobujú vodné krízy, ktoré vidíme na celom svete. Povodne, suchá a znečisťovanie vody sú zhoršované degradovanou vegetáciou, pôdami, riekami, jazerami. Poškodené ekosystémy ovplyvňujú množstvo a kvalitu vody, ktorá je k dispozícii pre ľudskú spotrebu. Povodne, suchá a znečistenie vody môžeme znížiť použitím riešení, ktoré máme v prírode. Prírodné riešenia majú potenciál riešiť mnoho z našich problémov s vodou. Vysádzanie nových lesov, riešenie záplavových oblastí a obnovenie mokradí obnoví vodný cyklus, ktorý prispeje k zlepšeniu životných podmienok a ľudského zdravia. Svetový deň vody si svet pripomína každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát vyhlásený Valným zhromaždením OSN. Je oslavou úcty a pokory k vode.

„Obyvatelia Banskobystrického kraja môžu využiť aj bezplatné vyšetrenie vody z individuálnych súkromných vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany“, uviedla vedúca Oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia banskobystrického RÚVZ Kvetoslava Koppová. Vzorku je potrebné odobrať v deň vyšetrenia (22. marca) do čistej, vypláchnutej plastovej fľaše v množstve nie viac ako pol litra a priniesť 22. marca od 8.00 do 14.00 hod. na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, Cesta k nemocnici 1.
K osvetovým akciám Svetového dňa vody sa každoročne pripája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote. V tento deň môžete využiť konzultačné služby zamerané na kvalitu pitnej vody v okresoch Rimavská Sobota a Revúca, dostanú odpovede na otázky o rozsahu, početnosti a kritériách kontroly kvality pitnej vody, o ochrane vodných zdrojov, zdravotnej bezpečnosti pitnej vody a jej význame pre zdravie ľudí.

Ako dodala Koppová, za kvalitu pitnej vody vo verejnom vodovode zodpovedá prevádzkovateľ, je pravidelne kontrolovaná prevádzkovateľom aj príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Za kvalitu pitnej vody vo vlastnej studni je zodpovedný jej majiteľ. Vo vlastných studniach sú často zvýšené koncentrácie dusičnanov a dusitanov, a zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazovateľov, najmä v poľnohospodársky využívaných alebo často zaplavovaných oblastiach.

Dusičnany a dusitany v koncentráciách presahujúcich limitné hodnoty pri akútnom pôsobení ohrozujú zdravie dojčiat, pri dlhodobom príjme zvyšujú riziko vzniku niektorých závažných ochorení. Nevyhovujúca mikrobiologická kvalita pitnej vody môže spôsobiť prenos infekčných ochorení (hnačkové vírusové a bakteriálne ochorenia, žltačka typu A). Je preto v záujme majiteľov súkromných zdrojov, aby poznali kvalitu pitnej vody vlastného vodného zdroja. Posúdenie používania vody zo studne na pitné účely, si vyžaduje stanovenie mikrobiologických, biologických a fyzikálno–chemických ukazovateľov v rozsahu minimálneho rozboru vody.

RÚVZ v Rimavskej Sobote nezabezpečuje vyšetrovanie vzoriek vody!

Zdroj: Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross