No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako si vybrať tú správnu strednú školu ? Odborníčky radia

11. februára 2018 |  | 

Blížia sa termíny odovzdania prihlášok na strednú školu a mnoho deviatakov má hlavu v smútku. Tínedžeri pri otázke na akú strednú školu chceš ísť, častokrát nemajú odpoveď, a ich predstava o budúcnosti je v celku nejasná. Vybrať si tú správnu strednú školu, na ktorej dieťa strávi nasledujúce štyri roky nemusí byť vôbec hračka. V takýchto prípadoch je najlepšie sa s niekým poradiť, s odborníkmi z praxe, ktorí už majú za sebou viac ako 10 ročné skúsenosti.

„Výber strednej školy je obvykle dlhodobý proces, počas ktorého sa formuje rozhodnutie,“ uvádzajú odborníčky z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Rimavskej Sobote (CPPPaP). Podľa nich rozhodnutie žiaka formuje rodina, kamaráti aj škola, intenzívnejšie v posledných dvoch ročníkoch na základnej škole. Na výber ďalšieho štúdia a povolania dohliada v školách výchovný poradca a odborní zamestnanci CPPPaP. Tí realizujú program profesijnej orientácie pre deti s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským priamo na školách. Obsahom programu je sebapoznávanie, informácie o stredných školách a profesiách. Následne žiaci vypracúvajú inteligenčný, osobnostný a záujmový test, ktorý mapuje študijno-profesijné predpoklady žiaka pre štúdium a budúce povolanie. „Stáva sa, že pri následnej konzultácii po vyhodnotení testov sú niektorí žiaci zaskočení tým, čo im vyšlo,“ opisuje svoje skúsenosti psychologička Tatiana Hrablayová z CPPPaP. „U detí sa niekedy stretávame s nereálnymi predstavami o budúcom povolaní, s preceňovaním alebo podceňovaním svojich schopností. Mnohí žiaci sa pri výbere povolania riadia tým čo chce ich kamarát/kamarátka a neuvažujú nad tým, čo by bolo najlepšie pre nich,“ hovorí špeciálny pedagóg Jana Ciráková. Deti častokrát získavajú informácie zo zdrojov, ktoré im poskytujú skreslený obraz o povolaní. Jedným zo spôsobov ako získať nadhľad môže byť zodpovedanie nasledujúcich otázok:

Prečo som si vybral /a práve túto školu/odbor? Bude ma škola baviť?
Aká je náročnosť štúdia?
Ktoré sú dôležité predmety na zvolenej škole; nemám s nimi problémy?
Bude štúdium pre zákonného zástupcu (rodiča) finančne zvládnuteľné?
Akú mám šancu sa po škole uplatniť/má odbor perspektívu?
Akú mám šancu dostať sa na školu/odbor?
Plánujem ísť po skončení SŠ na VŠ?

„Cieľom je, aby si dieťa vybralo taký vzdelávací smer, ktorý ho bude uspokojovať, bude mu prinášať radosť a zároveň ho pripraví pre ďalšie štúdium, alebo dobrú pracovnú pozíciu,“ tvrdí odborníčka. Pred samotným podaním prihlášky robia stredné školy nábory a pravidelne sa pod záštitou CPPPaP organizuje burza stredných škôl v priestoroch Domu kultúry. Ako uviedla psychologička, žiaci majú počas akcie možnosť bližšie sa oboznámiť s niekoľkými desiatkami stredných škôl či už z okresu ale aj mimo neho. Majú možnosť osobne sa porozprávať so žiakmi a učiteľmi z tej-ktorej školy, a tak získať informácie z „prvej ruky“. Na stredných školách sa tiež konajú dni otvorených dverí, kedy žiak, má možnosť priamo navštíviť jej priestory a doplniť si informácie o študijnom alebo učebnom odbore. Ak sa však dieťa stále nevie rozhodnúť kam na strednú školu, v CPPPaP poskytujú aj individuálne poradenstvo, kde sa snažia budúcich študentov stredných škôl motivovať správnym smerom. Pri výbere strednej školy by však rodičia mali prihliadať na doterajší prospech detí na základnej škole a vyvarovať sa takým odborom, kde sú predmety, ktoré sú pre dieťa problémové.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross