No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako vyzerá koniec sveta? Rodák z R. Soboty ho navštívil

Vitajte na konci sveta. Ako by ste reagovali na túto vetu po prílete do krajiny, v ktorej sú miesta nedotknuté človekom hoci o turistov z celého sveta nie je núdza? Jedným, ak nie je jediným takým miestom, kde vás takto môžu privítať je Nový Zéland. Krajina, ktorá púta pozornosť svojou prekrásnou prírodou. Zem protinožcov, ako ju zvyknú nazývať, nedávno navštívil aj jeden pár, o ktorom vám už redakcia Rimava.sk písala. Rado, rodák z Rimavskej Soboty žijúci v Írsku, spoločne aj so svojou manželkou Katkou spoznávali Nový Zéland tri týždne. Po ich návrate sme ich vyspovedali, aby nám priblížili svoje zážitky.

Ich cesta začala s viac ako 17-hodinovým letom z Írska a následným prestupom v Dubaji až do mesta Auckland, ktoré je najväčším na Novom Zélande. „Keď sme pristáli v Aucklande a opýtali sa odkiaľ sme, tak nás privítali slovami „Vitajte na konci sveta“. V podstate mali pravdu lebo Írsko a Nový Zéland sú od seba dve najvzdialenejšie krajiny na svete,“ priblížil Rado. Ako poznamenal, krajina ich veľmi prekvapila svojou nedotknutou prírodou. Starajú sa o ňu rôzne spoločenské organizácie dotované štátom.

Nový Zéland je rozsiahla krajina zložená z dvoch ostrovov. Mladý pár si na jej spoznávanie vybral takpovediac dobrodružnejší variant, prenajali si karavan. Podľa Rada tak mali väčšiu možnosť objavovať všetky krásy tejto krajiny. „Musím povedať, že náš skoro trojtýždňový plán vyšiel tak na 110 percent, z čoho som bol veľmi prekvapený, pričom sme urobili poctivých 4 tisíc kilometrov. Našim domovom na tejto ceste bol karavan, o ktorý sme sa samozrejme museli starať. Museli sme premýšľať, kde si dotankovať čerstvú vodu, prípadne doplniť plynovú bombu, aby sme nemrzli v noci, čo sa nám aj raz prihodilo,“ prezradil Rado.

Ako sme vyššie spomenuli, Nový Zéland tvoria dva ostrovy, severný a južný. Podľa rodáka z Rimavskej Soboty sú dosť rozdielne a každý skrýva niečo výnimočné. „Severný ostrov, povedal by som, že je trávnatý a špecificky kopcovitý, ako z rozprávky kde sa pasú len kravy a ovce. Nadšenci trilógie Pána Prsteňov určite musia navštíviť Hobiton pri meste Matamata,“ avizuje. Neskôr ich cesta viedla do Waitomo Glow worms caves, kde je veľmi známa jaskyňa s výbornou akustikou. „Odohrávajú sa tam rôzne koncerty, napríklad od Katy Perry. Úplne v najnižšej jaskyni, ktorá bola zaliata vodou žili červíky, ktoré svetielkovali do slabomodra,“ podotkol Rado. Podľa jeho slov sa neďaleko nachádza vulkanická oblasť, v okolí mesta Rotorua, v ktorom vidieť ako sa dvíha pomedzi domy horúca para a cítiť aj zápach síry. Podľa Rada bolo toto mesto ako z inej planéty a ľudia využívajú energiu z gejzírov efektívne. „S veľkou obľubou si domáci na tejto horúcej pare pripravujú jedlo,“ ozrejmil. Horúca voda hrala prím aj v neďalekej oblasti Kerosene Creek, kde bola prírodná rieka s horúcou vodou, v ktorej sa dalo kúpať.

Rado s Katkou si však prešli aj Južným ostrovom. Ten je podľa ich slov dosť hornatý a so zasneženými vrchmi. „Nachádza sa tu pár ľadovcov Franz Jozef a Fox Glacier,“ povedal Rado, ktorý prezradil aj jeden cestovateľský tip tejto oblasti. „Určite by som sa zastavil na Pancake Rocks, kde je krásna jazda autom popri pobreží“. Krásnu jazdu autom vystriedalo podľa mladej dvojice najsympatickejšie útulné mestečko Wanaka a jeho jazero. Na ich ceste po Južnom ostrove nechýbala ani návšteva mesta Queenstown. Je to mesto, kde si podľa Rada prídu na svoje gurmáni. „Sú tam známe reštaurácie a výborné steak house-y (reštaurácie, ktoré sa orientujú na prípravu rôznych steakov, pozn. red.),“ poznamenal a dodal, že mesto je stvorené aj pre turistov, ktorí obľubujú adrenalínové športy. A keďže Rado a Katka nie sú z cukru a majú radi dobrodružstvo, vyskúšali si adrenalínovú jazdu strmým kopcom a serpentínami na najvyšší vrch Queenstownu, kde sú aj lyžiarske vleky. Krajinu protinožcov si pozreli aj z výšky, a to z najvyššej hory Mount Cook. „Počuli a videli sme silu burácajúcej snehovej lavíny,“ doplnil Rado.

Ich cesta naprieč Novým Zélandom pokračovala z Queenstownu 5-hodinovou jazdou do Milford Sound. „Sú to fjordy doslova z inej planéty. Topiaci sa sneh na vrchoch fjordov len pridával na ich dramatickosti,“ opísal Rado, podľa ktorého cestou tam zažili jazdu ako do podsvetia. Dôvod je jeden, presnejšie jednosmerný. Ako Rado ozrejmil, jediná príjazdová cesta vedie cez drsné skalnaté hory, kde je skalnatý dlhý jednosmerný tunel riadený semaforom. Po návšteve fjordov sa ich cesta chýlila ku koncu. Ich poslednou zastávkou bolo jazero Tekapo Lake, kde bola podľa ich slov až neuveriteľne tyrkysová voda.

Týmto pohľadom na jazero sa ich cesta naprieč Novým Zélandom končila. Ešte si cestou do Írska stihli užiť atmosféru metropoly Dubaj. A hoci sa momentálne zdržiavajú v Írsku, už teraz plánujú ďalšiu zaujímavú cestu do sveta.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Radoslav a Katka Hank


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross