No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ČIERNY OROL: Ochutnajte to najlepšie z pivníc slovenských vinárov

Pekné víno v MalohonteNádvorie Čierneho orla sa po prvýkrát vo svojej histórii premení na jednu veľkú vinotéku, na ktorej ochutnáte nápoj bohov. So svojím tekutým bohatstvom z vinosadov sa s vami podelia vo svojich kruhoch známi a uznávaní slovenskí vinári. Na degustačnom podujatí s názvom Pekné víno v Malohonte, ktoré sa uskutoční v sobotu, 1. októbra od 14:00 do 19:00 hod., ochutnáte približne 40 vzoriek vín z malokarpatskej, nitrianskej a stredoslovenskej vinohradníckej oblasti.

„Cieľom akcie je, aby ľudia ochutnali aj iné vína od malých vinárov. Nie len tie, ktoré sú dostupné v hypermarketoch alebo od veľkovýrobcov,“ uviedla pre Rimava.sk spoluorganizátorka akcie Silvia Nédešiová. Okrem toho budú mať návštevníci podľa jej slov možnosť porozprávať sa priamo s vinármi, ktorí im radi poskytnú základné informácie o víne. Ako ďalej priblížila, návštevníci dostanú degustačné poháriky a každá ochutnávka vína bude sprevádzaná výkladom o danom víne. „Rovnako aj pri degustácii budú vinári dodržiavať postup, teda ochutnávka začne od tých ľahších vín k tým ťažším,“ doplnila Nédešiová.

Pekné víno v MalohonteA ktorí rodinní vinári prinesú svoj s láskou vypestovaný lahodný nápoj? Svoje dlhoročné skúsenosti pretavené do nápoja bohov predstavia malé vinárske rodiny, ako je napríklad vinárstvo Muráni z Čajkova alebo vinárstvo Korbáš z Bernolákova. „Sú to malé vinárstva, ktoré majú svoj predaj orientovaný len vo vínotékach alebo len u nich samotných. Teda žiadne hypermarketové víno,“ avizuje spoluorganizátorka a dodáva, že vína, ktoré vám pri degustácii zachutia si budete môcť na podujatí aj zakúpiť.

Ak ste teda milovníkmi vín, táto akcia by vám nemala ujsť! Neváhajte však dlho, počet návštevníkov je limitovaný na 170 osôb. Predpredaj vstupeniek začína od 1. septembra, lístok si môžete zakúpiť na sekretariáte Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote na Športovej ulici 1072/1 alebo v zariadení školy Čierny orol.

Doprajte si pohodu pri poháriku kvalitného vína a nechajte svojim chuťovým bunkám zažiť novú explóziu chuti, ktorú až k vám donesú slovenskí vinári.

Predstavujeme vám prvé zo zúčastnených vinárstiev:

Vinárstvo Muráni z Čajkova
Nitriansky vinohradnícky región

Vinič je ich pracovný nástroj pomocou, ktorého tvoria vína, ktoré odrážajú miesto pôvodu.

Vinohrady zapúšťajú svoje korene do tufových a andezitových sopečných vyvrenín v Čajkove, na úpätí južných svahov Štiavnických vrchov. Je to magické miesto, kde sa prelínajú dva svety. Končí tu horúca - južná časť Európy (Panónska panva - Pannonicum) a Štiavnickými vrchmi sa začína chladná severná časť Európy ( Západné Karpaty - Carpaticum occidentale ), kde sa vinohrady nachádzajú už len ojedinele.

Oficiálne bolo vinárstvo  Muráni Víno Čajkov založené v roku 1993, ale vo vinohradoch pracujú už päť generácií dozadu. Prvá písomná zmienka, ktorá spája rodinu s vinohradníctvom pochádza zo súpisu čajkovských vinohradov, ktorý bol vytvorený dňa 14.9.1762. V súčastnosti obhospodarujú 10 ha vinohradov a plánuje sa výsadba ďalších 4 ha. Časť produkcie hrozna sa spracuje a časť sa predá renomovaným slovenským vinárom.

V súčastnosti je hlavným cieľom dokonale spoznať surovinu, ktorá sa rodí na sopečnom podloží. Uplatňovať dokonalé postupy pri pestovaní viniča, nájsť rovnováhu – pomer, v akom skĺbiť tradičné postupy, ktoré im  zanechali predkovia a moderné postupy, ktoré ponúka nová doba.

Takto sa rodí kompromis medzi rodinnou tradíciou a modernou technológiou.

Domin a Kušický

Na začiatku bol zanietený vinár a degustátor Ing. Ján Domin a jeho sen vybudovať rodinné vinárstvo. Po mnohoročných skúsenostiach s výrobou vína za bývalého režimu a s podnikaním s bioproduktami v 90. rokoch sa začal zaoberať myšlienkou:

„Keď vinárstvo, tak ekologické...“

Tam vznikli základy rodinnej firmy Domin & Kušický z Veľkého Krtíša.

Základom všetkého je dopestované hrozno, ktoré sa zbiera výlučne ručne, rýchlo a šetrne. Snahou je zachovať vo vínach ich odrodový charakter a ďalšie nuansy podporené slnkom, pôdou a zrážkami. Sú to vína na dlhé ochutnávanie a meditovanie. Všetky biele vína dozrievajú minimálne rok, červené vína väčšinou 2 až 3 roky. Niektoré vybrané červené vína strávia určitý čas v drevených barikových sudoch. Odrodová skladba vo vinohradoch je volená cielene na agroekologické podmienky mikrorajónov. Regulovaním úrod sa dosahuje najvyššia kvalita finálneho produktu.

Vína majú výrazne odrodový charakter a harmonické kyseliny so zvyškovým cukrom. Preto ostávajú vína dlho svieže s vysokým dozrievacím potencionálom. Všetky vína sú bez akejkoľvek chemickej stabilizácie. Aj obsah SO2 je výrazne pod povolenou normou. Všetky spomenuté vlastnosti vín zodpovedajú norme pre biovína. Vína sú veľmi kvalitné preto nepremeškajte príležitosť ochutnať aj tieto typy vína.

Pivnica Csernus z Vinice
Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Rodinné remeselnícke vinohradníctvo sa rozprestiera na južnej časti Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti pri obci Vinica, na južnom sopečnom svahu vrchu Stráž. Rodina Csernusovcov sa zaoberá vinárstvom a výrobou vína už viac generácií. 

Hovorí sa, že vinár bude mať naozaj kvalitné víno vtedy, ak dá do suda sedemdesiat percent hrozna, a tridsať percent svojho srdca.

Dokonca to by mohlo byť heslom vinárstva Csernus, ktoré sa od roku 1984 - s dorazom a starostlivosťou zaoberá pestovaním a výrobou vína. Hoci samotný vinár Karol Csernus v súčasnej dobe pracuje na plný úväzok ako architekt jeho snom je naplno sa venovať vinárstvu. Aj preto začal v roku 2010 študovať na vinárskej akadémii Borkollégium, kde úspešne zložil skúšku a získal titul posudzovateľa.

Z väčšiny úrody hrozna, ktoré sú zo svahu vinického vrchu Stráž – pripravia biele víno. Hlavné odrody sú Rizling Vlašský, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Chardonnay, Irsai Oliver a Peszeki Leányka. Vďaka zrelosti hrozna vína obsahujú bohatú arómu a chuť, prevažuje charakteristická odrodovosť, znaky terroir, v prítomnosti vhodnej a výraznej kyseliny.

Hlavné červené odrody vinárstva sú André, Zweigelt, Alibernet a Frankovka modrá, z ktorých sa pripravuje rosé a siller, zachovaná chuť červených bobuľových plodov a rovnováha kyselín.

Zdroj: Rimava.sk (Reklamný článok)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre. 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross