No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Daždivé počasie ľudí neodradilo, na stretnutí za slušné Slovensko sa ich zišlo viac ako dvesto

Uplynulý piatok v rámci celého Slovenska sa uskutočnili ďalšie protestné zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Organizátori tejto iniciatívy majú dve požiadavky – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal. Tou druhou sú predčasné voľby. Do protestného zhromaždenia sa zapojila aj Rimavská Sobota. Na Hlavnom námestí sa v daždivom počasí stretlo viac ako dvesto ľudí.

V úvode vystúpila Zuzana Mikulcová, jedna z organizátoriek, ktorá vo svojom príhovore uviedla, že arogancia do slušnej spoločnosti nepatrí. „Je arogantné neprijať politickú zodpovednosť, keď ste jednoznačne pochybili. Je arogantné myslieť iba na svoju moc a vplyv, keď ide o meno a budúcnosť krajiny. Je arogantné klásť si podmienky v čase, keď máte mať sklopené uši. Je arogantné správať sa k novinárom bez rešpektu, keď celú túto situáciu vyvolala vražda novinára, za ktorú aj vy nesiete nepriamu zodpovednosť. Je arogantné nepočúvať hlas ľudí, keď ich sú v uliciach tisíce,“ povedala Mikulcová. Ako ďalej vo svojom prejave uviedla, sme ľudia, ktorí chcú pre seba a svoje deti slušnú budúcnosť bez korupcie, mafie, chobotníc, ktorí nás pripravujú o prostriedky, ktoré nám majú slúžiť.

Okrem organizátorky vystúpili aj aktivisti Nežnej revolúcie v novembri 89 Henrieta Hrinková a Tibor Durdjak so svojou básňou o aktuálnej situácii v krajine. Podľa bývalej novinárky Hrinkovej smrť Jána Kuciaka a jeho priateľky prebudila k životu občianske svedomie mnohých Slovákov. „Začali sa viac pýtať, hovoriť o pochybných kšeftoch s eurofondami medzi talianskymi podnikateľmi, prepojenými na mafiu, a predstaviteľmi vládneho Smeru. Ľudia vyšli do ulíc a začali sa pýtať: Kde to žijeme? Kto nám to vlastne vládne? To naozaj môžu?,“ uviedla Hrinková.

Na zhromaždení bol prečítaný aj list emeritného arcibiskupa Jozefa Bezáka ako i odkazy Slovákov žijúcich v zahraničí. Záver protestného stretnutia patril slovenskej hymne, ktorú si všetci prítomní spoločne zaspievali.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross