No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DRIENČANY: Počas súťaže v prednese rozprávok otvoria opravenú Dobšinského faru

fara Drienčany Ako známy slovenský rozprávkar vyrastal, študoval, za akých okolností sa dostal do malej dedinky Drienčany, čo vytvoril. Múzeum rozprávky Pavla E. Dobšinského návštevníkom priblíži život aj tvorbu slovenského kňaza a zberateľa ľudovej slovesnosti. Kde inde, ak nie v zrekonštruovanej Dobšinského fare vedľa drienčanského kostola. Slávnostné otvorenie je naplánované na stredu, 22. októbra. Obec bude v tom čase plná rozprávok, prednesú ich súťažiaci, ktorí sa tu zídu z regiónu aj z celého Slovenska, na podujatí Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas.

Ako Rimava.sk informovala Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska, v Drienčanoch bude v poradí jedenásty ročník regionálnej a deviaty ročník celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky. Koná sa práve na počesť P. E. Dobšinského. „Teší nás záujem o túto súťaž, v Drienčanoch sa stretávajú súťažiaci z rôznych kútov Slovenska,“ povedala Zvarová, podľa ktorej mnohí  prídu aj o deň skôr, aby si stihli pozrieť okolie, Teplý Vrch aj samotné pôsobisko známeho rozprávkara.

Podľa Zvarovej popri súťaži opäť pripravili aj sprievodné podujatia, výchovný koncert o pastierskych hudobných nástrojoch s Milanom Katreniakom z Tisovca, výstavu výtvarných prác žiakov ZŠ Dobšinského v Rimavskej Sobote a seminár so spisovateľom Petrom Glockom.

V stredu, 22. októbra dopoludnia, slávnostne otvoria obnovenú faru, v ktorej bude Múzeum rozprávky Pavla E. Dobšinského. Ako už Rimava.sk informovala, národnú kultúrnu pamiatku za posledné roky cirkevný zbor opravoval. Vlani ministerstvo kultúry schválilo na ďalšiu etapu rekonštrukcie 10 tisíc eur. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedol evanjelický zborový farár Štefan Gabčan, po tom, čo budovu obkopali a urobili drenáž, vnútorné omietky aj vonkajšiu fasádu, zo získaných peňazí plánovali opravu podláh, vysprávku okien a jemné omietky.

"Všetky tieto práce boli zrealizované," skonštatoval zborový farár a pripomenul, že okrem získanej dotácie museli dať do opráv aj vlastné päťpercentné kofinancovanie. Ako Štefan Gabčan uviedol, tento rok uspeli cez MAS Malohont s projektom na zriadenie expozície. "Ročne sa na fare premelie tri až štyritisíc ľudí. A nebolo tam nič," vysvetlil farár dôvod, prečo sa z niekdajšej fary stane múzeum rozprávky. Ako spomenul, kúpili sklené vitríny, police, svietidlá, rámy, zaobstarali  portréty a listiny. Dali tiež vyhotoviť informačné panely, z ktorých sa návštevníci dozvedia o živote, pôsobení a tvorbe Pavla Dobšinského a tiež o tom, aký dopad má jeho dielo na súčasného čitateľa.

V deň slávnostného otvorenia múzea uplynie presne 129 rokov od smrti evanjelického kňaza a rozprávkara. V Drienčanoch strávil posledných 24 rokov svojho života. Pamätná fara bola nielen jeho domovom, ale aj miestom, kde písal príbehy pozbierané z rozprávania ľudí.

Zdroj: Rimava.sk (fotografie vznikli počas podujatia Dedina ožíva)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross