No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Mesto chce investovať do protipovodňových opatrení

Mesto Fiľakovo zasiahli v 70. rokoch minulého storočia a naposledy v roku 2010 veľké povodne. Pri povodniach spred 7 rokov vytopilo takmer 150 domácností, železnice i prevádzky miestnych podnikateľov. Škody sa vyšplhali na viac ako pol milióna eur. Samospráva sa preto rozhodla predísť ďalším škodám investovaním do protipovodňových opatrení. V týchto dňoch tak prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektu, ktorým sa Fiľakovo chce uchádzať o dotáciu na zlepšenie protipovodňových opatrení. Rimava.sk o tom informovali z Kancelárie primátora mesta Fiľakovo.

„Povodne sa opakujú približne každých 20-30 rokov. Ide o následok náhlych prívalových dažďov. Cez mesto tečie potok Belina, do ktorého ústia prítoky Výhliadka a Klatov. Potok počas silných zrážok nestíha odvádzať vodu,“ povedal primátor Fiľakova Attila Agócs. Keďže povodne tu nie sú časté, mesto nie je zahrnuté medzi oblasti so zvýšenou povodňovou aktivitou. Zoznam týchto oblastí sa však v najbližších dňoch bude aktualizovať. V prípade zaradenia by malo Fiľakovo väčšiu šancu uspieť v projektoch.

Na boj proti povodniam momentálne slúžia čerpadlá a hasičské protipovodňové balíky. K zlepšeniu situácie prispieva aj pravidelné čistenie korýt potokov. „Nezdá sa to byť podstatné, ale je. V roku 2015 som bol pri týchto prácach. Aktivační pracovníci z koryta vytiahli celú chladničku. Takýto objemný odpad by mohol spôsobovať problémy,“ ozrejmil Agócs.

Zlepšiť protipovodňovú situáciu by podľa primátora mohli suché nádrže – poldre, ktoré by vybudovali na tokoch Výhliadka a Klatov v lokalitách Výhliadka a Lieskové údolie. „V prípade veľkých zrážok by slúžili na dočasnú akumuláciu vody, ktorú by sme do Belinej cez priepuste púšťali postupne, aby koryto nevyplavilo. Obe nádrže by dokázali zachytiť 80 tisíc metrov kubických vody,“ priblížil primátor. Ako dodal, nie všetky pozemky, na ktorých by mali nádrže stáť, sú mestské. Samosprávu preto bude čakať zdĺhavý proces vysporiadania vzťahov s vlastníkmi.

Ak by mestu dotáciu neschválili, primátor je pripravený projekt hradiť z mestského rozpočtu. „Na samotnú prípravu projektu sme vyčlenili necelých sedemtisíc eur. Výstavba nádrží by mohla stáť 100 až 200 tisíc eur. Teraz na to prostriedky nemáme, avšak už budeme mať v rukách projekt a budeme vedieť postupovať ďalej. Nie je to malá investícia, keď však vezmeme do úvahy škody, ktoré voda napáchala naposledy, je potrebné to časom zrealizovať,“ uzavrel Agócs.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross