No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Za pochybenia pri verejnom obstarávaní musí mesto vrátiť stotisíc eur

Fiľakovo musí za pochybenia externej firmy pri verejnom obstarávaní vrátiť štátu približne stotisíc eur. Táto suma je časťou z dotácie v celkovej výške viac ako 1,2 milióna eur, ktorú samospráva získala od ministerstva pôdohospodárstva na revitalizáciu mestského parku a jeho okolia ešte v roku 2009. Mesto čiastku bude splácať najbližšie tri roky.

Podľa primátora Fiľakovoa Attilu Agócsa, k pochybeniam malo dôjsť v roku 2010, kedy prebiehali externou firmou verejné obstarávania na dodávateľa. Hoci ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako riadiaci orgán pochybenia nenašiel, Úrad verejného obstarávania ich našiel v roku 2015 až päť. „Tu ide o skupinové porušenie, kde viacnásobne pochybil obstarávateľ. Predstavme si to tak, keď v našom mene nejaká externá firma konala a zaslala podmienky nejakej firme, ktorá sa uchádzala o zákazku a nebrala do úvahy nejakú ich pripomienku, tak pochybili prvýkrát a takýchto zistení je päť. A z tých možno 3 alebo 4 mohli mať vplyv na výsledok,“ ozrejmil primátor, podľa ktorého z celkovej dotácie 1,2 mil. eur je spodnou hranicou sankcie 10 percent, čo predstavuje vrátiť štátu sumu približne 110 tis. eur. Ako ďalej Agócs priblížil, úrad samospráve vyčíta, že podmienky externej firmy, ktorá konala v mene mesta, mohli byť pre niektorých uchádzačov diskriminačné. A presne vo formulácii „mohlo mať vplyv“ je podľa primátora kameň úrazu. V zákone je „mohlo mať vplyv“ definované ako „malo vplyv“.

„Toto sa deje v súčasnosti na celom Slovensku. Nie sme v tom sami. V tejto veci ostro vystúpilo aj niekoľko primátorov či starostov obcí, že ako je možné, že niečo mohlo mať vplyv a za „mohlo“ my musíme platiť. Bohužiaľ takto je to napísané aj v samom zákone, že ak mohlo mať alebo malo vplyv, tak žiadateľ musí vrátiť financie,“ poznamenal.

Rozhodnutie Úradu verejného obstarávania rozhorčilo i mestských poslancov vo Fiľakove, podľa ktorých 10 percent z príspevku ministerstva pôdohospodárstva je veľa. Ako odznelo na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva, mali by sa zvážiť aj určité medzinárodné kroky, keď takéto problémy má viacero obcí a pre niektoré z nich to môže byť likvidačné. Podľa poslanca Róberta Eibnera by to mali celé odkomunikovať s riadiacim orgánom. „Je hanbou tohto štátu, že v takýchto podmienkach jednoducho vyjednávateľ a riadiaci orgán nič nemusí, ale môže pokutovať. Ale my ako mesto, ktoré sme do ich vyjednávania ani nevstupovali, musíme zaplatiť za chyby, ktoré sme ani nespôsobili,“ povedal Eibner.

„My narábame s verejnými financiami a musíme sa v každom prípade snažiť tú škodu vymáhať od firmy. Lebo ak dostaneme nejakú kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu a zistia, že sme neurobili žiadne kroky, aby sme aspoň niečo dostali z tých financií naspäť, tak to bude zase potom problém. Nie je isté, či niečo od tej firmy dostaneme, ale žalobu budeme musieť podať v každom prípade,“ povedal na rokovaní Norbert Gecso, vedúci oddelenia vnútornej správy a právnik mestského úradu.

Mesto oslovilo v tejto veci i samotnú externú firmu ešte v roku 2015. „Ani sa neozvali dokonca si ani neprevzali našu oficiálnu výzvu,“ uviedla Erika Anderková, vedúca Referátu stratégie a rozvoja mesta. Hoci podľa primátora pokuta nie je príjemná vec, z celkovej dotácie nejde o až tak vysokú sumu a park by z vlastných zdrojov nikdy nezrekonštruovali, tak ako vďaka projektu ministerstvu pôdohospodárstva.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross