No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pozrite sa, aké domy navrhli budúci architekti. Ktorý sa vám páči?

13. februára 2015 | |  | 

ilustračné fotoNeprekročiť sumu 40 tisíc eur za materiál na stavbu a obytnú plochu 100 metrov štvorcových. To boli jediné "limity", ktoré museli dodržať študenti v novej súťaži Naprojektuj svoj dom. Vlani v septembri ju vyhlásila rimavskosobotská spoločnosť DELFT (správa a údržba nehnuteľností), aby podporila mladé talenty a rozvoj bývania. Zareagovali študenti architektúry a stavebníctva na univerzitách v Bratislave, Žiline aj Košiciach. Pustili sa do práce a do súťaže poslali 12 nových, atraktívnych projektov rodinných domov! Ktorý z nich sa vám najviac pozdáva? Pozrite si súťažné návrhy a hlasujte! Vyberte si „svoj dom“!

„Tak ako pri bývaní, aj pri tejto súťaži je pre nás na prvom mieste samotný užívateľ domu. Preto nás veľmi zaujíma názor verejnosti, pohľad ľudí na návrhy študentov, ktorý chceme zistiť v internetovom hlasovaní. Aj pre súťažiacich to bude nepochybne cenná skúsenosť a spätná väzba do praxe,“ vysvetlila Monika Benková, manažérka pre správu nehnuteľností spoločnosti DELFT. Ako spomenula, všetky projekty ohodnotí nezávislá odborná porota, na tých najúspešnejších čakajú atraktívne finančné odmeny. A nielen to, študenti svojim víťazstvom zároveň získajú odmenu pre fakultu, na ktorej študujú. Prilepší si však aj víťaz internetového hlasovania.

Naprojektuj svoj dom

kliknite pre zväčšenie

Študenti mali navrhnúť domy, v ktorých sa počíta s nízkymi prevádzkovými nákladmi. „Použiť mohli akékoľvek architektonické riešenia a materiály. Chceli sme, aby to boli domy finančne dostupné aj pre mladé rodiny a hlavne energeticky efektívne," priblížila Monika Benková. Takéto súťaže pre mladých ľudí podľa jej slov môžu prispieť k formovaniu trendov v bývaní. Študentom dávajú priestor, aby zhmotnili svoje predstavy a originálne nápady a ľuďom umožnia bývať doma na Slovensku zdravšie a lacnejšie.

Vyhlasovateľ súťaže, rimavskosobotská spoločnosť DELFT, si zakladá na otvorenosti, inak tomu nebude ani pri hodnotení projektov. Posúdi ich porota v zložení Marek Kosorín, konateľ spoločnosti DELFT s.r.o. a zakladateľ spoločnosti I.MAR spol. s.r.o., Ing. Roman Vician riaditeľ a konateľ spoločnosti MUREXIN s.r.o., Rastislav Ďalog, obchodný riaditeľ spoločnosti I.MAR spol. s.r.o. a divízie Svet energií, ako aj architekti Ing. arch. Peter Rusnák, predseda Vidieckeho parlamentu banskobystrického kraja a Ing. arch. Monika Tomačeková, vedúca projektantka konštrukcie pozemných stavieb a interiérov spoločnosti Aproving s.r.o.. Spoločnosti Murexin, I.MAR a Svet energií sú partnermi súťaže. „Všetky súťažné projekty budú pred vyhodnotením predstavené študentom, hodnotiteľom a zástupcom univerzít na spoločnom stretnutí. Je dôležité, aby študenti vedeli, s kým súťažia, motivovali sa výkonom súpera a inšpirovali sa novými nápadmi. Všetkých spoločne bude 5. marca hostiť Dom kultúry v Rimavskej Sobote,“ upresnila Monika Benková.

Nepochybne bude zaujímavé sledovať, ktoré projekty napokon odborníci vyhlásia za najlepšie a ktoré získajú najviac hlasov na internete. A ktovie, možno sa medzi súťažnými projektmi objaví práve Váš vysnívaný dom. O tom, ktoré návrhy sa umiestnili medzi ocenenými, Vás budeme informovať.

Súťaž Naprojektuj svoj dom vyhlásila spoločnosť DELFT s.r.o., správa a údržba bytového a nebytového fondu, ktorá svojim prístupom k starostlivosti o bytové domy dáva nový rozmer, a to nielen v Rimavskej Sobote. logo DelftDELFT odbornosťou a prístupom manažmentu, ale aj výberom partnerov zaručuje profesionalitu poskytovaných služieb. V bytových domoch necháva pridanú hodnotu v podobe menších, či väčších benefitov. Informačnými technológiami prináša vlastníkom pohodlné riešenia pre komunikáciu a informovanosť v bytovom dome. V klientských centrách vytvára priestor pre poradenské a doplnkové služby. Otvorená komunikácia, vzájomná dôvera s vlastníkmi, transparentné hospodárenie s peniazmi a ich majetkom, efektívne spravovanie bytového domu, to sú pre DELFT priority. Váš dom je aj ich vizitkou!

Viac informácií o súťaži Naprojektuj svoj dom a spoločnosti DELFT s.r.o. nájdete aj na www.delft.sk.

Súťažné projekty:

(kliknite na obrázky pre väčšie rozlíšenie)

40C

RF 022014 40CProjekt 40C je vytvorený štyrmi prepravnými kontajnermi a domurovanou časťou. Zachovaním tvaru prepravných kontajnerov vzniká moderný tvar, ktorý je z pohľadu architektúry veľmi funkčný. Tento univerzálny dizajn zabezpečuje to, že je možné zasadiť objekt do akéhokoľvek prostredia bez narušenia prostredia.

 

Unikátny domček

unikatny domcekUnikátny domček je jednopodlažný rodinný dom určený pre 4 – 5 člennú rodinu. Unikátnosťou tohto rodinného domu je využitie netradičného konštrukčného systému, ktorý pozostáva z lodných kontajnerov. Tie svojimi subtílnymi prierezmi dokážu maximálne otvoriť vnútorný priestor. Zároveň zabezpečujú celkovú variabilitu, flexibilitu a ekologickosť použitím recyklovateľných materiálov. Obytné priestory sú prepojené s prírodou vďaka veľkým preskleným plochám, ktoré otvárajú priestor von. Jednotlivé vnútorné funkčné celky môžu byť vysúvané do záhrady, čo umožňuje, aby sa váš domov úplne prepojil s prírodou.

RD-MAR

RD-MARMôj ideový zámer bol navrhnúť objekt, ktorý by bol vhodný pre všetky generácie ľudí tak, aby sa v ňom cítili pohodlne a zároveň ho navrhnúť z dostupných a lacných materiálov. Je vhodný aj ako štartovací dom pre mladých ľudí, aj ako klasický dom pre plné využívanie. Je prispôsobený pre rôzne variabilné riešenia jeho situovania, keďže nemá okná na dvoch protiľahlých stenách. Navrhnuté sú preslnené plochy z južnej a západnej strany pre lepšie využitie svetla. Objekt je zastrešený zelenou strechou, ktorá je prínosná z enviromentálneho hľadiska. Pri situovaní objektu ako samostatne stojaceho (z hľadiska insolácie) je možnosť inštalácie slnečných kolektorov. Z tepelno-technického hľadiska objekt vyhovuje normám, ktoré prídu do platnosti koncom roka 2015. Dom je z urbanistického hľadiska univerzálny. Je možné ho realizovať vo vidieckej aj mestskej zástavbe.

FamilyNest – FN – samostatne stojaci rodinný dom s variáciou radovej zástavby

family nestRodinný dom je navrhnutý z kvalitných materiálov šetrných k životnému prostrediu a taktiež k peňaženke, pričom spĺňa najvyššie kritériá k energetickej hospodárnosti budovy. Je navrhnutý v dvojfarebnej kombinácii – biela a tmavšia zelená, aby ladil s okolitou vidieckou prírodou, keďže je situovaný na vidiek. Dom má nad garážou veľkú terasu, využiteľnú na rôzne akcie, napríklad posedenie s priateľmi. Okná zo spálne sú situované do záhrady. Dom má svoju vlastnú miestnosť pre kotolňu a vonkajší komín, ktorý neprechádza cez žiadnu miestnosť. Denná a nočná časť domu je oddelená schodiskom (teda výstupom na ďalšie podlažie).

JP HOUSE

jphouseModerný štýl, moderné materiály a moderné bývanie. Rodinný dom je navrhnutý v modernej architektúre. Objekt je vytvorený z moderných materiálov, materiálov pre zdravé bývanie spolu s tepelnou izoláciou. Rýchla a jednoduchá výstavba je zabezpečená kusovými stavivami Ytong, ktoré sú použiteľné na všetky typy konštrukcií, čiže je to komplexný stavebný systém. Moderný tvar, dizajn a stavebné materiály a technológie zabezpečujú čo najmenšiu spotrebu energie, čím sa tento rodinný dom zaraďuje do kategórie nízkoenergetických domov.

 

 

Rodinný dom „IDEAL“

Rodinný dom „IDEAL“Rodinný dom „IDEAL“ je architektonicky, konštrukčne a energeticky výnimočný objekt, ktorý je určený pre bežných užívateľov. Jeho prednosťou sú nízke investičné náklady na materiál (do 40.000 Eur) a nízke prevádzkové náklady s potrebou energie na vykurovanie pod 30 kWh/m2. Objekt je klasifikovaný ako nízkoenergetická budova. Architektúra je inšpirovaná fungovaním rodiny, čo bolo aj jeho základnou ideou. Súkromná a spoločenská časť je oddelená dispozične, hmotovo, ale aj materiálovou charakteristikou, čo je možné pozorovať už z exteriéru. Objekt je možné osadiť aj do radovej zástavby, a to bez zmeny dispozície fasády, či dodatočných stavebných úprav. Rodinný dom „IDEAL“ je Inovatívne, Dostupné, Energeticky úsporné, Architektonické a Lacné riešenie pre každého.

Drevo v oblasti výstavby rodinných domov

Drevo v oblasti výstavby rodinných domov Nami navrhovaný rodinný dom je z prírodných materiálov (drevo, minerálna vlna). Situácia na pozemku nám dovolila navrhnúť objekt s rozdielnou výškou podlahy, kde nočnú časť sme navýšili oproti dennej časti o 1500 mm, čo vytvára akýsi priestor súkromia, plus okolo celého rodinného domu je navrhnutá terasa, ktorá poskytuje užívateľom kontakt s okolitým prostredím.

 

Rodinný dom s uplatnením stavebných riešení pre zníženie potreby energií

Rodinný dom s uplatnením stavebných riešení pre zníženie potreby energiíNavrhnutý objekt je dvojpodlažný rodinný dom s obytnou plochou 95 m2, pozostávajúcou zo spoločného priestoru obytnej kuchyne, jedálne a obývacej izby a z pracovne na prízemí a z troch spální na poschodí. Obytné priestory sú orientované na juh. Prevádzkovým priestorom pripadá severná orientácia. Tvarové a materiálové riešenie zodpovedá snahe o dosiahnutie maximálnej energetickej efektívnosti a architektonickej identity. Štvorcový pôdorys a výškové usporiadanie dispozície do dvoch podlaží sú následkom optimalizácie pomeru plochy teplovýmenného obalu a obostavaného objemu. Vysoké percento južne orientovaných transparentných plôch a masívne akumulačné plochy interiéru umožňujú maximálne využitie pasívnych solárnych ziskov.

Dobrý dom

Dobrý domHlavným zámerom projektu bolo vytvoriť maximálne funkčne využiteľný priestor na čo najmenšej zastavanej ploche. Inšpiráciou nám preto boli tradičné, stáročiami overené, ľudové staviteľské vedomosti, transformované pre potreby súčasného človeka. Návrh vychádza z archetypu typického slovenského domu; urbanisticky z usporiadania typickej slovenskej dediny, vytvárajúc tak dvory so súkromným, alebo polosúkromným priestorom komunikujúcim s ulicou.V návrhu zohľadňuje ekologické a energetické dopady stavby. Orientácia pozdĺžnej strany domu na juh, rozmery objektu, tieniace prvky a použité materiály (drevostavba), má korene rovnako v slovenskej ľudovej architektúre."

Passiv MADE haus

RF 212014 Passiv MADE hausPripravili sme inovatívny projekt rodinného domu, ktorý je koncipovaný ako nízkoenergetická, ekologická a ekonomicky prijateľná drevostavba. Drevodom má niekoľko veľkých výhod, pretože odoláva väčším náporom vody a je vhodný do seizmických či záplavových oblastí. Netreba zabúdať na ďalšie výborné vlastnosti dreva ako tepelnoizolačné, akustické. Na rozdiel od iných materiálov aj pod vplyvom teplotných zmien si zachováva svoju veľkosť a objem a proces výstavby drevodomu je suchý.Mesačné náklady za energie na prevádzku takéhoto domu sú max. 100 Eur aj vďaka maximálnemu využívaniu energie slnka, keďže je dom južne orientovaný a koncipovaný podľa princípu Sokratovho slnečného domu. To znamená, že slnečnú energiu maximálne využíva aj v zimných mesiacoch. Takáto výhoda dokáže znížiť spotrebu energie na vykurovanie až o 80%.

LUMIDALA RD

lumidalaProjekt rodinného domu so snahou dosiahnuť minimálnu podlahovú plochu a nákladovosť, vynahrádza komfort priestrannou obytnou halou s krbom a rozľahlou terasou prístupnou priamo z obývacej izby. Budova spadá do ultranízkoenergetického štandardu, využitím moderných materiálov s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, čím zaručuje nízke náklady na vykurovanie a zároveň prispieva k ochrane životného prostredia. Rodinný dom spĺňa všetky predpoklady pre pohodlné bývanie 4-člennej rodiny.

 

 

 

 

FAUST

RF 242014 FAUSTRodinný dom je navrhnutý v súlade s moderným trendom, je určený pre rodinu s 1-2 deťmi. Svojim dizajnom vás očarí a zároveň na vás nezapôsobí rušivým dojmom. Pohodlie a príjemné bývanie je jeho samozrejmou súčasťou. Vynikne na pozemku v rovinatom teréne. Tento dom je ideálny pre váš pokoj, kľud a oddych, ktorý v ňom s určitosťou nadobudnete. Veď predsa každý z nás potrebuje nájsť to svoje ideálne miesto, ktoré vytvára jeho domov.

 

 

 

 

Zdroj: PR-článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross