DOPLNENÉ-FOTO/VIDEO: Jarná klasika v znamení rýchlosti. Stupeň víťazov patril aj domácim pretekárom

Jarná cyklistická klasika v regióne Gemer-Malohont už pozná svojich víťazov. Hoci cena pre celkového víťaza opäť putovala do Maďarska, no nepostaral sa o ňu Gábor Fejes, svoju rýchlosť a vytrvalosť ukázali aj domáce želiezka v ohni. Postarali sa tak o druhé miesto medzi tímami, pričom v Top 20 je až päť pretekárov z CK Rimavská Sobota.

V poradí 3. ročník Jarnej ceny patril najmä rýchlosti. Cieľovou rovinkou prešiel ako prvý, nikým neohrozený, maďarský pretekár Botond Holló z tímu Dr. Bátorfi Agria KTK. Viac ako 100 kilometrov dlhú trať zvládol za 02:30:34 hod. S trojsekundovou stratou za ním, ako druhý, prišiel Ivan Schwarzbacher z CK Route 66 Brezno. Bronzová priečka patrila novej posile CK Rimavská Sobota, Štefanovi Nôtovi, ktorý prestúpil práve z CK Route 66 Brezno. Do cieľa prišiel v čase 02:30:43 hod.

Atmosféru zo štartu Jarnej ceny v obci Jesenské si prostredníctvom online záznamu môžete pozrieť tu.
To, že jarná klasika patrila rýchlosti svedčí aj prekonaný čas na kilometer. Ten po uplynulých ročníkoch pretekári znížili o približne 3 sekundy, a tak najrýchlejší kilometer mal čas 1:06 minúty. Pretekárov však v rýchlom šliapaní do pedálov neodradil ani dážď, ktorý ich zastihol pred Fiľakovom. „Počasie bolo na jednotku, troška ich aj ovlažilo. Chlapci sa aspoň nezapiekli, takže všetko bolo tak, ako malo byť,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ pretekov Jozef Juhaniak. Na trať sa vydalo 123 pretekárov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska či Veľkej Británie a ako riaditeľ doplnil, všetci prišli do cieľa po svojich. „Bol aj jeden pád, akurát pred našim vozidlom, ale našťastie to všetko dobre dopadlo. Som veľmi rád, že nedošlo k žiadnemu vážnemu zraneniu, to je pre nás dôležité,“ povedal Juhaniak, ktorý ocenil ústretovosť a pomoc pri organizácii pretekov starostu Jesenského Gabriela Mihályia, ďalších ľudí z obce, políciu a ostatných dobrovoľníkov. „Z našej strany to bolo pre nás potešením, že preteky sa presunuli sem do Jesenského. Vždy sa tešíme, keď môžeme organizovať takéto medzinárodné súťaže,“ uviedol pre Rimava.sk starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi.

Tento rok si jarnú klasiku užil zo sedla bicykla aj Marek Urbančok, ktorý uplynulé ročníky bol ich technickým riaditeľom. Hoci podľa jeho slov preteká na cestnom bicykli už desiatu sezónu, tretí ročník Jarnej ceny bol jeho domácou premiérou. „Ešte som ani raz nepretekal na domácich pretekoch. Preto sme aj do organizačného tímu prizvali viac ľudí, aby sme to zvládli a mohol sa i ja postaviť na štart,“ priblížil pretekár CK Rimavská Sobota pre Rimava.sk. Ako poznamenal, na tieto preteky sa pripravoval polroka. Podľa Mareka sa mu išlo veľmi dobre a hoci nie je šprintérom na svojej domácej premiére skončil na celkovom 16. mieste. Toto umiestnenie teší aj Mareka, ktorý je so svojim výkonom spokojný.

Spomedzi všetkých domácich jazdcov sa najlepšie darilo spomínanému nováčikovi v tíme CK Rimavská Sobota, Štefanovi Nôtovi. A ako sa mu išlo? „Zo začiatku to bolo zaujímavé, pretože maďarský tím dobre nastupoval, takže bola otázka kto ostane vpredu. Nakoniec sa to nejak ukľudnilo a potom na kopci, kde som nastúpil aj minulý rok, som to skúsil znova s tým, že som rátal, že niekto z maďarského tímu pôjde za mnou. No veľká odozva nebola hoci vpredu bol ešte jeden z maďarského tímu, ktorého som dorazil a potom sme sa už začali striedať,“ priblížil Štefan dianie na trati, ktorý sa celkovo umiestnil na treťom mieste. Ako priznal, teší ho aj toto miesto, pretože aj takto zviditeľnil svoj terajší tím, no lepšie pocity by určite boli z obhájeného minuloročného prvého miesta na Jarnej cene. Štefan však začiatok tejto sezóny musí kombinovať aj s blížiacimi sa bakalárskymi štátnicami ako aj písaním bakalárskej práce. To ho však neodradí, aby už budúci víkend nenastúpil na ďalšom dvojdňovom cyklistickom preteku. „Na ten sa ešte skúsim trocha pripraviť a doladiť formu,“ dodal.

Svoju kvalitu na dvoch kolesách však ukázali aj starší členovia CK Rimavská Sobota. Kategóriu Muži 60 a viac rokov s prehľadom vyhral Vladimír Melo, a to s časom 02:31:49 hod., pričom druhý Pavol Kalna z CK Piešťany prišiel do cieľa o 26:18 sekúnd neskôr. Hoci Vladimír mal okolo Fiľakova menšie kŕče, tempo i rýchlosť mu vyhovovali. „Vedel som sa v tom pelotóne udržať, vyjazdil som to, takže nemal som nejaké veľké problémy a keď som zistil, že som vo svojej vekovej kategórii sám v pelotóne, tak to už bola úloha len dojazdiť,“ ozrejmil Vladimír, ktorý má za sebou všetky ročníky Jarnej ceny. Okrem toho súťažil vo veteránskych kategóriách aj na svetovom i európskom šampionáte. Posledné roky sa však zameriava na Slovenský pohár, ktorý pred dvomi rokmi vyhral, no má odtiaľ aj druhé i tretie miesto. Tento rok sa Vladimír chystá pokoriť majstrovstvá Slovenska, z ktorých si už odniesol druhé aj tretie miesto. „Akurát titul mi chýba, ten by som chcel tento rok,“ poznamenal s tým, že rovnako sa chce zúčastniť i svetového pohára. „Uvidím ako zdravie a športová forma vydrží,“ doplnil člen rimavskosobotského tímu, v ktorom ostatným jazdcom odovzdáva svoje pretekárske, ale aj trénerské skúsenosti.

Výsledky Jarnej ceny nájdete tu.
Na stupeň víťazov sa postavila i Tatiana Jaseková z tímu BikePro SK s.r.o. Tentoraz to po dvoch predchádzajúcich prvenstvách bolo druhé miesto. O tretie prvé miesto na Jarnej cene ju pripravila Andrea Juhásová z Bike team Juhasky, ktorá cieľovou páskou prešla o 4 sekundy skôr ako Tatiana, a to v čase 02:31:46 hod. Možným dôvodom nedosiahnutia tretieho prvenstva Tatiany bola zrejme chrípka. „Nešlo sa mi veľmi dobre, keďže som po chorobe. Takže to bol taký rozbehový pretek. Plantala som na konci balíka,“ poznamenala a dodala, že pred dvomi týždňami to na jednom preteku asi trochu prepálila a dostala chrípku. Podľa jej slov bol okruh jednoduchší ako minulý rok, „Nefúkal taký silný vietor. Bolo menej pádov, menej kolíznych situácií,“ ozrejmila Tatiana, ktorá má pred sebou celú sezónu až do Vianoc. „Bude to ešte veselé,“ dodala s úsmevom.

Doplnené 20. mája

Po zemene poradia pretekárov obsadili všetky stupne víťazov domáci cyklisti

V kategórii mužov 40-49 rokov nastala niekoľko dní po pretekoch zmena v poradí najlepších pretekárov. Po vzhliadnutí kamerových záznamov a fotodokumentácie bolo upravené poradie na stupienkoch víťazov. Na 3. miesto sa tak dostal Ivan Vigoda z Rimavskej Soboty, ktorý bol napokon rýchlejší ako pretekár z Maďarska. „Jazdec výsledok reklamoval a časomiera nakoniec aj uznala, že mal pravdu.  Už mu vybavujeme aj trofej," dodal Juhaniak. V kategórii mužov teda stupne víťazov obsadili domáci pretekári. Po Štefanovi Tóthovi a Petrovi Zajícovi aj Ivan Vigoda.

Dojazd pretekárov do cieľa

Tohtoročná 104,7 kilometrov dlhá trať mala štart i cieľ v Jesenskom. Jazdci prešli južnou časťou regiónu cez obce Martinová, Dubovec, Jestice, Hajnáčka, Fiľakovo či Buzitka. Samotnou Rimavskou Sobotou trať iba prechádzala, a to pri ropovode smerom na svetelnú križovatku pri bývalej tabakovej továrni a potom Školskou ulicou von z mesta. Kompletné výsledky si môžete pozrieť TU.