No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Horúčavy môžu vystriedať búrky, tie by mohli uľaviť alergikom

Aktuálne horúce počasie môžu vystriedať búrky s krúpami. Pred obidvoma prírodnými javmi vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu prvého stupňa aj pre celý región Gemer-Malohontu.Podľa SHMÚ sa v stredu, 28. júna, denná teplota môže ojedinele vyšplhať až na 34 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uvádza SHMÚ, podľa ktorého takáto teplota vzduchu nie je v oblasti nezvyčajná.

Môžeme však očakávať aj mierne schladenie vo forme búrok s krúpami, pred ktorými SHMÚ taktiež varuje. Ako avizujú meteorológovia, s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h). Taktiež je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov). Výstraha platí od dnes, 28. júna až do polnoci 30. júna.

Búrkam by sa zrejme najviac potešili alergici na peľ tráv z čeľade lipnicovitych, ktorý v uplynulom týždni dosahoval významné koncentrácie v ovzduší na celom Slovensku. Ako ďalej zdôraznila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR, denné koncentrácie peľu tráv sú v mestách negatívne ovplyvňované najmä nepravidelným kosením trávnikov, či ponechaním pokosenej trávy na mieste, kedy tiež dochádza k uvoľňovaniu peľu z peľníc. Podľa jej slov k vyšším koncentráciám peľu tráv v ovzduší prispievajú aj okolité lúčne porasty. Okrem toho do čeľade lipnicovitých patria všetky trávy a z nich odvodené obilniny. „Pre tieto a nasledujúce dni je prognóza pokračovania peľovej sezóny tráv z čeľade lipnicovitých, navyše začiatkom júla v súvislosti s druhým kvitnutím tráv môžeme očakávať nárast denných koncentrácií ich peľu v ovzduší,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Podľa hovorkyne suché a veterné počasie dostáva do ovzdušia väčšie množstvo ich peľu, pričom najvyššie koncentrácie zachytávajú monitorovacie stanice, v ktorých okolí sa vyskytujú aj nepokosené alebo nepravidelne kosené kvitnúce trávne porasty. „Lokálne búrky a zrážková činnosť prispieva aspoň k dočasnému poklesu koncentrácií peľu v ovzduší,“ uzavrela Tolnayová.

Zdroj: Rimava.sk, SHMÚ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross