No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hromnice, deň plný pranostík, ale aj kresťanský sviatok

perex-hromniceHromnice, aj taký prívlastok má 2. február. K tomuto dňu sa viaže veľa pranostík. V kresťanskom svete je to však aj sviatok Očisťovania Panny Márie či Obetovania Pána, ktorý má bohatú históriu. Tento deň má korene už v predkresťanskej, staroslovenskej kultúre.

Hromnice nesú so sebou rôzne pranostiky, ktoré im pripisovali naši predkovia. Asi tou najznámejšou je: Na Hromnice o hodinu více. Okrem toho, že z množstva pranostík je táto najznámejšia, je aj najmenej spochybniteľná, keďže dni sa začínajú predlžovať. Traduje sa aj, že Hromnice sú polovicou zimy (Hromnice, zimy polovice) a podľa našich predkov má tento deň magickú moc, pretože sa stretáva sila zimy a jari. Verili, že ak je na Hromnice teplo, jar bude studená a úroda zlá, ale ak je silný mráz, treba sa ponáhľať so zimnými prácami, lebo jar je predo dvermi, leto bude pekné a mráz značil aj dobrú úrodu zemiakov.

Kostoly

Okrem sledovania počasia na Hromnice sa pozornosť ľudí sústreďovala najmä na pestovanie textilných rastlín ako je ľan a konope. V tento deň si gazdinky varením čo najdlhších šúľancov zabezpečovali, aby aj konope bolo dlhé. Podľa povier sa každá gazdiná mala na Hromnice kĺzať na ľade, aby mala dlhý ľan a konope. Inak to nebolo ani v prípade celých rodín či mládencov a dievčat. Spoločne sa vybrali na sánkovačku a čím dlhšia bola dráha, ktorú prešli, tým dlhší mal byť ľan a konope. Tradícia hromničných sánkovačiek sa vžila natoľko, že sa ich zúčastňovala aj vtedajšia šľachta.

Hoci tento deň nesie so sebou veľa ľudových pranostík, v kresťanskom svete má taktiež bohatú históriu. Je to sviatok Očisťovania Panny Márie alebo Obetovania Ježiša. Je to sviatok očistenia a pokánia. Názov Hromnice je odvodený od sviečok, ktoré veriaci považovali za symbol Ježiša Krista. S týmto kresťanským sviatkom sa spájajú aj sprievody okolo kostolov so zapálenými sviečkami, hromničkami, ktoré boli špeciálne požehnané na tento účel. Tieto požehnané sviece si v minulosti ľudia zapaľovali a modlili sa pri nich v ťažkých situáciách, pri živelných pohromách či búrkach a krupobití. Zapaľovať hromničnú sviecu sa taktiež zvykne pri umierajúcich, aby v pokoji prešli do večnosti. Pre veriacich je používanie hromničky pri modlitbe i symbolom prítomnosti Ježiša Krista.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross