No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HVEZDÁREŇ: Na oblohe budú pozorovať vzácny úkaz, ktorý vidieť len párkrát za storočie

perex-hvezdarenNad našimi hlavami bude opäť vidieť niečo výnimočné, planéta Merkúr bude na Slnku pripomínať malú pehu. Tento astronomický úkaz budú pozorovať aj v rimavskosobotskej Hvezdárni, a to v pondelok, 9. mája od 14:00 hod. až do západu Slnka o 20:09 hod. „Prechod planéty popred slnečný disk je vzácnym astronomickým úkazom. Nastáva, keď sa planéta Merkúr alebo Venuša premieta na slnečný disk a je viditeľná ako malý čierny kotúčik,“ uviedol riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote, Pavol Rapavý, podľa ktorého tento mimoriadny úkaz nastáva len 13 až 14-krát za storočie.

Podľa riaditeľa budú vo Hvezdárni pripravené astronomické ďalekohľady so špeciálnymi filtrami aj s odborným výkladom. „Je to jedinečná príležitosť vidieť planétu Merkúr ako malú pehu na Slnku. Tento vzácny astronomický úkaz bol od nás naposledy pozorovateľný v roku 2003,“ avizuje riaditeľ, podľa ktorého ďalší, ale len čiastočne pozorovateľný bude 11. novembra 2019 a v celom priebehu ho uvidíme až 13. novembra 2032.

Kedy a ako pozorovať?

Začiatok prechodu Merkúra 9. mája je podľa Rapavého o 13:12 stredoeurópskeho letného času (SELČ), koniec o 20:40 SELČ, teda už po západe Slnka (pre stred Slovenska 20:08 SELČ). „Mierne zvýhodnení sú teda pozorovatelia na západe nášho územia, kde Slnko zapadá o 23 minút neskôr ako na krajnom východe,“ priblížil Rapavý, podľa ktorého kvôli malému uhlovému priemeru Markúra bude pozorovanie bez ďalekohľadu nemožné. „Ak chceme pozorovať priamo, umiestnime pred objektív ďalekohľadu kvalitný filter, napríklad vizuálnu fóliu Astrosolar,“ ozrejmil a zároveň dodal, že nikdy nevkladajte filter do blízkosti okuláru, pretože hrozí jeho poškodenie, prasknutie a vážne poškodenie zraku, taktiež to platí aj pri pozorovaní fotoaparátom, kde je potrebné použiť objektív s ohniskovou vzdialenosťou aspoň 1 meter, prípadne fotografovať v projekcii za okulárom.

Pripravujú aj Solárne dni

Po pozorovaní „pehy“ na Slnku prídu na rad Solárne dni, ktoré sa uskutočnia od utorka, 10. mája do piatku, 13. mája. Ako ďalej Rapavý priblížil, v rámci týchto dní sa na Hvezdárni budú rozprávať o energii zo Slnka, ktoré bude spojené s pozorovaním a ukážkami v astroparku. „Nebude chýbať aj zábava so solárnymi hračkami,“ uviedol riaditeľ a dodal, že skupinové vstupy začínajú o 9:00 hod. a o 11:00 hod.

Merkúr má svoje meno od Rimanov, podľa ich boha obchodu a cestovania. Naši predkovia ho volali Dobropán. Jeho nájdenie na oblohe nie je celkom jednoduché, keďže sa od Slnka uhlovo vzďaľuje nanajvýš na 28 stupňov a je teda viditeľný len na večernej alebo rannej súmračnej oblohe. Traduje sa, že Merkúr dokonca nevidel ani Kopernik, no je to veľmi nepravdepodobné. V tomto roku bude možné Merkúr vidieť na večernej oblohe po západe Slnka, okolo 16. augusta a 11. decembra (maximálna východná elongácia), na rannej oblohe pred východom Slnka, okolo 5. júna a 28. septembra (maximálna západná elongácia). Z nich najvýhodnejšie podmienky sú na prelome septembra a októbra.

Zdroj: Rimava.sk, Pavol Rapavý


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross