No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Maginhrad opäť odkryl niečo z histórie, oddych si užijete i pod novým altánkom

V posledných mesiacoch bola na Maginhrade zrealizovaná ďalšia brigáda, ako aj ďalšia etapa archeologického výskumu či vystavanie nového altánku s posedením a ohnisko. Oddych pri rozhľadni Maginhrad si tak teraz môžete ešte viac užiť. Miesto nad okolitými obcami však odkrylo aj niečo zo svojej histórie. Rimava.sk o tom informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont.

Podľa jej slov sa brigády zúčastnili dobrovoľníci z obcí Rimavská Baňa, Čerenčany a Nižný Skálnik, z občianskeho združenia Ozveny i pracovníčky MAS Malohont. „Okrem kosenia, hrabania a pletia, boli z prírodných materiálov vybudované ďalšie schodíky v kopci od Nižného Skálnika pre uľahčenie výstupu aj zostupu z Maginhradu po zelenej turistickej trase,“ poznamenala Vargová.

Archeologický výskum bol súčasťou projektu Nadácie Slovenskej sporiteľne. Ten prebiehal pod vedením archeológa Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Alexandra Botoša na mieste jedinej kruhovitej prepadliny, ktorá bola identifikovaná v centrálnej časti pravdepodobného hradného areálu. „Cieľom výskumu bolo overiť jej funkciu, pričom sme predpokladali odkrytie zaniknutého objektu z obdobia stredoveku.“ priblížil vedúci výskumu Alexander Botoš. Ako doplnil, archeologický výskum trval celkovo 5 dní a bol vykonaný prostredníctvom troch zisťovacích sond, ktoré boli hĺbené ručne za pomoci piatich pracovníkov obce Nižný Skálnik.

„V jednej z nich boli sporadicky zistené keramické fragmenty z tela nádob zdobené obežnými ryhami, ktoré môžeme zaradiť do obdobia vrcholného stredoveku (13. - 14. storočie). V tejto sonde bol zistený aj nález kovaného železného klinca,“ uviedol Botoš a dodal, že archeologickým výskumom bol odkrytý objekt vysekaný do andezitového podložia, ktorého interpretácia je neznáma. Podľa archeológa sa predpokladá, že objekt bol pôvodne vyhĺbený za účelom následnej výstavby murovaného objektu, ku ktorej z neznámych príčin nedošlo. „Na základe nálezu železného klinca v interiéri tohto objektu sa zároveň predpokladá, že objekt pochádza z obdobia stredoveku,“ avizoval Botoš a doplnil, že po ukončení archeologického výskumu boli archeologické sondy zahrnuté a terén bol uvedený do pôvodného stavu.

Okrem archeologického výskumu bol v rámci projektu postavený prístrešok s posedením a upravené ohnisko, ku ktorému pribudli lavičky, čím vzniklo zázemie určené pre oddych a občerstvenie návštevníkov. „Na to bude nadväzovať ďalšia brigáda dobrovoľníkov a pracovníkov obcí, ktorí sa postarajú o natretie prístrešku a lavičiek. Okrem toho budú pokračovať aj v zlepšení dostupnosti rozhľadne,“ uzavrela Elena Kubaliaková, koordinátorka projektu.

Projekt realizuje Nižný Skálnik v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT a s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne v rámci grantového programu Obce bližšie k vám.

Zdroj: Rimava.sk, MAS Malohont FOTO: archív MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross