No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: Vystavia celoživotnú tvorbu akademického maliara Karola Feňveša

ilustračné fotoPred odvlečením do koncentračného tábora ho „záchranila“ choroba, kvôli ktorej ležal v nemocnici. Akademický maliar Karol Feňveš dal odvtedy svetu množstvo umeleckých diel, jeho výtvarný talent sa pritom prejavil už v čase, keď bol ešte žiakom. Celoživotnú tvorbu umelca a pedagóga predstaví počas najbližších týždňov Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Vernisáž výstavy bude v priestoroch múzea vo štvrtok, 26. marca o 15.00 hod.

Ako uviedla historička umenia Angelika Kolár, výstava je retrospektívnym prierezom celoživotnej tvorby akademického maliara Karola Feňveša od 50-tych rokov takmer po súčasnosť. „Vzhľadom na pôvod autora voľne nadväzuje na výstavu Židovská komunita v Rimavskej Sobote, ktorá bude v priestoroch múzea sprístupnená do konca júna,“ dodala.

Karol Feňveš sa narodil v roku 1921 v Malužinej. Celý svoj osobný a profesný život prežil na Liptove, s Rimavskou Sobotou ho však spájajú rodinné väzby z matkinej strany, ktorá bola židovského pôvodu. Prvú samostatnú výstavu mal v Liptovskom Hrádku v roku 1958, odvtedy pravidelne vystavuje až dodnes, najmä v mestách severného Slovenska.

„Umelec sa síce narodil v Malužinej, ale do svojich devätnástich rokov žil so svojimi rodičmi a dvomi sestrami v Budapešti,“ priblížila historička. Podľa jej slov jedna z jeho sestier bola odvlečená do koncentračného tábora a druhá zomrela na tuberkulózu, jedine jemu sa podarilo pred odvlečením do tábora zachrániť, keďže bol v nemocnici a liečil sa na tú istú chorobu.

Výtvarný talent Feňveša sa prejavil už v čase, keď bol ešte len žiakom a spolu s kamarátom kreslili komixy. Na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave sa prihlásil na základe impulzu od  akademického maliara Ernesta Špitza, ktorý videl jeho práce.

Po absolvovaní štúdia sa vrátil do rodného Liptova, kde sa zapojil do výtvarného diania. Z portrétistu sa stal postupne krajinár. „Monumentálna, heroická krajina, akou je sever stredného Slovenska, sa stala jeho nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie,“ dodala historička.

Popri komornej maľbe je Karol Feňveš autorom aj niekoľkých monumentálnych realizácií. Ako ďalej uviedla historička,  Feňveš sa venoval aj pedagogickej činnosti. Bol jedným zo zakladateľov Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku a niekoľko rokov viedol kurz amatérskych výtvarníkov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross