No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Luciu budú padať hviezdy, okolo Zeme preletí kamenná kométa

12. decembra 2017 |  | 

V minulosti sa 13. december, sviatok Lucie, spájal najmä s čarodejnicami. Podľa povery dedinčania od Lucie až do Vianoc jedli cesnak, alebo cibuľu a príbytky kropili svätenou vodou, pretože od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.

Tohtoročná Lucia však nebude len v znamení bosoriek, ale asteroidov a padajúcich hviezd. Ide o Geminidy, najlepší meteoriký roj v tomto roku, ktorý oficiálne trvá od 4. do 17. decembra. Avšak tohtoročné maximum nastane 14. decembra kedy bude metoroický roj najsilnejší. Podľa riaditeľa Hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavla Rapavého, bude roj padajúcich hviezd najviac viditeľný na Luciu okolo polnoci. Ideálne miesto na pozorovanie je príroda, ktorá nie je natoľko znečistená svetelným smogom. Na takomto mieste bude možné pozorovať okolo 60 až 70 padajúcich meteorov za hodinu.
„Pozorovacie podmienky sú dobré, Mesiac pozorovanie rušiť nebude, je len štyri dni pred novom a vychádza až tri hodiny po polnoci. Uvidíme teda najkrajší meteorický roj v tomto roku, najviac ich bude od polnoci až do svitania,“ uviedol Rapavý.

Geminidy – pôvod je stále neznámy a koncom storočia ich čaká zánik
Geminidy (padajúce hviezdy) dostali svoje pomenovanie podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), kde sa nachádza miesto, odkiaľ zdanlivo meteory vylietavajú. „Pre tento roj sú typické jasné, pomalé (ich rýchlosť je len 35 km/s) a niekedy pekne sfarbené meteory. U tých najjasnejších je často pozorovateľná stopa, pripomínajúca kondenzačné pásy za lietadlami,“ povedal riaditeľ Hvezdárne a dodal že poprvýkrát bol tento roj spozorovaný v roku 1862.

Až po viac ako osemdesiatich rokoch dokázali dvaja vedci vypočítať dráhu tohto metorického roja, ktorú gravitačne ovplyvňuje Zem a Jupiter. „Gravitačné vplyvy sú natoľko podstatné, že pozorovateľnosť roja je ohraničená rokmi 1800 – 2100. Koncom tohto storočia už teda tento roj pravdepodobne pozorovateľný nebude. Pôvod materského telesa Geminíd však ostával stále neznámy,“ priblížil Rapavý.

Zem tesne minie aj asteroid Phaeton
O pár dní neskôr, po padajúcich hviezdach, sa k Zemi priblíži aj asteroid, ktorý bol v roku 1983 družicou IRAS objavený a neskôr aj opticky potvrdený a dostal predbežné označenie 1983 TB. Dráha bola identická s Geminidami a tak to bol prvý prípad, kedy materským telesom meteorického roja bol asteroid a nie kométa. Definitívne označenie dostal Phaeton. Sonda STEREO zaznamenala aj produkciu prachu a tak je Phaeton nazývaný „kamenná kométa“. Ako uviedol Rapavý, ide o teleso s priemerom 5 km obiehajúce okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou 524 dní. Keďže sa k Zemi približuje na vzdialenosť menšiu ako 0,05 astronomickej jednotky, je zaradený medzi potenciálne nebezpečné asteroidy. Dráhu poznáme dostatočne dobre, zrážka so Zemou však nehrozí. 16. decembra sa k Zemi priblíži na vzdialenosť 10,3 milióna kilometrov a bude viditeľný aj v menších ďalekohľadoch.

Meno asteroidu Phaeton nie je náhodné, súvisí s jeho najmenšou možnou vzdialenosťou od Slnka, kde sa jeho povrch zohreje na viac ako 700 stupňov Celzia. Má nám pripomenúť nezodpovedného Héliovho syna, ktorý si od otca požičal slnečný voz, ktorý však nezvládol udržať ho na jeho každodennej dráhe. Kone vyleteli vysoko až k súhvezdiu Kentaura, kde sa zľakli jeho napnutého luku a tak sa rútili k zemi. Slnečný voz ničil zem, spálil Arábiu, Saharu, rieky a moria začali vysychať, všetci obyvatelia Afriky ostali čierni. Matka zeme Gaia teda požiadala o pomoc najvyššieho bola Dia, ktorý ho zrazil bleskom na zem a tak zachránil všetok život. Spálené Phaetonove telo na brehu rieky Eridanus oplakávali jeho sestry Heliady a z ich sĺz vznikol jantár.

Ak máte doma v prsteni či prívesku kúsok jantáru, pozrite sa cez neho na plameň adventnej sviečky a spomeňte si na bájneho Phaetona. A ak pod hviezdnatou oblohou zbadáte niekoľko meteorov, stanete sa svedkami zániku drobných prachových zrniečok zo skutočného asteroidu. Bude to príležitosť si niečo pekné priať.

Zdroj: Rimava.sk, Pavol Rapavý


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross