No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na mitrovaní viac ako 200 účinkujúcich a remeselníkov. Diváci si program pozreli aj spod dáždnikov

24. októbra 2017 |  | 

Minuloročné slnečné počasie tento rok počas mitrovania vo Veľkých Teriakovciach vystriedalo jesenné a mierne upršané. Tradičná akcia spojená s ovčiarstvom na svätého Demetera alebo Mitra, sa ale podobne ako po minulé roky, konala za každého počasia. Počtom návštevníkov v úvode sa vyrovnala tej úspešnej, minuloročnej.

Pastiersku valaskú kultúru, ukážky prác na salaši ako aj viaceré sprievodné podujatia si najväčšia časť návštevníkov vychutnala ešte dopoludnia. „Vyhodnotenie súťaže vo varení sa konalo skôr ako bolo v pláne, inak prebehlo všetko tak ako malo. Vystúpili všetci, ktorých sme pozvali. Dokopy viac ako 200 účinkujúcich a remeselníkov,“ priblížila pre Rimava.sk Miroslava Vargová z MAS Malohont, ktoré podujatie spoluorganizovalo. Hlavný popoludňajší program sa potom vrátane sprievodu už konal bez dažďa, aj keď sa ochladilo, čo však už k jesennému počasiu patrí.

Tento rok sa vo Veľkých Teriakovciach udomácnili aj rozprávkové bytosti Maťko a Kubko.
Podľa organizátorov aj tento rok prišlo približne 2000 divákov a vzhľadom na počasie sú tak podľa Miroslavy Vargovej s účasťou nadmieru spokojní. Okrem bohatého kultúrneho programu a remeselníckeho jarmoku ich čakala aj tradičná súťaž vo varení baraních špecialít. Navariť ich prišlo šesť tímov. Záverečné poradie vystriedali tentokrát tri ceny. Udelené boli za tradičnú špecialitu. Tú získal Mikroregión Rimava a Rimavica, ktorý robil varenú baraninu. Cenu za netradičnú špecialitu získalo družstvo ZRPŠ, ktoré pripravovalo paellu. Novinkou tohto roka bola škola varenia a príprava jahňacieho ražniči, ktorú viedol taliansky kuchár Giuseppe Bucci. Ocenenie kuchára si počas vyhodnotenia prebral Migi team za baraní guľáš s fazuľou v bochníku. Ako Vargová zároveň spomenula, každý rok sa snažia program a aj organizačné zabezpečenie vylepšovať. „Tešia nás pozitívne reakcie návštevníkov - len vďaka ich záujmu si toto podujatie našlo pevné miesto v regionálnom kalendári podujatí,“ dodala.

Atmosféra sprievodu s fakľami, gajdami, ľudovými hudbami a vinšmi vyvrcholila tradične vyúčtovaním s majiteľmi oviec. Podľa Ivana Murina, jedného z odborných garantov podujatia, to tak podobne prebiehalo aj v nedávnej minulosti počas mitrovania nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky.

Na mitrovaní sa podieľal desaťčlenný organizačný tím zložený z Miestnej akčnej skupiny Malohont, Salašu pod Maginhradom, Gemersko-malohontského osvetového strediska ako aj spolupracovníkov. Odborným garantom bola Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa Vargovej im počas dňa pomáhalo viac ako 30 dobrovoľníkov, ktorí zabezpečovali prípravu areálu, priebeh jednotlivých aktivít v rámci programu ako aj upratovanie. Tento rok sa vo Veľkých Teriakovciach udomácnili aj rozprávkové bytosti Maťko a Kubko. Okrem salaša boli aj v teriakovskom mlyne, kde bola pre divákov pripravená výstava zameraná na pastierstvo, pozrieť si mohli aj rozprávku Pásli ovce valasi.

Pozrite si fotogalériu z pohľadu fotografa Petra Pobočeka 

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Peter Poboček, Milan Krokavec, MAS Malohont, TV Rimava


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross