No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Napriek nízkej chorobnosti v regióne zatvorili kvôli chrípke dve škôlky

perex-chripkaHoci odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici konštatujú nižšiu chorobnosť a považujú tento stav za stabilizovaný, v regióne Gemer-Malohont sú kvôli chrípke zatvorené dve materské školy. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

„RÚVZ za celý Banskobystrický kraj evidoval 3648 chorých na akútno-respiračné ochorenia (ARO) a chrípke podobným ochoreniam (CHPO) sa vyskytli v 234 prípadoch. V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka je výskyt ARO rovnaký a výskyt CHPO nižší len o 0,8 percent,“ uviedla hovorkyňa. Ako zároveň spomenula, napriek tejto štatistike RÚVZ Lučenec za okres Poltár pre zvýšený výskyt ARO a CHPO uzavretie Materskej škôlky na Ul. Sklárska v Poltári a RÚVZ Rimavská Sobota za okres Revúca zatvorenie Materskej škôlky Muráň, kde boli zo 43 detí prítomné len dve. „Lekári v tomto regióne však neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI),“ poznamenala.

Podľa Tolnayovej, najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec (647), Rimavská Sobota, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia 497 prípadov či Veľký Krtíš (392). Podobne je to aj v prípade chrípky a jej podobným ochoreniam, najviac postihli pacientov v okrese Lučenec ale i Rimavská Sobota. „Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac v absolútnych číslach postihujú vekovú skupinu adolescentov, žiakov základných škôl a ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Najnižšia chorobnosť na tieto typy ochorení je medzi najmenšími deťmi od 0 do 5 rokov. V porovnaní so 45. kalendárnym týždňom je približne rovnaký aj počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení – 2,7 percenta,“ avizuje hovorkyňa. Ako doplnila, zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (51 prípadov), zápalmi stredného ucha (18) a v 31 prípadoch zápalmi pľúc, najviac komplikácií – 3,1 percenta, sa vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí.

Ako chrípke predísť?

Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty nemožno podceňovať. Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám. Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Márie Avdičovej najviac ochorení a úmrtí sa zaznamenáva u ľudí, u ktorých je vysoké riziko komplikovaného priebehu ochorenia, vrátane zápalu pľúc, alebo zhoršenia základného ochorenia. Medzi rizikové skupiny patria najmä osoby vyššieho veku, ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a metabolickými chorobami. Počas chrípkovej sezóny je dôležité dodržiavať správne hygienické návyky, zvyšovať odolnosť organizmu otužovaním, cvičením a dostatočným prísunom vitamínov. „Najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako zredukovať počet hospitalizovaných osôb a úmrtí zapríčinených komplikáciami chrípky je očkovanie,“ dodala na záver.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross