No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Niekoľko storočí starý falzifikát kahanca je opradený doteraz neodhalenou záhadou

Záhady môžu ukrývať aj nenápadné veci z dávnej minulosti. Jedným z takých predmetov je aj falzifikát hlineného kahanca z mladšej doby rímskej (3. – 4. storočie) s vyobrazením motívu svätojurajskej legendy, známej najskôr od 13. storočia. A práve jemu bude v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote patriť máj. „Hoci ide o falzifikát a nevieme kto a prečo si dal námahu s jeho výrobou, no aj napriek tomu si predmet zasluhuje našu pozornosť,“ uviedol archeológ múzea, Alexander Botoš. Kahanec bude v rámci predmetu mesiaca vystavený od 1. do 31. mája 2017 v priestoroch Gemersko-malohontského múzea.

Podľa Botoša je kahanec vyrobený z pálenej hliny, je natretý svetlohnedou farbou, pričom zadymenie kahanca okolo otvoru pre knôt je imitované čiernou farbou. „Kahanec svojim morfologickým tvarom pripomína kahance zo záveru doby rímskej (približne 3. - 4. storočie),“ priblížil Botoš. Ako spomenul, hlinené olejové kahance boli bežne používané na osvetľovanie v celom antickom svete. Na územie Slovenska sa podľa jeho slov dostávajú predovšetkým expanziou Rímskej ríše a sú dokladom obchodných a vojenských kontaktov medzi rímskymi provinciami a barbarikom.

„Najväčšou kuriozitou kahanca je jeho výzdobný motív, ktorý predstavuje takzvaná svätojurajská legenda. Spísal ju dominikánsky mních Jakub de Voragine, v diele Legenda Aurea, v rokoch 1250 – 1260. Legenda hovorí o sv. Jurajovi, ktorý zachránil princeznú pred drakom, tak že draka prebodol oštepom. Drak symbolizuje pohanstvo a obrátenie pohanstva na kresťanskú vieru,“ poznamenal Botoš. Podľa neho tak ostáva záhadou kto a prečo vyrobil pomerne morfologicky vernú kópiu kahanca z mladšej doby rímskej (3. – 4. storočie) a ako výzdobný motív použil historicky nekorešpondujúci motív svätojurajskej legendy, známej najskôr od 13. storočia.

Nálezové okolnosti kahanca sú rovnako neznáme. „Nevieme kedy a za akých okolností sa tento zbierkový predmet dostal do zbierok do múzea. Vieme povedať len toľko, že kahanec pochádza zo starých zbierok múzea. Aj napriek tomu si tento zbierkový predmet zasluhuje pozornosť a má svoje výnimočné postavenie v zbierkovom fonde jubilujúceho 135 ročného múzea,“ doplnil archeológ.

Predmet mesiaca máj si môžete pozrieť v priestoroch múzea od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00 hod. a počas víkendov od 9:00 do 17:00 hod.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross