No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Od májovej kalamity spracovali zhruba tretinu dreva. Práce komplikuje počasie a terén

ilustračné fotoLesníci doposiaľ stihli spracovať vyše 114 tisíc metrov kubických z dreva, ktoré padlo za obeť májovej veternej smršti. Kalamita vtedy v regióne postihla prevažne listnaté porasty, celkovo zničila zhruba 370 tisíc kubíkov drevnej hmoty. Ako pre Rimava.sk uviedol hovorca štátneho podniku Lesy SR Vlastimil Rezek, práce na odstránení kalamity vykonávajú nepretržite, podľa plánu, komplikuje ich však premenlivé počasie, časté zrážky a tiež problémy pri sprístupňovaní lokality.

Aktuálne sa podľa jeho slov pracuje v lokalitách najviac postihnutých kalamitou - Chvalková, Likierska dolina, Maria Séči,  Sinec, Lomnistovo, Tunel, Madášová, Vanšová, Remeta, Krokavka, Samkov pľac, Poľana. Ako spomenul, do odstraňovania kalamity sú zapojení vlastní zamestnanci na lesných správach, praktikanti, zamestnanci vypomáhajúcich závodov - spolu približne 54. "Spracovanie kalamity vykonáva asi 70 dodávateľských ťažbových skupín," uviedol hovorca štátneho podniku.

Pripomenul, že kalamita postihla hlavne bukové porasty. "Buk je rýchlokazná drevina, ktorá sa už po pár týždňoch s vysokými teplotami zaparí. Najnepriaznivejšie sú klimatické podmienky, kedy sa kombinujú:  vysoká teplota, priame slnečné svetlo a časté zrážky," vysvetlil. Práve vplyvom počasia podľa Rezeka klesá pomer guľatinových sortimentov oproti vláknine.  "Aj v rámci guľatiny dochádza k poklesu podielu kvalitnejších sortimentov. Nevyťažené drevo, ktoré je na koreňovom koláči a nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu, môže ešte vydržať do budúcej jari, ako guľatinový sortiment ," uviedol hovorca. Informoval, že približne sedemdesiat percent z vyťaženého  dreva putuje na chemické spracovanie, do Slovwood Ružomberok.

Ako už Rimava.sk informovala, v rimavskosobotskom regióne spadlo počas májovej kalamity najviac stromov z celého Slovenska, podľa lesníkov ide o množstvo, aké tunajší lesný závod vyťaží za tri roky. So spracovaním kalamitného dreva prišli pomáhať aj pracovníci z iných odštepných závodov na Slovensku.

Priebežnou správou o likvidácii následkov a rozsahu škôd spôsobených smršťou Žofia sa začiatkom mesiaca zaoberala aj vláda. Ako z materiálu vyplýva, išlo o druhú najväčšiu kalamitu na území Slovenska za posledných 20 rokov, po smršti Alžbeta z novembra 2004. Celkové škody boli vyčíslené na viac ako 261 tisíc eur. Odštepný závod Rimavská Sobota bol kalamitou najviac postihnutý spomedzi všetkých odštepných závodov, k záveru augusta tu bolo aj najviac nespracovanej drevnej hmoty. Lesníci predpokladajú, že celý objem kalamitného dreva sa im podarí spracovať k záveru budúceho roka.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

R. SOBOTA: Miestnym lesníkom prídu pomôcť aj kolegovia z iných závodov
R. SOBOTA: V regióne spadlo toľko stromov, čo vyťažia za tri roky. Zasadal krízový štáb
Týždeň po veternej smršti ostáva bez elektriny približne 500 odberateľov
VIDEO/FOTO R. SOBOTA: Vietor strhával strechy v Taurise aj na štadióne, na auto spadol strom


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross