No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odvrátená stránka Veľkej noci, záchranári radia ako sa jej vyhnúť

Veľká noc, najväčší kresťanský sviatok a oslava príchodu jari. Je to sviatok, ktorý sa u nás slávi šibaním, oblievaním či rozdávaním kraslíc. Na druhej strane však vie narobiť veľké starosti aj záchranárom. „Vlani počas Veľkonočného pondelka mali posádky Falck Záchranná až 552 výjazdov. Najčastejšie vyrážali k pacientom v čase od 16:00 do 17:00 hod. a od 19:00 do 20:00 hod. Ošetrovali hlavne zranenia, ktoré boli vo veľkej miere spôsobené aj nadmernou konzumáciou alkoholu,“ uviedla Martina Vitková, vedúca Edukačného a tréningového centra a supervízorov spoločnosti Falck Záchranná.

Ak si ale chcete užiť tieto sviatky, spoločnosť Falck Záchranná pripravila rady, ako si s tými najčastejšími veľkonočnými problémami poradiť a predchádzať im. Pozrite si rady, ako nielen predchádzať, ale aj ako postupovať pri niektorých problémoch spájaných s Veľkou nocou.

Žalúdočné problémy
Šunky, vajíčka, šaláty, zákusky. Veľkonočné hodovanie dá riadne zabrať našim žalúdkom. Ak je vám nevoľno, máte bolesti, prípadne zvraciate, uprednostnite diétnejšiu stravu. Vynechajte dráždivé jedlá, surovú zeleninu, ovocie, alkohol i sýtené nápoje. Ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. Ak bolesti neustupujú, vyhľadajte lekára.

Podráždený žlčník
Nevhodná strava môže často privolať i žlčníkový záchvat. Pacient pociťuje pichanie v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom a bolesť môže vyžarovať až do chrbta. Tak ako pri žalúdočných problémoch, aj tu je najlepšou obranou okamžité nasadenie prísnej diéty. Pomôžu aj lieky proti bolesti. Pri ťažšej forme vyhľadajte lekára, nezriedka takéto prípady končia na operačnom stole.

Otrava alkoholom
Alkohol v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom, mladistvým ani vodičom. Počas Veľkej noci sú to ale často mladiství, ktorí to s alkoholom preženú. Neraz až tak, že sa ním otrávia. V takomto prípade je potrebné u takéhoto človeka zvýšiť príjem tekutín. Uložíme ho do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa nepreberá a zhoršuje sa mu dýchanie, je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice. Pri ľahšej forme otravy pomôže spánok, dostatok tekutín, studená sprcha a pohyb na čerstvom vzduchu.

Úrazy
Hlavne dievčatá v snahe uniknúť šibačom a oblievačom sa často pošmyknú na mokrej podlahe. Tie končia odreninami, vyvrtnutým členkom, v horšom prípade i zlomeninou. Ak si spôsobíte odreninu, dôležité je ranu očistiť, vydezinfikovať a dať na ňu obväz či náplasť. Vyvrtnutý členok je treba schladiť, obviazať elastickým obväzom a vyložiť na vyvýšené miesto. Na schladenie môžete použiť napríklad mokrý uterák. Výron s krvavou podliatinou natrite aj protizápalovou masťou. Ak sa stav nezlepšuje ani po pár dňoch, alebo v mieste pociťujete pichanie, návštevu lekára neodkladajte. Pri zlomeninách postihnuté miesto znehybnite a pacienta odvezte do nemocnice.

Podráždené oči
Neraz sa stane, že parfum či voňavka zasiahnu oči. V najhorších prípadoch môže dôjsť i k ich poškodeniu. Zasiahnuté miesto čo najskôr vypláchnite prúdom vlažnej vody, určite si ho nešúchajte holou rukou. Nepodávajte ani žiadne kvapky, ak pálenie či štípanie neprestáva, vyhľadajte odborníka.

Zdroj: Rimava.sk, Falck Záchranná


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross