No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po jednej cene získalo múzeum ďalšiu. Ocenení sú i naši tvorcovia dokumentu o sovietskych lágroch

Tohtoročný september si v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote budú dlho pamätať. Za tento mesiac získalo dve ocenenia. Jedno z nich si už prevzali, aby sa vzápätí dozvedeli o cene druhej. A akými cenami sa môže pochváliť Gemersko-malohontské múzeum, ktoré tento rok a zároveň tento mesiac oslávi svoje 135. výročie od založenia?

Svoju prvú cenu získalo múzeum za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej, ocenenie „Výročná cena revue Pamiatky a múzeá za rok 2016“ udelila redakčná rada časopisu revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky. Odovzdávanie cien sa uskutočnilo vo štvrtok, 7. septembra, v Trnave, v priestoroch budovy Mariánskeho seminára „Marianum“. Tu cenu prevzala Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym. Ako ďalej Rimava.sk informovala Martina Oštrom Mareková, PR-referentka múzea, Trnava sa tento rok stala hosťujúcim mestom celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrne dedičstva (DEKD), organizovaného Radou Európy a Európskou komisiou.

„Cieľom podujatia je upriamiť pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch. Slovensko sa pripojilo k organizátorom DEKD v roku 1993 a odvtedy sa každoročne konajú otváracie ceremónie v niektorom historickom meste a každý ročník je zameraný na špecifickú tému,“ priblížila Mareková.

Unikátnosť zbierky ukrytá aj v improvizácii nadšencov potápania

„Unikátnu zbierku historickej potápačskej techniky získalo múzeum do svojho zbierkového fondu v roku 2016 a to vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Autorom zbierky je potápač, inštruktor potápania a cestovateľ Peter Ferdinandy z Revúcej,“ uviedla Mareková, podľa ktorej zbierka obsahuje 504 kusov najrozličnejších častí potápačskej výstroje. Podľa jej slov jednotlivé prvky zbierky pochádzajú z Francúzka, Maďarska, Španielska, Talianska, Rakúska, Poľska, Bulharska, Grécka, Anglicka, Taiwanu, USA, bývalej Nemeckej demokratickej republiky a Nemeckej spolkovej republiky, bývalého ZSSR a bývalej ČSSR, bývalej Juhoslávie, Švédska, Nemecka, Austrálie, Číny, Japonska, Brazílie, Indonézie, Kanady, Južnej Kórei a zo Slovenska a Českej republiky. „Mnohé sú pozoruhodnými originálmi, pretože boli vyrobené alebo upravené v amatérskych podmienkach a sú tak dokladmi mimoriadnej schopnosti improvizácie nadšencov potápania na Slovensku, ale i v Čechách. Časť nadobudnutej zbierky mala možnosť vidieť verejnosť v rámci výstavy začiatkom roka 2017,“ ozrejmila PR-referentka.

Význam a hodnota zbierky spočíva predovšetkým v jej štruktúre a ucelenosti, ktorá poskytuje komplexný pohľad na problematiku potápačskej techniky, jej vývoj a sprostredkovane i na históriu potápania ako takého. Ako priblížila, zbierka poskytuje prierez potápačskou výstrojou od hadicového zásobovania vzduchom z hladiny, až po potápačskú výstroj umožňujúcu nezávislý pohyb potápačov pod vodou s vlastnou zásobou vzduchu v tlakových fľašiach, v jej najrozličnejších podobách.

„Väčšina častí zbierky pochádza z druhej polovice 20. storočia. Niektoré prvky boli v bývalom Československu využívané v rámci Zväzarmu (dobrovoľná branno-spoločenská organizácia), ale i Československej ľudovej armády. Sú v nej zastúpené komplety potápačských neoprénových oblekov, pogumovaných kompletov, potápačské masky a plutvy, potápačská dýchacia technika, tlakové fľaše, potápačské vesty, ale i potápačské doplnky, ako potápačské nože, harpúny, vodotesné puzdrá na fotoaparáty a kamery, baterky, hĺbkomery, kompasy a hodinky. Jej súčasťou je i súbor potápačských tlakových fliaš, počnúc prvými používanými v bývalom Československu, až po dnešné modely. Obsahuje tiež potápačské komplety SP 20 D a PL 40,“ zakončila Mareková.

Jedna cena strieda druhú

Po prevzatí si ocenenia za akvizíciu zbierky potápačskej techniky získalo Gemersko-malohontské múzeum ďalšiu cenu. V sobotu, 9. septembra, o tom informovala riaditeľka Bodorová prostredníctvom svojho profilu na Facebooku. Za svoju výstavu „Konopa, konope...“ získalo múzeum cenu Národopisnej spoločnosti Slovenska.

Z Trnavy odchádzali ocenení i ďalší Rimavskosoboťania

Gemersko-malohontské múzeum však v rámci slávnostného oceňovania v Trnave nebolo jediným, ktoré si prevzalo cenu. Medzi ocenenými boli aj tvorcovia krátkeho dokumentu, zachytávajúceho príbeh Ilony Simonovej z Veľkého Blhu, ktorá prežila sovietske lágre, ako aj cestu Vladimíra Lehotaiho. Dokument s názvom Nevinní vinníci je z dielne rimavskosobotského regionálneho štábu RTVS, Evy Szekerés a Ladislava Lichtmanneggera, ktorí ho minulý rok pripravili pre SNM - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku. Tento krátky film si môžete pozrieť v rámci výstavy „Malenkij robot (1945 – 1949) V zajatí sovietskych lágrov“  aj v Rimavskej Sobote do 31. októbra v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Prostredníctvom výstavy sa dozviete informácie o živote v lágroch a o osobných príbehoch niektorých účastníkov z okolia Rimavskej Soboty.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív GMM, Facebook Ladislav Lichtmannegger


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross