No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PREZIDENT: Medzi vyznamenanými sú aj dvaja Hnúšťania

14. januára 2015 |  | |

prezident Andrej KiskaNajvyššie štátne vyznamenania udelil včera prezident Andrej Kiska desiatim osobnostiam kultúrneho, vedeckého a spoločenského života, medzi nimi aj skladateľovi a tiež filmovému kritikovi, ktorých korene siahajú do Hnúšte. Medailou prezidenta Slovenskej republiky bol ocenený Ján Valach, hnúšťanský rodák, Pribinov kríž II. triedy dostal Pavel Branko, ktorý v Hnúšti strávil celé detstvo. Obom udelil prezident vyznamenania za zásluhy o rozvoj kultúry.

Pavel Branko (zdroj: pavel.branko.eu)

Pavel Branko (zdroj: pavel.branko.eu)

Filmový kritik, historik, prekladateľ a publicista Pavel Branko má v životopise ako miesto rodiska napísané talianske prístavné mesto Terst , narodil sa však na lodi, v roku 1921.  Detstvo prežil v Hačave v Hnúšti, ako syn vedúceho skladu v miestnej magnezitke. Študoval na Slovenskej vysokej škole technickej, z ktorej ho v období Slovenského štátu vylúčili pre židovský pôvod jeho otca. V roku 1942 bol zatknutý a odsúdený na doživotie, pred koncom vojny ho odvliekli do koncentračného tábora Mauthausen. Po vojne pôsobil ako filmový kritik a nad ostatnými vynikal hravým jazykom a vydarenými metaforami. Napísal niekoľko publikácií z dejín slovenského filmu. Počas zákazu publikovania sa pod cudzími menami venoval prekladateľstvu – z ruštiny, nemčiny aj angličtiny. V 90-tych rokoch minulého storočia bol stálym spolupracovníkom Rádia Slobodná Európa v Bratislave a prispieval do niekoľkých periodík. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení vrátane ceny Slnko v sieti, aj ocenenia za memoáre Proti prúdu.

Ján Valach (zdroj: hnusta.sk)

Ján Valach (zdroj: hnusta.sk)

Dirigent, skladateľ, organista a pedagóg, propagátor slovenskej hudby v zahraničí Ján Valach sa narodil v Hnúšti v roku 1925, ako syn lekára. Hudobnú školu navštevoval v detstve v Tisovci. Od roku 1944 študoval v Bratislave medicínu, a na konzervatóriu organ a dirigovanie. Čisto hudbe sa neskôr venoval na Akadémii múzických umení v Prahe. Svoje životné dielo začal v Opere SND, ale neostal len tam. Slovensko reprezentoval aj vo svete - v Egypte ako profesor konzervatória, v Nemecku ako dirigent a tiež v Belgicku, ktoré sa mu stalo domovom. Pôsobil ako dirigent Antverpskej Kráľovskej opery. Práve tu úspešne uviedol štyri slovenské opery, medzi inými Krútňavu s 18 reprízami. Sám skomponoval vyše 120 skladieb a napísal veľké množstvo článkov propagujúcich slovenskú hudbu. Ako prvý dirigent na svete nahral kvadrofonickú nahrávku, a to Dvořákovu Novosvetskú symfóniu s orchestrom Philharmonica Hungarica.

Z rúk prezidenta si včera vyznamenanie prevzal aj historik a publicista Milan Zemko, psychiater a pedagóg Jozef Kafka, dizajnér a sochár Štefan Klein, sociologička Helena Woleková, vedec Pavol Šajgalík, baletná umelkyňa Augusta Herényiová – Starostová, hudobník a skladateľ Marián Varga a prozaik Pavol Vilikovský.
Každý z ocenených podľa Kisku pripomína svojím dielom predovšetkým silu a moc slobodného ducha, tvorivosti, vynachádzavosti, občianskej zodpovednosti, vytrvalosti, oddanosti svojej veci, pracovitosti, ale aj náročnosti na seba samého. Prezident ďalej podčiarkol, že niektorí z ocenených „pracovali a tvorili v nepriaznivých, neslobodných podmienkach. Napriek tomu, že v priaznivejších podmienkach by možno dosiahli viac a získali väčšie uznanie na Slovensku alebo pozornosť v zahraničí, nerezignovali a nezišli zo svojej osobnej cesty, pre ktorú sa rozhodli a ktorej verili.“

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross