No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Ľudia vyšli opäť do ulíc za slušné Slovensko

V desiatkach slovenských miest sa opäť konali protestné zhromaždenia za slušné Slovensko. Vo štvrtok, 5. apríla, sa k nim už po štvrtý raz pripojili aj ľudia z Rimavskej Soboty. Na Hlavnom námestí sa stretlo približne sto občanov. Organizátori stretnutí žiadajú odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara a dôkladné, nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

V úvode stretnutia vystúpila jedna z organizátoriek protestu v Rimavskej Sobote, Zuzana Mikulcová. „My ako organizátori sme sa rozhodli založiť občiansku platformu, vďaka ktorej vám chceme prinášať zaujímavé témy, diskusie a kultúru do nášho regiónu. Pod názvom Rimavská kaviareň chceme organizovať diskusie, stretnutia kde aj vy ako občania môžete vyjadriť svoj názor, sťažnosť alebo nápad ako vylepšiť náš región,“ uviedla Mikulcová s tým, že zatiaľ organizácia funguje na Facebook-u, pričom sa pripravuje aj webová stránka. Ako ďalej avizovala, u ľudí chcú vzbudiť záujem o veci verejné a nielen politiku. Podľa jej slov prostredníctvom občianskej platformy chcú vzdelávať i budúcu generáciu. „Aby sa pri najbližších voľbách rozhodla s pocitom poučenia. Aby mali dostatok overených informácií, vďaka ktorým sa budú môcť slobodne rozhodnúť,“ poznamenala s tým, že do najbližších volieb zostávajú dva roky a všetci sme zodpovední ako dopadnú. Preto je podľa jej slov potrebné začať už dnes rozprávať sa o tom ako by mala naša krajina vyzerať.

Na zhromaždení odznel aj list iniciatívy „Chceme veriť“, ktorá združuje organizácie Aliancia Fair-play, VIA IURIS, Nadácia Zastavme korupciu, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti a vyše šesťtisíc signatárov. V ňom sa píše: „Polícia musí byť samostatnou a nezávislou inštitúciou. Potrebujeme aj nezávislú policajnú inšpekciu, ktorá bude prísne kontrolovať, či policajti svoje postavenie nezneužívajú. Takto si predstavujeme políciu, ktorej bude možné dôverovať“.

Z úst ďalšej organizátorky, Miroslavy Čiernej, odznelo aj poďakovanie všetkým, ktorí sa zhromaždení v Rimavskej Sobote zúčastnili. „Napriek zastrašovaniu a demagógií, ktorá tu koluje. Chcem sa poďakovať aj všetkým rečníkom, ktorí tu doteraz vystúpili. Boli to ľudia, ktorí v roku 1989 začali budovať demokraciu v našom okrese. Položili základné kamene a my sme mali na nich stavať,“ povedala.

Tak ako v iných mestách na Slovensku, bol aj v Rimavskej Sobote prečítaný list fotoreportéra Andreja Bána. V ňom poukázal na pochybné branie agrodotácií bývalej poslankyne Ľubice Roškovej na východe Slovenska či zastrašovanie farmárov. „Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej som išiel na dve dlhšie reportážne cesty na východ. Hľadal som taliansku mafiu a našiel som najmä tú slovenskú. Nehovorím, že Taliani nepáchali trestné činy. Desiatky ľudí na Zemplíne, najmä farmárov, mi však hovorili, že najväčší strach majú z tzv. našich ľudí. Z ľudí blízkych k strane Smer, ktorí tam ovládli politiku, biznis, ale aj políciu či prokuratúru.“ Ako ďalej Bán napísal, exposlankyňa si nárokovala agrodotácie aj na parkovisko či dokonca letisko. „Pýtam sa ak to funguje v dvoch okresoch takto, ako to funguje inde. Jediná vláda, ktorú akútne potrebujeme je vláda zákona a tú zatiaľ nemáme,“ uvádza vo svojom liste fotoreportér Bán.

V záver zhromaždenia v pokojnej atmosfére postupne prichádzali všetci prítomní zapáliť sviečky v tvare srdca na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross