No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pozrite si, aké noviny vychádzali v minulosti v meste

perex-novinyNoviny, či už v tlačenej alebo elektronickej forme, boli a aj sú zdrojom informácií. Prinášajú množstvo aktuálnych tém, noviniek z domova i sveta alebo publicistické články zamerané na cestovanie, zaujímavé osobnosti či dejiny. A hoci noviny sú zdrojom informácií, ony samy majú svoju vlastnú históriu či už svetovú, európsku, slovenskú ale aj tú rimavskosobotskú. Ich história nie je len o Gemerských zvestiach a Gömöri Hírlap. Dejiny vychádzania novín v okrese Rimavská Sobota majú podstatne dlhšiu históriu.

Ako pre Rimava.sk uviedla riaditeľka Gemersko-malohontského múzea (GMM) Oľga Bodorová, v Rimavskej Sobote vychádzalo v minulosti niekoľko novín. „Písalo sa v nich o rôznych udalostiach v meste, o spoločenských akciách, báloch či histórii ako aj pozvánky na rôzne podujatia,“ priblížila Bodorová, podľa ktorej formát vtedajších novín bol podstatne väčší. Spomedzi desiatok periodík, ktoré GMM uchováva vo svojej knižnici redakcia Rimava.sk vybrala niekoľko.

Medzi prvé noviny, v roku 1870, ktoré boli vydávané v Rimavskej Sobote bol maďarský týždenník Gömöri lapok (Gemerské listy). Ako ďalej Rimava.sk informovala knihovníčka GMM Iveta Krnáčová, vydavateľom bol Miklós Rábely, neskôr v roku 1935 Károly Rábely. Ďalším maďarským týždenníkom, ktorý vychádzal v 70. rokoch 19. storočia bol Rimaszombat és vidéke. S týždennou periodicitou ku koncu 19. storočia vychádzali aj noviny Gömör a začiatkom 20. storočia Gömöri ujság. Tieto periodiká však po niekoľkých vydaniach zanikli.

Začiatkom 20. storočia sa ku Gömöri ujság pridáva ďalší týždenník Gömör-Kishont. Po prvej svetovej vojne sa na „predajné pulty“ dostáva aj slovenské periodikum, týždenník Gemer-Malohont, pár ročníkov má okrem múzea vo svojom fonde aj Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Obsah tohto týždenníka tvorili rôzne témy či pozvánky na podujatia, dokonca aj pozvánky na valné zhromaždenia niektorých inštitúcií. Písalo sa aj o atmosfére na podujatiach, napríklad na školskej slávnosti pred príchodom vianočných sviatkov. „Príjemnú vianočnú stávnosť sriadil učiteľský sbor v Tisovci. Žiaci a žiačky predmiesly milú vianočnú divadelnú hru, rečnenie, za čím rozdelené boly dietkam cukríky, učebné pomôcky a knihy. Prispievateľom za dary a riaditeľstvu slávnosti vyslovuje sa vďaka,“ uvádza sa v jednom úryvku z článku Gemer-Malohontu.

Po druhej svetovej vojne vydával slovenský týždenník pod názvom Národný front aj Osvetový inšpektorát Rimavská Sobota. Jeho kompletné vydania od roku 1945 do roku 1948 rovnako uchováva rimavskosobotská knižnica. Taktiež vtedajší Okresný národný výbor vydával v pätdesiatych rokoch minulého storočia týždenník Cesta k socializmu, ku ktorej sa neskôr pridala aj maďarská verzia A szocializmus felé. Od 1960 do 1967 aj dvojjazyčný týždenník Budovateľ/Építő, ktorý vydával vtedajší Okresný národný výbor a KSS.

S nástupom 70-tych rokov 20. storočia začal vychádzať trojmesačník Obzor Gemera, od roku 1991 Obzor Gemera-Malohontu, ktorý vydávala Gemerská vlastivedná spoločnosť, neskôr ako Gemersko-malohontská vlastivedná spoločnosť. Jej zakladateľom ako aj šéfredaktorom trojmesačníka bol Július Boľfík, učiteľ slovenského jazyka, dejepisu a zemepisu, ako aj vojenský veliteľ počas SNP. Obsah periodika tvorili témy z histórie okresu, etnografie, literatúry, pedagogiky, umenia či prírodných vied. Obzor Gemera-Malohontu vychádzal až do roku 1994, jeho ročníky má vo svojom fonde nielen knižnica v múzeu ale aj Knižnica Mateja Hrebendu Rimavská Sobota.

V druhej polovici 20. storočia, v roku 1968, sa na scénu dostávajú aj Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap. Od toho času do roku 1993 ich vydával Okresný národný výbor Rimavská Sobota, potom až do roku 2012 bolo ich vydávanie v rukách Mestského úradu. Neskôr, od roku 2007, sa k nim pridali aj noviny Gemerské zvesti plus Soboťan, ktorých vydávanie sa v roku 2010 skončilo. O dva roky neskôr však rovnaký osud postretol aj Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap. Ich znovuoživenie však odsúhlasili mestskí poslanci v uplynulom roku na jednom zo svojich zasadnutí.

Ako Rimava.sk v októbri 2015 informovala, prvé číslo vyšlo ešte ten mesiac, do schránok boli doručované bezplatne v počte 7 tis. výtlačkov. Cena za jedno vydanie aj s distribúciou bola odhadnutá na približne 750 eur. Do konca toho roka mali vyjsť noviny každý mesiac, teda tri výtlačky. Podľa uznesenia majú byť noviny vydávané od začiatku roka 2016 ako dvojtýždenník, a to v počte 9 tis. výtlačkov. Zvýšenie počtu novín poslanci odsúhlasili na svojom decembrovom rokovaní. Dôvodom navýšenia počtu kusov bolo, že nie všetky domácnosti dostali prvé výtlačky.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross