No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Smogové znečistenie ovzdušia sa dotýka aj mesta na severe okresu

perex-znecistenie-ovzdusiaSmogové znečistenie, o ktorom v posledných dňoch informujú meteorológovia, sa dotýka nielen krajského mesta, Banskej Bystrice, ale aj mesta na severe Rimavskosobotského okresu. Ide o mesto Hnúšťa, kde je v rámci okresu umiestnená jediná meracia stanica na znečistenie ovzdušia.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) upozornenie na zvýšenú koncentráciu častíc PM 10 sa vyhlasuje pri nameranej hodnote vyššej ako 100 mikrometrov (µg.m-3). V Hnúšti bola včera, 25. januára, nameraná maximálna hodnota mierne nad túto hodnotu, a to 104 µg.m-3, pričom v piatok, 20. januára, bola nameraná hodnota až 172 µg.m-3.

Medzi mestá s najviac znečisteným ovzduším v rámci Banskobystrického kraja patrí aj Jelšava v okrese Revúca. Včerajšia maximálna hodnota prachových častíc v ovzduší dosiahla hodnotu 171 µg.m-3, minulý týždeň, 20. januára, namerali hodnotu vysokú až 202 µg.m-3.

Zvýšené znečistenie ovzdušia však hlásia aj stanice v krajskom meste Banská Bystrica, kde včera namerali hodnotu až 174 µg.m-3. Za uplynulý týždeň ide o najvyššiu nameranú hodnotu.

SHMÚ uvádza, že častice PM10 môžu mať akútne a chronické účinky na zdravie. Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg.m-3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.

„K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ informuje SHMÚ, podľa ktorého medzi možnosti ako sa chrániť je obmedziť pobyt vonku, skrátiť vetranie miestností, obmedziť fyzickú prácu a športové aktivity vonku, a vyhnúť sa činnostiam ako natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie či voľné spaľovanie.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross