No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Účastníci novembrových udalostí sa stretnú na Hlavnom námestí

13. novembra 2014 |  | 

november17-89Na november 1989 sa bude spomínať aj v Rimavskej Sobote, účastníci novembrových udalostí sa zídu v pondelok v centre mesta. Spomienkové stretnutie na Hlavnom námestí sa začne podvečer, o 17.00 hod.

Od pádu komunistického režimu uplynie štvrťstoročie. V pondelok, 17. novembra, si pripomenieme 25. výročie začiatku nežnej alebo zamatovej revolúcie. V Rimavskej Sobote sa revolučné dianie viaže k dátumu 27. november 1989, kedy sa pred tabakovou továrňou zišli tisícky ľudí. V ten deň bolo v mnohých organizáciách „odporúčané“ nezúčastniť sa generálneho štrajku. V rozhovore pre Rimava.sk to v minulosti potvrdil Marian Lacko. Práve on 27. novembra štrajk moderoval a ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl. Ako čerstvý absolvent VŠ pred niekoľkotisícovým davom prečítal centrálne vydané žiadosti adresované vláde Československej Socialistickej Republiky (ČSSR) a vedeniu KSČ. November 89 v Rimavskej Sobote sa spája so skupinkou ľudí, ktorí neboli organizovaní, ale tušili, že sa niečo bude diať. Medzi nimi boli Marian Lacko, Peter Lebovič, Daniel Brezina, Ján Kováč, Juraj Kepka a mnohí ďalší.

Fotografie pochádzajú z videozáznamu Jozefa Tokára
Novembrové udalosti naštartovali študenti

Udalosti novembra 1989 naštartovali študenti. V Bratislave sa podvečer 16. novembra 1989 zhromaždili pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a pred ministerstvom školstva hovorili o potrebe demokratizácie školstva. Veľkú demonštráciu pripomínajúcu 50. výročie zatvorenia českých vysokých škôl nacistami pripravili študenti v Prahe a jej brutálne potlačenie na Národní třídě, keď policajti študentov bili obuškami a zatýkali ich, vyvolalo medzinárodné rozhorčenie a vyburcovalo českú a slovenskú spoločnosť. Na obranu študentov sa postavili umelci a široká verejnosť. Začali sa formovať občianske hnutia a združenia, v Čechách vzniklo Občanské fórum a na Slovensku Verejnosť proti násiliu, ktoré boli prvé roky po páde komunizmu aj vládnymi stranami.

Nasledujúce novembrové dni po zásahu na pražskej Národní třídě vstúpili študenti do okupačného štrajku a na demonštráciách žiadali utvorenie vyšetrovacej komisie na prešetrenie pražských udalostí. K študentom sa v celej ČSSR v novembri na státisícových manifestáciách pridali aj ďalší občania. 24. novembra 1989 odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka Ústredného výboru (ÚV) KSČ. Dvojhodinový generálny štrajk v celom Československu 27. novembra 1989 potvrdil vôľu občanov skoncovať s vládou jednej strany a o dva dni na to Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok č. 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti a štáte.
Revolučné udalosti vyústili 7. decembra 1989 do rezignácie federálnej vlády a 10. decembra 1989 vymenoval prezident ČSSR Gustáv Husák novú vládu národného porozumenia, v ktorej bolo desať komunistických a jedenásť nekomunistických ministrov, jej predsedom sa stal Marián Čalfa. Gustáv Husák podal v ten istý deň demisiu.

28. decembra 1989 Federálne zhromaždenie ČSSR zvolilo za svojho predsedu Alexandra Dubčeka a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.
Prvé slobodné parlamentné voľby sa konali v júni 1990.

Zdroj: Rimava.sk, SITA

Súvisiace články:

M. Lacko: Komunizmus funguje v mnohom aj po dvadsiatich rokoch, len v iných kabátoch
Desať dní trvalo, kým nežná revolúcia prišla aj do Rimavskej Soboty.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross