No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RIMAVSKÁ SEČ: V obci už päť rokov nezastavuje vlak, hoci tade denne prechádza viacero rýchlikov

13. decembra 2017 | |  | 

Obyvatelia viacerých obcí južného Gemera už viac ako päť rokov nemajú možnosť cestovať vlakom priamo zo svojej obce. Po zrušení osobnej dopravy premávajúcej na trati dlhej približne 100 kilometrov medzi Jesenským, Rimavskou Sečou, Plešivcom a Turňou nad Bodvou, zastavuje už len rýchlik a to len v niektorých obciach. Cestujúci, napríklad z Rimavskej Seči, sú tak odkázaní k štyri kilometre vzdialenej zatávke v obci Číž cestovať autobusom. Spoje však podľa domácich obyvateľov nie sú dobre zosynchronizované, a tak sú poväčšine odkázaní len na dopravu autami. Ako pre Rimava.sk uviedol Zoltán Ambrúzs, zástupca starostky v Rimavskej Seči, prednedávnom pri zastávke v Číži popoludní napočítal aj 15 áut. „Od nás teraz veľa ľudí chodí robiť smerom na západné Slovensko,“ priblížil.

 

Posledný vlak vyprevadili s vencami v decembri pred piatimi rokmi, odvtedy bojujú s dopravou

Zmena cestovného poriadku nastala podľa Ambrúzsa pred piatimi rokmi, 8. decembra 2012. Podľa jeho slov si uvedomujú, že vlaky sa im už zrejme za týchto okolností nepodarí obnoviť, chceli by však presadiť, aby aspoň rýchlik u nich zastavoval. „Máme tu vynovenú železničnú stanicu, čakáreň a v Číži nie sú žiadne také podmienky,“ povedal Ambrúzs a dodal, že majú približne dvetisíc obyvateľov, čo je najviac v okolí a už viacerými aktivitami, či petíciami sa snažili obnoviť osobnú dopravu a oslovili tak aj viac ako 50 starostov obcí. Obrátili sa potom na ministerstvo ako aj na vládu. Podľa odpovede generálneho riaditeľa sekcie Ministerstva dopravy a výstavby SR Jána Farkaša, má však železničná doprava charakter hromadnej dopravy a ďalšie zastavovanie vlakov v stanici Rimavská Seč je neefektívne.

„Z hľadiska predpokladaných nástupov a výstupov cestujúcich,“ uviedol tento rok v lete Farkaš. Zároveň dodal, že odporúčajú po dohode s vyšším územným celkom posilniť autobusové spojenie s obcami, kde rýchliky zastavujú. Svoje pripomienky, tak podľa Ambrúzsa, adresovali najnovšie na kraj, ktorý spracováva analýzu dopravy v BBSK. Okrem spomínaných požiadaviek by chceli zabezpečiť vlakový prípoj do Maďarska cez hraničný priechod Lenartovce, ako aj autobusový prípoj do Miskolca cez hraničný priechod Kráľ. „V regióne Južného Gemera tiež žijú občania, ktorí ešte pracujú a tak ako ostatní platia svoje dane, ktorými prispievajú k rozvoju našej krajiny,“ uvádza zástupca starostky, podľa ktorého si osobnú dopravu zaslúži využívať aj vyrastajúca generácia. Dúfa preto, že s krajom sa im podarí nadviazať dobré kontakty, aby zlepšili možnosti dopravy v regióne. Prepojením regiónov by sa podľa neho navyše zlepšila migrácia pracovnej sily a tým by sa prispelo k zníženiu nezamestnanosti.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross