No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Róbert Ondrejcsák ako staronový štátny tajomník Ministerstva obrany SR

Róobert OndrejcsákNa post štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR opäť zasadol Rimavskosoboťan Róbert Ondrejcsák. A hoci túto funkciu už zastával, ako sám hovorí, pracovať ako štátny tajomník Ministerstva obrany je obrovská odborná výzva. Čerstvo vymenovaný štátny tajomník priblížil v rozhovore pre Rimava.sk svoje plány, čo sa podľa neho zmenilo vo svete z hľadiska obrany a o čo sa bude usilovať vo svojej funkcii.

Prečo ste sa rozhodol znovu prijať funkciu štátneho tajomníka? Čo vás k tomu viedlo?
Pracovať ako štátny tajomník Ministerstva obrany je obrovská odborná výzva. Navyše v súčasnosti sa okolo nás dejú také zmeny, ktoré budú dlhodobo určovať podobu nie len Slovenska, či strednej Európy, ale aj celého nášho kontinentu. Pred tromi rokmi vypukla rusko-ukrajinská vojna, ktorá naštartovala transformáciu Severoatlantickej aliancie, ktorej sme členom, ale hlboké zmeny sa dejú aj na úrovni členských štátov. Keďže sa nás tieto veci bezprostredne týkajú, musíme mať ambíciu tieto trendy aj spoluvytvárať, formovať, tak na úrovni členského štátu, čiže Slovenska, ako aj na úrovni jednotlivcov, čiže ľudí, ktorí majú názor, expertízu a skúsenosti. Navyše sme sa dostali do situácie, kedy sú často spochybňované aj základné civilizačné hodnoty, smerovanie krajiny, naša identita ako spoločnosti, ktorá je integrálnou súčasťou západného sveta – čo považujem za obrovskú výzvu, asi najväčšiu v súčasnosti. Preto každý hlas, ktorý sa objaví v záujme udržania sa na strane proeurópskeho, proatlantického, demokratického sveta, je dôležitý. Možno poviete, že som idealista, ale ja tomu verím.

Zmenilo sa v tejto sfére niečo oproti vášmu uplynulému pôsobeniu v tejto funkcii, ešte za vlády Ivety Radičovej?
Z odborného hľadiska nastali obrovské zmeny – svet okolo nás je úplne iný, ako bol pred 6-7 rokmi. Tie základné princípy, ktoré vtedy platili a na ktorých bola založená európska bezpečnosť, v súčasnosti už neplatia. Do Európy sa vrátila rozsiahla konvenčná vojna medzi štátmi – niečo, čo sme si pred 6 rokmi nevedeli predstaviť. Menia sa hranice s použitím sily, a navyše vojenská sila je kombinovaná informačnou vojnou, propagandou. Kým sme pred 6 -7 rokmi riešili expedičné operácie ďaleko za hranicami Európy, ako napríklad Afganistan, v súčasnosti sa zaoberáme bezpečnostnými hrozbami a výzvami, ktoré sú v našom bezprostrednom susedstve. Kým sme pred desaťročím mali expedičné operácie ako hlavnú prioritu, v súčasnosti sa do popredia dostáva klasická teritoriálna obrana členských štátov Aliancie, dopĺňaná, ako som vyššie spomenul prvkami tzv. hybridnej vojny.

Budete sa prípadne snažiť pokračovať vo veciach z uplynulého pôsobenia vo funkcii tajomníka? Určite sa budem snažiť nadviazať na moje predchádzajúce pôsobenie, samozrejme s tým, že veci sa za štyri roky podstatne zmenili. Nachádzame sa v procese vypracovania novej Bezpečnostnej stratégie, ako aj Obrannej stratégie – tie v súčasnosti platné boli prijaté v roku 2005 a nevyhovujú dnešnej realite. Okrem toho treba pracovať napríklad na Dlhodobom pláne rozvoja Ozbrojených síl, stojíme pred výzvou rozsiahlej modernizácie, ktorá je už nevyhnutná.

Róbert Ondrejcsák

Štátnym tajomníkom ste sa vtedy stal ako človek nepolitický, vybraný na post výlučne pre vašu odbornosť. Zmenilo sa u vás politické zameranie? Stali ste sa od tej doby členom nejakej politickej strany?
Verím tomu, že som sa stal opäť štátnym tajomníkom pre svoju odbornosť. Počas ostatných štyroch rokov, čiže po prvom pôsobení ako štátny tajomník „na obrane“, som sa tiež venoval serióznej odbornej práci, podobne ako posledných 15 rokov môjho života. Myslím si, že mám celkom slušné meno v odbornej komunite či už na Slovensku alebo v zahraničí. Navyše som sa snažil účasťou vo verejnej a odbornej diskusii ovplyvňovať verejnú a odbornú debatu o zahraničnej a bezpečnostnej politike. Verím tomu, že ako verejná osobnosť mám zodpovednosť povedať svoj názor. Prijal som ponuku Mosta-Híd, aj keď nie som členom strany – na druhej strane postoje strany v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky jednoznačne podporujem, v konečnom dôsledku som vo výraznej miere prispel k vypracovaniu programu a vízie Mosta-Híd. Podľa môjho názoru je to v súčasnosti v Národnej rade najviac proeurópska a proatlantická strana – a v súčasnom stave verejnej diskusie a civilizačných výziev takúto stranu veľmi, veľmi potrebujeme. Popri vyššie spomenutej odbornej výzve, čo pozícia štátneho tajomníka MO znamená, je otázka posilnenia proeurópskeho a proatlantického hlasu kľúčová, prečo som ponuku prijal.

Aké krajiny ste ako štátny tajomník precestoval (najmä vo funkcii štátneho tajomníka) a ktorá vo vás zanechala najsilnejšie dojmy a prečo?
Môj cestovný plán, destinácia boli vo veľkej miere ovplyvnené našimi prioritami v zahraničnej a bezpečnostnej politike – čiže som cestoval v Európe, plus do Spojených štátov. Keďže som mal na starosti aj problematiku súvisiacu s NATO a EU, som cestoval do Bruselu takmer každý mesiac, kde som sa zúčastňoval na zasadnutiach ministrov obrany (niekedy aj spoločne so zahraničnými vecami) NATO a EU. Bola to obrovská profesionálna skúsenosť, sedieť za jedným stolom s ľuďmi ako Robert Gates, Leon Panetta (v tom čase ministri obrany USA), Hillary Clinton (v tom čase ministerka zahraničných vecí USA), či z Európy napríklad Bernard Kouchner a ďalší. A samozrejme aj aktívne participovať na našej spoločnej aliančnej debate o európskej bezpečnosti. Ale aby som spomenul aj niečo „menej tradičné“, počas vtedajšieho pôsobenia na ministerstve som bol prvýkrát v Gruzínsku, kde som sa stretol s perfektnými ľuďmi a s neskutočne krásnou krajinou. Blízky vzťah k tejto kaukazskej krajine zostal aj potom, tak na profesionálnej, ako aj na osobnej úrovni, a odvtedy som cestoval do Gruzínska niekoľkokrát ročne, v rámci rôznych odborných projektov.

K čomu by ste chceli prispieť na ministerstve?
Budem mať na starosti agendu, ktorej najviac rozumiem, čiže bezpečnostná politika, aktualizácia strategických dokumentov a plánov, a súvisiace oblasti. Mám v hlave aj veľa ďalších plánov, odborných, organizačných a personálnych. Okrem toho, tak ako doteraz, chcem prispieť k jednoznačnému proeurópskému a proatlantickému smerovaniu Slovenska, nielen na ministerstve, ale aj celej spoločnosti a krajine.

Čo vaše doterajšie funkcie a pôsobenie v novozaloženej mimovládnej organizácii Stratpol?
STRATPOL pokračuje ďalej, máme vynikajúci medzinárodný tím odborníkov, ktorí budú schopní aj bez môjho pôsobenia a aj s novými kolegami a kolegyňami ísť ďalej a rozvíjať organizáciu. Sú tam veľmi dôležité projekty a iniciatívy, ktoré stoja zato.

Ešte stále máte rimavskosobotské občianstvo? Ako často navštevujete Rimavskú Sobotu?
Áno, stále mám „rimavskosobotské občianstvo“ 🙂 Chodím sem pravidelne, mám to mesto veľmi rád.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross