No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Študenti usporiadali workshopy na tému kyberšikana

perex-kybersikanaProjekt Stop kyberšikane! bol prínosom ako pre deti, tak aj pre študentov gymnázia, ktorí spoločne s Janou Liptákovou zorganizovali rôzne podujatia tykajúce sa problematiky kyberšikany. Hlavným cieľom prednášok a workshopov bolo dostať deťom do povedomia tento problém, ktorému podlieha, bohužiaľ, drvivá väčšina škôl na Slovensku. Študenti druhého ročníka mali možnosť usporiadať dva workshopy. Prvý prebiehal v knižnici Mateja Hrebendu, kde si študenti prímy a sekundy mohli niečo o kyberšikane vypočuť, pozrieť v krátkom filme, alebo scénke. Nasledovali aktivity, ktoré priniesli vo svojej tvorivej atmosfére deťom veľa skúseností a tiež im aj spestrili deň. Prednáška prebiehala pomocou brainstormingových aktivít, kde boli prímania a sekunďania oceňovaní stále nejakou sladkou odmenou. Tiež si mohli vytvoriť so staršími spolužiakmi vlastných emotikonov, alebo si nahlas vyjadriť svoj názor k danej problematike. Druhý z dvoch workshopov sa konal v materskej škole – Slniečko na Rybárskej ulici. Tu, sa snažili študenti ako spoluorganizátori tohto projektu pomocou rôznych náučných, no tiež zábavných aktivít oboznámiť deti s problémom. Pripravili si pre ne alternatívnu verziu rozprávky Snehulienka, v ktorej sa hlavná postava nepýta zrkadla, kto je najkrajší na svete, ale túto otázku jej zodpovie facebook a počet lajkov pri fotke.

Pre škôlkárov si študenti pripravili aj tvorivé dielne, kde si už deti mohli vytvoriť napríklad vlastného emotikona. Po scénke padli od moderátorov na deti otázky a za ich správne zodpovedanie, získali na záver sladkú odmenu. A tak si deti aspoň čiastočne uvedomili, že šikana nie je správna a táto jej forma už vôbec nie, keďže mnohokrát to môže skončiť až na polícii, v horších prípadoch smrťou. Prípravy na projekt vznikali na hodinách etickej výchovy, kde sa pripravovali plagáty, rôzne rekvizity do predstavenia, či návrhy na tričká, ktoré na oboch akciách, ktoré doteraz prebehli, mali študenti oblečené. Fotoreportáž a plagáty z projektu umiestnené vo vestibule školy, pripomínajú úspech projektu, ako aj videá zverejnené na facebookovskej stránke školy. Sme radi, že na našej škole sa niečo podobného štýlu organizuje a prajeme ešte veľa podobných projektov, s rovnako dobrými výsledkami.

Pedagógom Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote sa podarilo získať pre školský rok 2015/2016 v rámci špecializovaného grantového programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange finančnú podporu vo výške 1115 eur na realizáciu projektu Stop kyberšikane! Vďaka tomu, mohli študenti gymnázia realizovať projektové vyučovanie v rámci ktorého, šírili povedomie o tomto fenoméne.

Zdroj, FOTO: Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross