No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Súkromná stredná odborná škola – Magán Szakközépiskola má nového zriaďovateľa

6. februára 2018 |  | 

Súkromná stredná odborná škola, ktorá v Rimavskej Sobote pôsobí deviaty školský rok, má nového zriaďovateľa. Je ním Zoltán Greksa, úspešný podnikateľ (obchody GREKO a GREKSA FASHION), ktorý sa pohybuje okrem iného aj v oblasti gastronómie a cateringu nielen v našom regióne ale na celom Slovensku. V rozhovore nám priblížil jeho zámery.

 

Prečo práve vy?

Spočiatku som bol v pozícii rodiča. Zveril som syna škole, ktorá robila v odbornom vzdelávaní v našom meste síce prvé, ale dosť výrazné kroky. Videl som nasadenie učiteľov a žiakov na rôznych gastronomických akciách, a tak som uvažoval, ako by sa kvalita tejto školy mohla zvýšiť. Videl som, že syn dostal okrem domácich odborných kurzov možnosť zoznámiť sa s novými gastronomickými trendami v Španielsku aj na Malorke. Nielenže dobre zmaturoval, ale je vysokoškolákom študujúcim anglický jazyk. Takže som sa z riskujúceho rodiča stal rodičom spokojným. Od spokojného rodiča bol iba krôčik k partnerstvu - roky spolupracujem so školou v oblasti kateringu. Napokon som sa stal zriaďovateľom, lebo si myslím, že v tejto škole je veľký potenciál a bolo by na škodu nevyužiť ho v regióne s takou vysokou nezamestnanosťou.

Aké kroky podniknete ako nový zriaďovateľ?

Zatiaľ som sa stretol so zamestnancami školy, ďalšie stretnutie by som privítal so žiakmi. Je dôležité zmapovať materiálno-technické zabezpečenie školy a zistiť súčasný stav, lebo viem, že dobre treba poznať nielen silné, ale aj slabé stránky školy. No rád by som sa stretol aj s rodičmi žiakov, určite budem ich pripomienky k vzdelávaciemu procesu akceptovať. Chcem spolupracovať s Mestom Rimavská Sobota aj s Vyšším územným celkom.

Čo považujete za silné stránky školy?

Okrem veľmi kvalitného učiteľského zboru vítam otvorenosť školy. Je to škola s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským. Nie je slovenská, nie je maďarská, nie je dunajskostredská. Je naša, sobotská, so žiakmi slovenskej, maďarskej aj rómskej národnosti. Takej, aká žije v našom meste a regióne. Dávame šancu všetkým žiakom bez ohľadu na ich národnosť.Za silnú stránku školy považujem potenciál zahraničných kontaktov, ktoré si škola počas svojho pôsobenia vybudovala. Veď táto škola sa dostala medzi dvadsať najúspešnejších stredných škôl na Slovensku, ktoré získali Chartu mobility. Ako zriaďovateľ mám záruku, že aj v budúcnosti bude škola participovať na zahraničných stážach. Som presvedčený, že pri takom nasadení práce ako doteraz nebude problém v tomto smere úspešne pokračovať aj ďalšie roky. Škola získala cenné skúsenosti, know-how od zahraničných škôl. A práve toto je potenciál, ktorý chcem rozvinúť.

Ako si takýto rozvoj predstavujete?

Vravel som, že žiaci si skúsenosti nielen prinášajú domov, ale ich aj rozvíjajú v rámci medzinárodných projektov. Mám však jasnú predstavu aj o tom, že zakomponujeme do svojej práce hosťovanie zahraničných kuchárov, s ktorými máme dlhoročnú spoluprácu (Portugalsko, Taliansko, Grécko, Sardínia a pod.) a následne predostrieme verejnosti svoje zručnosti – zorganizujú sa napríklad tematické dni tej-ktorej kuchyne. Keď sa na to pozrieme komplexne, potom je už len krok k tomu, aby sa mladé talenty nielen dostali do sveta, ale vrátili sa a uplatnili sa u nás.

Akú investíciu by podľa vás škola potrebovala?

Uvažoval som o priestorovom rozšírení, konkrétne by išlo o stredisko odborného výcviku. Plánujeme vybudovať nové odborné učebne, čo by výrazne pomohlo kvalite vzdelávania.

Koľko študentov má Vaša škola aktuálne? Koľko odborov ponúkate?

Škola momentálne má 290 žiakov a ponúkame 4 odbory: študijný (5-ročný) odbor hotelová akadémia, a učebný (3-ročný) odbor hostinský / kaderník / kuchár.

Všetky nové aktivity alebo zmeny môžete sledovať na webovej stránke školy www.ssosrs.sk

A čo vaše plány ako zriaďovateľa?

Spomínal som nové stredisko odborného výcviku, ďalšie odborné učebne, a – samozrejme – by som aj naďalej rozhodne trval na ďalších zahraničných projektoch, čo by s terajším nasadením pedagógov, ich schopnosťami a skúsenosťami nemal byť problém. S tým súvisí pozývanie lektorov cudzích jazykov a prepojenie v praxi – pozývanie zahraničných učiteľov a žiakov.Chcel by som využiť aj svoje dlhoročné skúsenosti v podnikaní, v cateringu, a dať tak šancu žiakom, aby získavali odborné zručnosti v reálnych podmienkach. Pomôcť im nielen pri zamestnaní sa v našom regióne, ale aj v získavaní gastronomických skúseností v zahraničí. Ich následné uplatnenie sa doma bude víťazstvom nás všetkých. Lebo len na nás záleží, ako tu mladí ľudia budú žiť. Leží mi na srdci budúcnosť mesta, preto by som bol rád, aby mladí z mesta neutekali.

Zdroj:  PR správa, Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross