No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tabačnica, ojedinelý predmet z rúk nadaných hrnčiarov v regióne

perex-muzeumHrnčiarstvo bolo v minulosti jedným z najvýznamnejších odvetví remeselnej výroby Gemera–Malohontu rozšíreným takmer v štyridsiatich lokalitách. Sústreďovalo sa najmä v strednej časti regiónu, a to v dvoch celkoch – vo východnej oblasti (Šivetice, Držkovce, Prihradzany, Meliata, či Hucín) a v západnej oblasti (Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Sušany, Padarovce alebo Veľký Blh). Z tejto západnej oblasti regiónu pochádza súbor hlinených tabačníc, ktoré si budete môcť pozrieť počas mesiaca december v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.

Vystavené tabačnice boli vyrobené v 2. polovici 19. storočia. „Svojím vzhľadom a precíznosťou výroby spájajú v sebe okrem úžitkovej i dekoračnú funkciu,“ uviedla pre Rimava.sk etnologička a riaditeľka Gemersko-malohontského múzea, Oľga Bodorová.

Podľa jej slov vplyv na rozmach i kvalitu hrnčiarskych výrobkov v regióne mali bohaté ložiská ohňovzdornej hliny s vysokým obsahom kaolínu. Ako poznamenala, vhodná surovina v súčinnosti so šikovnosťou a vynaliezavosťou hrnčiarskych majstrov boli predpokladom pre rozšírenie výrobkov gemersko-malohontských hrnčiarskych dielní nielen na trhoch a jarmokoch doma, ale aj v zahraničí. Z rúk hrnčiarov však nepochádzali len rôzne typy plochého a dutého riadu, ale aj hlinené nádoby na uskladnenie tabaku – tabačnice. „V etnologickom fonde Gemersko-malohontského múzea sa nachádza jedenásť kusov tabačníc, pričom dve sú nádoby s antropomorfnými znakmi a deväť má podobu medveďa,“ priblížila riaditeľka, podľa ktorej ich výroba bola v hrnčiarskom prostredí regiónu výnimočná, nakoľko sa jednalo o reprezentatívne výrobky, ktoré hrnčiari vyrábali skôr na objednávku, napríklad pre horárov, ako spomínajú starí majstri, ktorí sa tabačnicou pýšili.

Výroba tabačníc bola podľa Bodorovej pomerne náročná. Ako opísala, z malej dutej nádobky vyhotovenej na hrnčiarskom kruhu, so snímateľnou hlavou medvedíka, ktorý plnil funkciu vrchnáka, sa postupne nanesením srsti medveďa a ďalších anatomických znakov stal pod rukami šikovných hrnčiarov medvedík. „Viaceré tabačnice majú na labách umiestnený celý orchester hudobníkov s hudobnými nástrojmi. Pravdepodobne námety pre takého medvedíka-hudobníka čerpali hrnčiari z ukážky potulných cirkusantov s „medveďom hudobníkom“. Niektoré medvede majú v labách paličku,“ doplnila a dodala, že ich prítomnosť v prostredí horárov bola istým honorom. Preto aj ich výrobu podľa riaditeľky zaznamenali len v niektorých hrnčiarskych obciach, ako napríklad Ožďany a Šivetice. „Sú ojedinelými predmetmi, ktoré dokumentujú vysoké umelecké nadanie hrnčiarov a preto sa zachovali len v niektorých múzeách na Slovensku,“ uzavrela riaditeľka.

hl-medvedik-tabacnica

Medvedík-tabačnica

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross