No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Týmto hudobným nástrojom kedysi plašili škodcov v rimavskosobotských viniciach

Rapkáč. Hudobný nástroj, ktorý v súčasnosti vidíme a hlavne počujeme počas športových zápasov. Málokto však vie, že rapkáče sa v minulosti používali aj na plašenie škodcov vo viniciach. Rovnakú funkciu má aj rozmerný rapkáč nachádzajúci sa v zbierkovom fonde Gemersko-malohontského múzea, používaný v 19. storočí v rimavskosobotských viniciach. Tento hudobný nástroj si budete môcť pozrieť v rámci predmetu mesiaca jún. Rimava.sk o tom informovala etnografka múzea Ľudmila Pulišová.

„Rapkáče patria do skupiny samoznejúcich hudobných nástrojov, kedy je zdrojom zvuku samotné telo nástroja, pričom zvuk vzniká nárazom jazýčka na otáčavé ozubené koliesko. Známe je používanie rapkáčov po zaviazaní zvonov vo veľkonočnom období, od Zeleného štvrtka do Bielej soboty,“ priblížila a dodala, že malé rapkáče boli najmä v minulosti tiež populárnymi detskými zvukovými hračkami. Zaujímavosťou však podľa Pulišovej je používanie rapkáča v prostredí viníc, ako prostriedku na plašenie škodcov. Ako ďalej doplnila, v rámci regiónu Gemer-Malohont bolo pestovanie viniča rozšírené najmä v jeho južných oblastiach charakteristických teplejšou klímou.

Rozmerný rapkáč

„Do 80. rokov 19. storočia sa rozsiahle vinice nachádzali v obci Hajnáčka, Veľký Blh, Uzovská Panica, Tornaľa a Gemer. V posledných rokoch 19. storočia však pokles viničných plôch v regióne spôsobila fyloxéra viničová. Roľníci sa následne snažili aspoň z časti vinice obnoviť vysádzaním nových ušľachtilých odrôd. Tie získavali z okolitých veľkostatkov, prípadne zo štátnej škôlky v Rimavskej Sobote. Po 1. svetovej vojne bolo rozšírené vysádzanie viníc novými rodiacimi hybridmi odolnými voči fyloxére. V 1. polovici 20. storočia pozostávala ochrana viniča z handrových strašiakov, pri dozrievaní plodov vinice chránil platený hájnik, prípadne si vypomáhali susedia,“ ozrejmila. Ako zároveň dodala, v skoršom období, i v 19. storočí, sa na plašenie škodcov v rimavskosobotských viniciach používal vyššie spomenutý rozmerný drevený rapkáč. „Tento sa do zbierkového fondu múzea dostal v roku 1906, kedy ho jeho prvému riaditeľovi Jánovi Fábrymu daroval Štefan Bikky,“ uzavrela etnografka.

V múzeu si však môžete pozrieť i aktuálne tri výstavy. Prvou z nich je výstava pod názvom Maliar Lučenca. Život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968). Rovnako aj druhá výstava vám priblíži život, ale ten rómsky pod názvom Romano dživipen. V rámci tretej výstavy na vás čakajú Krásavice zahalené dyme. Ide o výstavu historických fajok zo 17. až 20. storočia, vyrobených z dreva, hliny, porcelánu, sepiolitu či parožia. Okrem fajok sú vystavené aj fajčiarske potreby súvisiace s fajčením tabaku z fajky – stojan na fajky, mešce na tabak, tabatierky na šnupací tabak, ocieľky na zapaľovanie fajok, náradie na čistenie fajok, ako aj rôzne druhy zápaliek a popolníkov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross