No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Hasiči "likvidovali" fiktívny požiar v múzeu, zachraňovali aj múmiu

muzeum Rimavska SobotaRimavskosobotskí hasiči dnes dopoludnia smerovali do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, našťastie však nezasahovali pri skutočnom požiari. Išlo o cvičenie, pri ktorom si odskúšali záchranu vzácnych zbierkových predmetov aj tritisíc ročnej múmie.

Simulovaný požiar vypukol o desiatej hodine dopoludnia,  v študovni príručnej knižnice múzea. „Veľmi rýchlo sa rozšíril do blízkych priestorov historickej knižnice, kde sa nachádza viac ako 37 tisíc významných tlačí,“ opísala modelovú situáciu riaditeľka múzea Oľga Bodorová, podľa ktorej bolo prioritou zachraňovať najcennejšie zbierkové predmety a to tlače zo 16. storočia, ako aj jeden z najvzácnejších obrazov z neďalekej galérijnej zbierky - obraz Návštevy Krista u Márie a Marty od talianskeho maliara z konca 17. storočia. Hasiči sa počas cvičenia zamerali aj na egyptskú múmiu ženy, ktorá dominuje tamojšej expozícii. Súčasťou cvičenia bola aj evakuácia zraneného človeka.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=G6LSV205kMw" width="600" height="388"]

Podľa slov riaditeľky viac ako 130-ročné múzeum doposiaľ nemá skúsenosť s požiarom. Ako spomenula, mementom je však oheň, ktorý vypukol na hrade Krásna Hôrka, kde boli mnohé predmety nenávratne zničené. Bodorová zároveň uviedla, že najnebezpečnejšia je v prípade požiaru strecha, kde by pri prípadnom hasení vodou rýchlo pretekal strop. Podľa Bodorovej už niekoľkokrát žiadali o financie z dotačného systému na zakúpenie vzduchotesných či protipožiarnych obalov, zatiaľ žiaľ podporení neboli. „Aj toto bude pravdepodobne smerovať ku tomu, aby sme sa sústredili na ochranu najvzácnejších zbierkových predmetov. Štát bez hmotného kultúrneho dedičstva vekov minulých by bol nesmierne chudobným štátom,“ zdôraznila.

Okrem hasičov dnes pri múzeu nechýbali ani policajti, ktorí uzatvorili okolité ulice. „Celé to bolo pre nás dosť emotívne. Zamestnanci veľmi presne sledovali, čo sa môže diať. Aj prenos hadíc je veľmi náročný napriek tomu, že neboli naplnené vodou,“  konštatovala Bodorová.

Podľa riaditeľa Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota Mareka Laššáka v okolí ešte reálne nezasahovali v podobných priestoroch, preto si potrebovali precvičiť  špecifické hasenie aj evakuáciu historických artefaktov. Ako poznamenal, pri hasení sa v tomto prípade používa menej vody s menším prietokom alebo sa nasadzuje vodná hmla, aby nedošlo k znehodnoteniu zbierok. Zásah podľa jeho slov doplnili aj o nepredvídateľné situácie. Cvičenie podľa Laššáka prebehlo pod  dohľadom viacerých rozhodcov a do budúcnosti bude slúžiť k zlepšeniu, napríklad k jednoduchšiemu prístupu výškovej techniky. „Cvičenie však podľa mňa splnilo účel,“ povedal riaditeľ a dodal, že dôležitá je aj súčinnosť so zamestnancami, ktorí sa o vynesené artefakty majú postarať.

[nggallery id=1229]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross