No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vojnu v Tichomorí predstaví unikátna výstava fotografií z vojenských archívov

perex-vojnaVojna v Tichomorí, respektíve vojna v Pacifiku bola dôležitou časťou druhej svetovej vojny, zasiahla tri kontinenty – východnú Áziu, severnú Ameriku a Austráliu – a dva oceány – Tichý a Indický oceán. Za jej začiatok považujeme vypuknutie druhej čínsko-japonskej vojny 7. júla roku 1937. Vojna skončila kapituláciou Japonska 2. septembra 1945. Túto historickú udalosť budete môcť vidieť vďaka výstave fotografií z amerických vojenských archívov v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote, ktorej vernisáž sa uskutoční vo štvrtok, 8. decembra o 15:00 hod. výstava potrvá do 17. februára 2017.

„Výstavu pripravilo Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v spolupráci s Národným múzeom 2. svetovej vojny v New Orleans v USA a Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave,“ informovala Rimava.sk Anita Tóthová, historička Gemersko-malohontského múzea.

Druhá svetová vojna sa podľa jej slov začala v oblasti východnej Ázie už v roku 1937, kedy Japonsko vojensky obsadilo a následne okupovalo severnú a strednú časť Číny. V druhej polovici roku 1940 Japonci už mali vo svojich rukách aj Indočínu. V septembri 1940 začali spolupracovať s Nemeckom a Talianskom, čím vznikla takzvaná „os Berlín-Rím-Tokio“.

V nedeľu, 7. decembra 1941 japonské cisárstvo zaútočilo na americkú námornú základňu na Havajských ostrovoch v Pearl Harbour, na čo Spojené štáty americké 8. decembra reagovali vyhlásením vojny. V nasledujúcom roku Japonsko zaútočilo aj na iné americké základne v Pacifiku, tiež na britské, francúzske a holandské základne a obsadilo viacero ostrovov.

Významným momentom v Tichom oceáne bola bitka o Midway v júni 1942. Bojovali tu japonské námorné sily a americké lietadlové lode a bitka skončila zdrvujúcou porážkou Japonska. Od tohto momentu sa Američanom už viac-menej podarilo zadržať postup japonských jednotiek.

Od roku 1943 americké ponorky viedli ponorkovú vojnu proti japonským lodiam, ktoré sa proti tomu nedokázali úspešne brániť. Od nasledujúceho roku Američania postupne oslobodzovali Tichomorské ostrovy od japonskej nadvlády. V roku 1945 sa im podarilo zaútočiť aj na japonské ostrovy.

Po kapitulácii Nemecka v máji 1945 sa v Európe skončila druhá svetová vojna. Na Postupimskej konferencii navrhli Japonskému cisárovi dobrovoľnú kapituláciu, no on na to nereagoval. Američania sa preto rozhodli zaútočiť na Japonsko. Na základe predošlých skúseností predpokladali, že vylodenie na japonských ostrovoch si vyžiada stratu stoviek tisíc amerických vojakov. Najväčší predstavitelia sa preto rozhodli použiť nový druh zbrane. Dňa 6. augusta 1945 na mesto Hirošima bola zhodená atómová bomba. O tri dni neskôr, 9. augusta, podobným spôsobom bolo napadnuté i mesto Nagasaki. Po týchto útokoch sa Japonsko vzdalo, bojové operácie ukončilo a 2. septembra 1945 podpísalo kapituláciu. Týmto definitívne skončila druhá svetová vojna na celom svete.

vojna-v-tichomori-pozvanka

Zdroj: Anita Tóthová, historička Gemersko-malohontského múzea


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross