No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zaujímavosti a detaily tragických osudov priblíži autor výstavy Malenkij robot

21. novembra 2017 |  | 

V pondelok, 27. novembra, popoludní o 14:00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote bude konať beseda s Vladimírom Lehotaim z Uzovskej Panice, ktorý je autorom výstavy Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov.
Na besede Vladimír Lehotai porozpráva o smutných a krutých osudoch ľudí, ktorí prežili zajatecké tábory a rovnako priblíži vlastné skúsenosti a zážitky z výskumnej cesty na Ukrajinu, z Doneckej oblasti, z oblasti bývalých zajateckých táborov.

Vladimír Lehotai desiatky rokov zhromažďuje informácie o lágroch od bývalých väzňov. Od detstva prejavoval veľký záujem o túto tému. Jeho príbuzní boli rovnako medzi odvlečenými obeťami. V roku 2011 dokonca odcestoval na Ukrajinu, aby na vlastné oči videl miesta bývalých zajateckých táborov.
Výsledky jeho výskumu boli v roku 2015 publikované v zborníku Gemersko-malohontského múzea „Gemer-Malohont“ a tento rok, spolu s fotografiami a dokumentárnym videofilmom Nevinní vinníci. Gemerčania v sovietskych lágroch prezentované na výstave Malenkij robot (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov.

Témou výstavy sú udalosti po skončení druhej svetovej vojny, keď na oslobodené územie Slovenska prichádza Červená armáda a na základe rozkazu č. 0060 má odvliecť civilných občanov nemeckého a maďarského pôvodu z územia Maďarska a z južnej časti Československa do Sovietskeho Zväzu na nútené práce, na „malenkij robot“ (malú robotu).
Týkalo sa to predovšetkým obcí Veľký Blh, Uzovská Panica, Štrkovec, Včelince, Abovce, Hubovo, Lenka, Riečka, Kráľ a Tornaľa. Bolo im povedané, že pôjdu do Miskolca na dva týždne odpratávať ruiny a onedlho sa vrátia domov. No mnohí sa už nikdy nevrátili. Boli odvlečení na Ukrajinu, cestovali 17 dní v dobytčích vagónoch a bývali v barakoch. Pracovali v uholných baniach, hladovali. Niektorí po roku mohli prísť domov, iní tam pracovali dva roky.
V roku 1949 boli aj poslední obyvatelia Gemera-Malohontu prepustení. Po návrate domov o pomeroch v lágroch nemohli hovoriť. Na ich osudy sa malo zabudnúť. Domov sa vrátili ľudské trosky, čo bolo dôkazom neľudských podmienok zajateckých táborov.

Zdroj: Rimava.sk, Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross