FOTO/VIDEO-Falcon Cup 2016: Taekwondistom sa prvý medzinárodný turnaj vydaril, prišlo viac súťažiacich ako čakali

17. februára 2016 | |  | | |

falcon-cupV sobotu, 13. februára, domáci klub Falcon TKD zorganizoval v Rimavskej Sobote prvý ročník medzinárodného turnaja v Taekwondo WTF, ktoré bolo zároveň aj prvým kolom Slovenskej ligy. Ponuku zorganizovať tento turnaj od SATKD WTF dostal Falcon len začiatkom januára 2016, takže času na prípravu bolo menej. „Aj napriek tomu sme sa do toho pustili s menšími obavami, nakoľko skúsenosti v organizovaní medzinárodných turnajov nám chýbajú,“ uviedol pre Rimava.sk Jaroslav Dóbi, predseda Falcon TKD klubu. Ako spomenul, ich cieľom bolo do mesta prilákať na prvý ročník 150 zápasníkov. „Záujem o turnaj nás nakoniec prekvapil a cieľavedomá práca vo Falcone doma aj v zahraničí za posledné tri roky nám priniesla ovocie,“ priblížil Dóbi, podľa ktorého sa na turnaj prihlásilo viac zápasníkov ako očakávali. „Nakoniec nastúpilo 225 zápasníkov z 15 klubov a 6 štátov, čo bola oproti nášmu cieľu veľmi pekná účasť. Veríme, že keby sme v meste mali väčšie priestory účasť by mohla byť aj vyššia, nakoľko sme niekoľko hlavne zahraničných partnerských klubov museli odmietnuť prípadne sme ich ani neoslovili kvôli kapacite,“ konštatoval.

Na turnaji pozornosť upútal reprezentant Slovenska, viacnásobný majster Slovenska a Čiech, Boris Lieskovský, z Ilyo-Taekwondo ŠKP Košice. Je držiteľom 4. Dan-u taekwondo WTF Kukkiwon a z turnaja si ako ináč odniesol 1. miesto v kategórii do 74 kilogramov. Pozrite si jeho súboj vo videu.

Pozornosť na druhej strane pútali aj dvojičky Timejka a Tamarka Morové z TKD Hnúšťa. Vo vzájomnom súboji do 28 kilogramov pohár získala Tamarka. Klub z Hnúšťa reprezentovalo 17 zástupcov, ktorí celkovo získali štyri prvé miesta.

morove-dvojickyPri organizácii Falconisti stavili na medaily, ktoré boli originálne odliatky erbu mesta, poháriky pre víťazov váhových kategórii a diplomy zaliate vo fólii. Pre prvých päť klubov podľa Dóbiho pripravili víťazné poháre a jeden sa ušiel aj najvzdialenejšiemu klubu. „Nechýbalo pohostenie pre trénerov a rozhodcov. Nezabudli sme ani na návštevníkov, pre ktorých bola pripravená sála na oddych a rozcvičku, nechýbal tam bufet a miestny DJ,“ opísal predseda.

Za Falcon do bojov podľa neho nastúpilo 19 zápasníkov. „Domáce publikum bolo pre nich motiváciou, ale zároveň aj stresom kde sa v domácom prostredí treba predviesť pred rodičmi, starými rodičmi a kamarátmi čo môže byť niekedy stresujúce,“ poznamenal Dóbi a ďalej zhodnotil výsledky svojich zverencov.

Za deti do bojov nastúpili Matúš Durica (-28 kg B), ktorý získal po vynikajúcom výkone 1. miesto. Damien Frgolec (-28 kg A) už tradične zobral 1. miesto. Lukáš Kurek (-30 kg B) tiež po skvelom výkone obsadil 1. miesto. Deti vyhrali svoje kategórie a potvrdili, že vo Falcone máme pevné základy a je na čom stavať.

Za mladších kadetov nastúpili Richard Engler ( -42 kg A ), ktorý finále prehral tesne a umiestnil sa na 2. mieste. Tomáš Kuvik ( -46 kg B ), ktorý v poslednom čase zvýšil svoju aktivitu na turnajoch, čo sa ukázalo aj doma a vyhral 1. miesto. Lassak Richard ( -32 kg B ) si vo finále silno narazil koleno a umiestnil sa na 2. mieste. Lukáčová Anetka ( -30 kg B ) suverénne vyhrala kategóriu a zobrala si zlato. Rosko Oliver ( -30 kg B ) mal finále priateľské s kolegom z klubu Danny Zachar ( -30 kg B ), kde si po napínavom súboji Oliver odniesol striebro a Danny zlato. Sarvasová Sarah ( -36 kg B ) s prehľadom vyhrala finále a zobrala zlato.

V kategórii kadeti nastúpili Laura Dávidová ( -41 kg B ), ktorá prvý zápas vyhrala na KO a vo finále ju o zlato obrala súperka technikov na hlavu tesne pred koncom zápasu. Duricová Terezka ( -51 kg B ) boj v semifinále prehrala a skončila na 3. mieste. Ferenczová Cynthia ( -51 kg B ) v rovnakej kategórii vybojovala striebro. Frgolec Miroslav ( -37 kg A ) v prvom zápase súpera rozdrvil a vo finále len tesne prehral a zobral si tak striebro. Kuvik Dominik ( +65 kg B ) prvý zápas vyhral a v druhom ho o zlato pripravil len tesný bodový rozdiel, skončil na druhom mieste. Mravcová Karolína ( -59 kg A ) boj v semifinále prehrala so skúsenejšou súperkou s 2. Dan-om, skončila na 3. mieste. Spodniaková Veronika ( -47 kg B ) s prehľadom vyhrala svoju kategóriu a zobrala zlato.
Giovanni Slanec ( -49 kg A ) svojich dvoch súperov s prehľadom rozdrvil a už tradične si odniesol zlato.
Za juniorov nastúpil Marek Úrek, ktorý nestačil vo finále na svojho súpera a skončil na druhom mieste.

V rámci klubov sa umiestnili :
1.Lacek TKD, CZ
2. Black Tiger Snina, SVK
3, ŠKP ILYO Košice, SVK
4, KORYO Slávia UPJŠ Košice, SVK
5, Falcon TKD RS, SVK ( domáci klub )
TKD klub KBK, SLO ( najvzdialenejší klub )
Umiestnenia všetkých klubov si pozrite TU

„Za Falcon TKD klub RS sa chceme poďakovať všetkým čo nám pomohli okolo organizácie turnaja, členom, rodičom, SATKD WTF, klubom ktoré nás prišli podporiť svojou účasťou a samozrejme sponzorom, ktorí nám pomohli zmierniť finančnú stránku organizácie turnaja,“ uzavrel predseda klubu Dóbi.

*Po sobotňajšom turnaji v taekwonde organizoval 14. februára rimavskosobotský klub Falcon pod vedením Miroslava Bitalu a Slovenskej Asociácie Chanbara turnaj v Športovom centre s pizzériou Fénix, ktorý bol zároveň aj 1. kolom ligy Spochan 2016 na Slovensku. Chanbaristi si zmerali svoje sily v šiestich zbraniach - Kodachi (krátky meč), Tate kodachi (krátky meč-štít), Chocken (dlhý meč), Tate chocken (dlhý meč- štít), Morote (dlhý meč obojruč), Nito (krátky meč-dlhý meč). Ďalej to bola Kihon dosa (súborné cvičenia-kata) a súťaž tímov. „Súťažilo sa v kategóriách chlapci 7-10 rokov, chlapci a dievčatá 11-14 rokov, seniorky a seniory 18 a viac rokov. Súťažiaci boli z Košíc, Trenčína, Prahy ako aj z domáceho klubu Falcon Chanbara Rimavská Sobota,“ Rimava.sk o tom informoval Miroslava Bitala tréner Chanbary v, podľa ktorého najpočetnejšiou kategóriou bola seniori, kde nastúpili proti sebe 14 zápasníkov. Podľa jeho slov boli súboje rýchle, pretože sa súťažilo, len na jeden bod, až finále bolo na dva. Ako poznamenal od majstrovstiev Slovenska je vidieť u všetkých súťažiacich progres, čo sa prejavilo aj na výsledkoch.

„Sobotský tím nesklamal ani tentoraz. Za klub nastúpilo 10 športovcov, ktorí získali spolu 29 medailí, 9 zlatých, 6 strieborných a 15 bronzových,“ priblížil. V kategórii chlapci 7 až 10 rokov si podľa Bitalu jedno prvé (2 meče) a jedno druhé miesto (krátky meč) vybojoval Lukáč Kurek, Oliver Roško získal dve bronzové medaily (dlhý meč a dva meče), Matúš Ďurica získal jednu bronzovú (krátky meč- štít).

„V kategórii dievčat 11 až 14 rokov sa najviac darilo Laure Dávidovej, ktorá získala 5 medailí (3 zlaté - kata, dlhý meč, krátky meč, jednu striebornú - krátky meč-štít a jednu bronzovú medailu - dva meče),“ uviedol tréner a dodal, že Laura bojovala aj o pohár Grandmastra v zostavách kihon dosa, kde vo finále nestačila na technicky vyspelejšieho súpera. Nezaostala ani Tereza Ďuricová, ktorá získala taktiež 5 medailí (2 zlaté - krátky meč-štít a dva meče, 2 strieborné kata a krátky meč a jednu bronzovú medailu dlhý meč). Karolína Mravcová vybojovala 3 medaily (striebro - dva meče a dvakrát bronz - krátky meč a krátky meč-štít).

„V senioroch príjemne prekvapil 18 ročný Dávid Kurák, ktorý získal 5 medailí (2 zlaté krátky meč a dlhý meč obojruč a 3 bronzové medaile kata, dva meče a tím. súťaž). Peter Kojnok predviedol svoj dobrý štandardný výkon a získal 4 medaily (jedno zlato krátky meč-štít, jedno striebro dva meče a dvakrát bronz dlhý meč-štít a tím.súťaž). Tibor Figei vybojoval 2 bronzové medaily (krátky meč-štít a tím. Súťaž),“ podotkol Bitala a doplnil, že súťaže sa zúčastnil aj Ján Micko, ktorý príkladne bojoval v každej zvolenej disciplíne, aj keď sa mu medaila neušla.

*Doplnené 22.2.2016 o 10:30 hod.