No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Muž si vymyslel pokus o únos dieťaťa, vyvolal paniku, ktorú hasila polícia

14. apríla 2021 |  | 

TISOVEC – Hoaxy, konšpirácie, fake news alebo jednoducho povedané falošné, neoverené a vymyslené správy už dávno nešíria len konšpiračné weby, ale aj ľudia na sociálnych sieťach. Najnovšie sa polícia zaoberala prípadom údajného únosu 7-ročného dieťaťa, ktorý dopadol úplne inak, než sa na prvý pohľad možno zdalo.

"Na číslo 158 zavolala občianka, ktorá si všimla status na konte "Mikuláš Novota". Zľakla sa a niet jej čo vyčítať. Policajti museli oznámenie preveriť. Rozdiel medzi policajtmi a konšpirátormi je už od prvého momentu v tom, že policajti pracne overujú a až potom robia závery, konšpirátori klamú od prvej sekundy," opisuje Polícia SR na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod reklamou



Muž, ktorý vlastní uvedený profil, pred niekoľkými dňami totiž zverejnil informáciu, podľa ktorej malo dôjsť v Tisovci k pokusu o únos dieťaťa, čomu mal zabrániť jeho syn. Polícia začala prípad prešetrovať a zistili, že únos bol len fikciou. Tá sa však rýchlo šírila – status zdieľalo viac ako 2 300 ľudí.

Ako ďalej informuje polícia, na linku 158 volal aj autor statusu, ktorý oznámil to, čo mu povedal jeho 17-ročný syn. "Podľa syna mala ísť v Tisovci biela dodávka malou rýchlosťou, pristavila sa k asi 7-ročnému chlapcovi, šofér mal na neho ukázať, aby prišiel k autu, zároveň sa začali otvárať bočné a zadné dvere, no svedok zakričal a dodávka odfrčala preč," uviedla polícia.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/945388479622353

A ako prišli na to, že pokus o únos bol len výmyslom? Pozreli sa na kamerové záznamy. "Zistili, že v nahlásený čas sa na danom mieste naozaj nachádzala biela dodávka. Tá však išla štandardnou rýchlosťou bez zastavenia. Na video zázname sa objavil aj "svedok", ktorý sa správal úplne normálne, telefonoval. Polícia vyhľadala aj vodiča dodávky, ktorý im hodnoverne vysvetlil účel svojej jazdy," vysvetlila polícia, ktorá pravidelne overuje hoaxy a konšpirácie v online svete.

"Po uvedených zisteniach išli policajti konfrontovať syna autora statusu. Keď mu povedali, čo zistili, jeho reakcia hovorí za všetko: zostal ticho," uzavreli policajti.

Obdobné falošné správy o dodávke unášajúcej deti sa z času na čas objavujú už celé desaťročia, minimálne od 80. rokov 20. storočia. Vždy v nich hlavnú úlohu zohráva "tajomná" dodávka. Jeden z posledných takýchto prípadov falošnej správy v našom okolí sa objavil koncom roka 2019, keď sa šíril hoax o rumunskej dodávke unášajúcej deti. Podľa polície ho vtedy zdieľalo vyše 4000 ľudí.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross