No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nalákal ich na dobre platenú prácu, nakoniec z nich spravil žobráckych „železných mužov“

Prísľub vysokého zárobku v zahraničí skončil žobraním, ale našťastie aj obvinením zo zločinu obchodovania s ľuďmi. Tomu čelí 45-ročný Gustáv B. z Rimavskej Soboty, ktorý si z dvoch mladých mužov chcel spraviť „železných mužov“, žobrajúcich v Nemecku. V prípade dokázia viny zo zločinu obchodovania s ľuďmi mu hrozí 10-ročný trest. Rimava.sk o tom informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Obvinený mal dvom mužom (20 a 24 rokov) sľúbiť dobre platenú prácu v Nemecku. „Za upratovanie v Neustadte im mal sľúbiť zárobok 300 eur na týždeň. Na takúto lukratívnu prácu ich nebol problém zlákať, po príchode na miesto sa však všetko zmenilo. Z upratovania nič nebolo, mali žobrať, a to takým spôsobom, že mali robiť „nehybné sochy“. Dostali potrebné oblečenie, farbu a on mal na nich dávať pozor, aby neutiekli,“ priblížila Baloghová s tým, že všetky peniaze im zobral, spávali v aute a často boli dlhú dobu bez jedla.

Aby ich motivoval, hovorieval im, že iná práca nie je a oni budú jeho „železní muži“. Budú pre neho žobrať, on si ich nechá a zabezpečí im stravu. Ako ďalej hovorkyňa uviedla, s tým však dvojica nesúhlasila a využila príležitosť keď spal, ušli a podarilo sa im dostať naspäť na územie Slovenskej republiky. Podľa Baloghovej ich „chlebodarca“ ich však našiel a napadol oboch železnou tyčou. „Jedného mal udrieť do ruky a druhého do rebier, nadávať im a vyhrážať sa, že ich zabije a že musia pre neho naďalej žobrať,“ ozrejmila.

Prípad prevzal vyšetrovateľ a obvinil Gustáva B. zo zločinu obchodovania s ľuďmi, za čo mu po dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov a zo zločinu porušovania domovej slobody, za čo zákon ukladá trest na tri až osem rokov.

„Obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, pri ktorom sa človek stáva obeťou dobrovoľného alebo nedobrovoľného presunu na iné miesto, najčastejšie do iného štátu, kde je zneužívaný na rôzne formy vykorisťovania s cieľom ekonomického zisku. Na zlákanie svojich obetí obchodníci často využívajú podvodné konanie a klamstvo a po príchode do krajiny násilím, zastrašovaním alebo vydieraním nútia osobu vykonávať rôzne druhy tzv. „práce“. Obete obchodovania s ľuďmi bývajú vykorisťované za rôznym účelom. Môže ísť o nútenú prácu (v továrni, na stavbe alebo v domácnosti), nútenú prostitúciu, nútené žobranie, nútenú kriminalitu, donútenie k sobášu či odstránenie a následný predaj ľudských orgánov. Obchodované osoby žijú v neľudských podmienkach, mnohokrát sú väznené, vydierané alebo týrané a pracujú zadarmo. V prípade potreby neváhajte volať na telefónne číslo 112, kontaktovať políciu, slovenské veľvyslanectvo alebo konzulát. Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je 0800 800 818,“ zakončila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross