No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Viete, ako máte postupovať, keď v rozhorúčenom aute uvidíte osamotené dieťa alebo zviera? Určite by ste mali konať

Aj počas tohto leta pokračuje celoslovenská preventívno-informačná kampaň Polície SR Nezabudni na mňa v aute! Táto kampaň je adresovaná vodičom, ktorých chcú upozorniť na to, aké je nebezpečné ponechať dieťatko alebo zvieracieho miláčika v rozhorúčenom vozidle.

V tomto horúcom počasí, najmä tohto roku, keď teploty vzduchu trhajú rekordy, je veľmi dôležité nezabudnúť alebo nenechávať deti a zvieratá samotné, bez dozoru v uzatvorenom vozidle.

„Niekedy nie je problém v tom, že by rodič dieťa alebo zviera v aute zabudol, len si jednoducho myslí, že tú chvíľku napríklad spiace dieťa alebo psík v aute vydrží a odbehne si napríklad do obchodu, k lekárovi alebo niečo rýchlo vybaviť na úrad,“ uviedla Lenka Lásová, preventistka z OR PZ v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako ďalej povedala, aj za týchto pár chvíľ sa teplota vo vozidle môže vyšplhať až na 50 stupňov Celzia, čo stačí na to, aby sa organizmus dehydroval a došlo ku kolapsu, čo môže mať zdravotné následky. „Podotýkam, že nechať pootvorené okienko rozhodne nestačí,“ upozornila ďalej.

Ponechanie dieťaťa v aute môže mať aj trestnoprávnu dohru. V takýchto prípadoch podľa nej môže ísť napríklad o trestný čin ublíženia na zdraví, v krajnom prípade trestný čin usmrtenia. „Za ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute hrozí pokuta za spáchanie priestupku, za určitých okolností obvinenie z trestného činu zanedbanie starostlivosti o zviera alebo trestného činu týranie zvierat,“ dodala Lásová.

Ako postupovať, keď ste svedkami takejto situácie?

V každom prípade je potrebné konať. „Ak je to možné, pokúste sa zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla. Napríklad, ak je vozidlo zaparkované pred kúpaliskom alebo pred nákupným centrom, poproste dievčatá v infocentre alebo pracovníkov SBS-ky, aby vyvolali vodiča podľa EČV a typu vozidla,“ poradila Lenka Lásová.

Rimavskosobotskí policajti zachraňovali psíka zo zatvoreného auta.

Ak to nie je možné a vy si sami neviete poradiť, odporúča zavolať políciu, hasičov alebo záchranárov prípadne tiesňovú linku 112, kde vám bude poskytnutá rada, ako ďalej postupovať, resp. k vám  na miesto bude vyslaná policajná hliadka.

Zasahujúci policajti sa najskôr pokúšali zistiť majiteľa vozidla, telefonicky sa s ním skontaktovať, ale keďže sa im to nedarilo, rozbili okno a psíka vyslobodili.

„Ak sa vám zdá, že môže dôjsť k tomu najhoršiemu a je potrebné konať ihneď, je možné za určitých okolností rozbiť okno na vozidle a dieťa z auta oslobodiť. Trestný zákon totiž pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý takýmto spôsobom predíde následkom na zdraví alebo smrti dieťaťa, ale spôsobí pri tom škodu na majetku, nie je za spôsobenie škody majiteľovi vozidla trestne zodpovedný,“ vysvetlila preventistka Lásová s tým, že každý prípad sa však posudzuje individuálne.

Na záver všetkým odkázala, aby nikdy nenechávali svoje dieťa alebo zviera v uzatvorenom vozidle bez dozoru, a už vôbec nie počas letných horúcich dní.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross