No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ženy, nezúfajte, obeťami „lásky“ cez internet sú aj muži. Tí odhalia aj niečo viac než svoje srdce

19. apríla 2021 | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: Hoaxy a podvody - Polícia SR/ Pixabay - Ralph-Thomas Kühnle

Podvodná komunikácia cez sociálne siete stojí nemalé peniaze nielen ženy, ale aj mužov. V minulosti bola Okresným súdom v Banskej Bystrici odsúdená skupina osôb za zločin vydierania formou spolupáchateľstva, ktorým „naletelo“ takmer 200 mužov z celého Slovenska.

Ako ďalej povedala Lenka Lásová, preventistka OR PZ Rimavská Sobota, páchatelia sa skontaktovali s budúcimi obeťami tým spôsobom, že na rôznych sociálnych sieťach vytvorili falošné profily pod ženskými menami, prostredníctvom ktorých s nimi nadviazali komunikáciu a po istom čase požiadali o výmenu intímnych fotografií. „Keď oslovený poslal intímnu fotku na udané telefónne číslo, nasledovalo vydieranie,“ hovorí ďalej Lenka Lásová.

Článok pokračuje pod reklamou



To, že tento osvedčený spôsob získania peňazí naďalej funguje, dokazujú podľa Lásovej aj novšie prípady. Niektoré z nich sa stali i v našom okrese. „Polícia predpokladá, že takýchto prípadov je niekoľkonásobne viac než sa dokumentuje, keďže nie každá obeť týchto vydieračov sa rozhodne podať trestné oznámenie,“ informuje ďalej policajná preventistka.

Vydierať vás môžu niekoľkými spôsobmi

Tak, ako páchatelia vedia, čo platí na ženy, tak vedia aj to, čo platí na mužov – po zaslaní intímnej fotografie nasleduje proces vydierania, kde páchatelia používajú podľa preventistky niektorú z týchto legiend:

  • páchateľ kontaktuje obeť s tým, že ho udá, pretože poslal intímnu fotku jeho maloletej dcére (prípadne zdravotne postihnutej dcére) a požaduje zaslanie peňazí
  • alebo sa páchateľ  predstaví ako policajt (v nejednom prípade boli zneužité reálne mená policajtov) a oznámi mu, že u neho v kancelárii sedí rodič dieťaťa a chce podať trestného oznámenie, pričom môže očakávať vysoký trest, alebo sa s rodičom dohodne na finančnom vyrovnaní
  • páchateľ sa tiež môže vyhrážať, že danú fotku zverení alebo nechá zdieľať na sociálnej sieti alebo medializuje iným spôsobom
  • páchateľ sa môže vyhrážať aj tým, že obeť „nevie, s kým sa zahráva“ a ak nezaplatí, tak si podľa telefónneho čísla zistí jeho adresu a príde sa s ním „porozprávať“

„Keďže vystupovanie páchateľov je vždy veľmi dôveryhodné, po takýchto vyhrážkach obete zaslali na zadané bankové účty niekoľko tisíc eur,“ dodala Lenka Lásová s tým, že obeťou takéhoto vydierania môžu byť aj ženy alebo mladé dievčatá. „Bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena, kým niekomu pošlete svoju intímnu fotografiu, vždy myslite na to, že sa vďaka nej môžete stať obeťou pomsty, vydierania alebo šikanovania,“ varuje preventistka.

V pandemickej dobe sa viacerí z nás cítia izolovaní a osamelí, čo podvodníci dokážu ľahko zneužiť. Dôležité je byť podľa polície nanajvýš opatrný a na sociálnych sieťach neakceptovať žiadne nové priateľstvá od ľudí, ktorých nepoznáte aj z reálneho života.

  • pokiaľ osobu nepoznáte aj zo skutočného života, tak si ju za priateľa nepridávajte
  • pokiaľ vás kontaktujú neznáme zahraničné profily, tak ich rovno blokujte
  • ak si začnete písať s niekým, koho gramatika je veľmi zlá, zrejme sa jedná o zahraničného podvodníka, ktorý používa online prekladač. Komunikáciu ukončite a profil zablokujte
  • nikdy nikomu nezasielajte svoje intímne fotografie – prinajmenšom sa môžu začať šíriť po internete aj bez vášho vedomia
  • ak vás niekto, koho osobne nepoznáte, prostredníctvom sociálnej siete, prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky žiada o zaslanie peňazí, tak ich nikdy neposielajte – s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o podvod a peniaze už nikdy neuvidíte. Komunikáciu ukončite a profil resp. telefónne číslo zablokujte.

Čo spraviť, ak ste sa stali obeťou takéhoto trestného činu?

Podľa rád polície nikdy neposielajte žiadne ďalšie peniaze, ťažko ich dostanete späť. Rovno sa obráťte na políciu a podajte trestné oznámenie – pre tento prípad si uchovajte čo najviac dôkazov: uložte si správy a inú komunikáciu, prípadne si urobte snímky obrazovky. „Rozumieme, že je nepríjemné, ak vašu komunikáciu bude čítať vyšetrovateľ, ale je dôležitá ako dôkaz,“ vysvetľuje Lenka Lásová, ktorej posledná rada znie – podvodníkovi neoznamujte, že idete na políciu, mohol by po sebe zahladiť stopy.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross