No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DANIELA RAPAVÁ: Cena mesta je pre mňa dôkazom, že moja práca robí radosť aj iným

13. mája 2018 |  | 

Daniela Rapavá, väčšina Rimavskosoboťanov ju viac pozná z tunajšej Hvezdárne. Okrem práce „medzi hviezdami“ jej veľkým koníčkom je aj fotografovanie. Jej nazeranie na svet z hľadáčika fotoaparátu ocenili už nielen doma, ale aj v zahraničí, čím vo veľkej miere prispela i k propagácii Rimavskej Soboty. Za to v rámci uplynulých Dní mesta získala Cenu mesta. Čo pre ňu znamená táto cena, aké bude mať miesto medzi ďalšími oceneniami, ale aj o snívaní sa s ňou porozprávala redakcia Rimava.sk.

Daniela aj so svojím manželom Pavlom Rapavým, ktorý si prevzal cenu za rozvoj mesta, pracujú na chode Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Hoci na manželskom páre vidieť, že ich práca je aj ich povolaním, Daniele od vysokoškolských čias učarovalo fotografovanie, v rámci ktorého sa zameriava na fyzikálnu fotografiu. Na výstavách svojou tvorbou reprezentuje nielen mesto, ale aj Slovensko. Taktiež publikuje na prestížnych stránkach s mimoriadne vysokou návštevnosťou i v domácich a zahraničných periodikách. A hoci o jej fotografiách vedia v prestížnych zahraničných časopisoch, čoho dôkazom sú aj rôzne ocenenia, Cena mesta ju milo prekvapila. „Nečakala som to a dojalo ma to veľmi. Nevedela som, že až natoľko si ľudia vážia moju prácu,“ povedala Daniela pre Rimava.sk. Ako poznamenala, toto domáce ocenenie jej dáva pocit, že práca, ktorú vykonáva robí radosť nielen jej samotnej, ale aj mnohým iným ľuďom i z laickej verejnosti. Podľa jej slov Cena mesta má pre ňu úplne iný význam, ako ostatné ocenenia. „Keď vás ocenia ľudia, ktorí rozumejú danej problematike, je ničo iné, ako keď vás ocenia bežní ľudia. Lebo človek sa snaží, aby mu rozumeli aj tí bežní ľudia a aby ich to potešilo,“ priblížila s tým, že Cena mesta určite bude svoje čestné miesto.

Jej fotografia Zamrznutej mydlovej bubliny zožala úspech aj v Amerike.

Začiatky fotenia fyzikálnej fotografie však neboli ľahké, a to najmä na Slovensku. Ako Daniela prezradila, na Slovensku k tejto problematike sa nemal kto vyjadriť a tak svoje fotografie začal posielať do zahraničia. Tam si jej odfotené „bežné“ veci okolo nás začali všímať i oceňovať. „Vtedy som si povedala, že je to asi dobrá cesta. Pretože okolo nás množstvo krásnych vecí, ktoré ľudia nevnímajú, nevidia, nepoznajú a popritom sú tak jednoduché a úžasné,“ ozrejmila.

To, že okolo nás je plno jednoduchých a zároveň úžasných vecí Daniela deklaruje aj svojim najväčším zážitkom. Ako opísala, v zime kúsok ľadu, ktorý bol bezfarebný, položila na vodu začal jeho odraz hrať rôznymi farbami bez použitia filtra. „To človeka poteší, že sa dá objavovať stále aj voľnými očami ako i s tými vedomosťami, ktoré mám a nepotrebujem na to drahé prístroje, len trocha rozmýšľať a skúšať,“ povedala.

A práve v tom skúšaní sa ukrýva snívanie. Podľa Daniely pri fyzikálnej fotografii ide hlavne o fotenie vecí okolo nás, ktoré ľudia až tak nepoznajú a ktoré im chce sprístupniť, aby mohli nad nimi žasnúť. „Príroda vám dokáže vytvoriť také veci, ktoré sú medzi umením a vedou. To už nie je len fyzikálna fotografia, tam je zakotvené to umenie prírody, niečo až magické. Nie je to teda o snívaní, ale viac o objavovaní vecí okolo seba,“ zakončila Daniela.

Pútavé rozprávanie Daniely nielen o fotografovaní môžete zažiť aj v rámci Európskych dní svetla, 14. až 18. mája, vo Hvezdárni v Rimavskej Sobote. V rámci tých dní oslávia aj Medzinárodný deň svetla, 16. máj. Čaká na vás solárna pec, solárne hračky, demonštrácie v astroparku ako aj prednáška o slnečnej energii. Bližšie informácie nájdete na stránke Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Zamrznutá mydlová bublina

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Daniela Rapavá
Súvisiace články
Medzi finalistami medzinárodnej súťaže je aj Rimavskosoboťanka, za jej fotografiu môžete zahlasovať aj Vy
Na medzinárodnej súťaži uspela zamrznutá bublina z objektívu Rimavskosoboťanky
Titulka známeho britského denníka patrí fotke od D. Rapavej, vystavia ju v Londýne
VIDEO: Rimavskosobotská fotografka zaujala ďalšou bublinou aj v Amerike


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross