No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO zo 70. rokov: Takto sa na plesoch zabávalo v Rimavskej Sobote

14. januára 2023 | | |  | 
Autor: Jozef Tokár

RIMAVSKÁ SOBOTA – Lux, Dom kultúry či Tatra patrili v plesovej sezóne k najvychytenejším miestam. Neboli to však jediné sály, ktoré zapĺňali po zábave bažiaci tanečníci. Plesalo sa aj v podnikoch či na súde.

"Už v novembri-decembri sa zabezpečovali priestory, muzikanti. Keď sa začala plesová sezóna, najväčšie sály už boli na soboty všetky obsadené. Ples bol napríklad aj v budove terajšieho súdu, tam mali ples zdravotníci, nebolo inde miesta. Bola tam veľmi pekná sála. Aj v bývalom internáte boli plesy," povedal Jozef Tokár, ktorý v rokoch 1971 – 1993 pracoval ako metodik pre fotografiu a film na vtedajšom Okresnom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote. 

Článok pokračuje pod reklamou


Pozrite si:

FOTO: Takto to v Rimavskej Sobote vyzeralo pred 36 rokmi

Svoje plesy mali aj podniky fungujúce v meste. "Pivovar a cukrovar mali ples spolu v priestore cukrovaru. Mali aj svoju muziku. Bol aj ples mäsiarov, lesníkov. Tam chodili poprední speváci. V Tatre boli aj dve muziky. Ešte aj v Chate údolie (ulica Jesenského) boli jeden čas plesy. Ples tam mal napríklad ZVT – Závod výpočtovej techniky," pokračoval Jozef Tokár.

Niektoré kaviarne či reštaurácie mali dokonca vlastné hudobné zoskupenia. "V Rimavskej Sobote bolo asi sedem muzík. Každý deň okrem nedele a pondelka bola v niektorej kaviarni či reštaurácii živá hudba. V nedeľu sa nehralo, lebo v pondelok sa išlo do práce," vysvetlil. Živú hudbu by ste si kedysi mohli vypočuť aj v niekdajšej reštaurácii Sultán na Hlavnom námestí. Tam síce plesy neboli, no zabaviť ste sa mohli na Silvestra. "Bola tam ľudová hudba."

Ako sa kedysi zabávali Soboťania a Soboťanky? Pozrite si v galérii na archívnych záberoch Jozefa Tokára.


I. Reprezentačný ples osvetových pracovníkov rok 1975, Rimavská Sobota, LUX


Článok pokračuje pod reklamou


Ples osvetových pracovníkov rok 1978, Rimavská Sobota, Lux


Ples osvetových pracovníkov rok 1980, Rimavská Sobota, Hotel Tatra

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross