No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Keď okrem liekov liečia aj smiechom…

24. novembra 2009 | |  | | |

…alebo ako sa Rimavskosoboťanka Stanka Pázmanyová stala Sestričkou Vydarenou…

Červený nos a farebný kostým z človeka klauna neurobí. Schopnosť rozdávať radosť, úsmevy, optimizmus a samých seba pre dobrú vec, musí vychádzať zo srdca. O to viac, keď sú „publikom“ šašovských kúskov deti s vážnymi diagnózami a namiesto cirkusového šapitó je miestom vzájomných stretnutí nemocnica.

Rimavskosoboťanka Stanka Pázmanyová alias Sestrička Vydarená je súčasťou 25-členného slovenského tímu zdravotných klaunov už druhý rok. Hoci základňa organizácie je v Bratislave, Stanka spolu so svojimi troma kolegami Červenými nosmi pôsobí na východe Slovenska.

„Dvakrát do týždňa, vždy v utorok a štvrtok navštevujeme detské oddelenia neurológie a onkológie/hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, raz mesačne zavítame na detské oddelenie prešovskej nemocnice,“ približuje mladá absolventka Akadémie umení v Banskej Bystrici. Úlohu nemocničného klauna si po prvýkrát vyskúšala práve počas svojho vysokoškolského štúdia. So spolužiakom a bývalým priateľom Borisom Srníkom rozbehli cez PKO projekt, v rámci ktorého so svojimi zábavnými scénkami a predstaveniami navštevovali deti v banskobystrickej nemocnici.  „Už vtedy nás volali na konkurz na doktorov klaunov, mala som však akýsi strach z prežívania chorôb a individuálnych stretnutí s pacientmi, po emočnej stránke som sa na to ešte necítila dostatočne silná,“ vysvetľuje Stanka.

Po dvoch rokoch, už ako členka umeleckého súboru prešovského Divadla Jonáša Záborského sa napokon konkurzu do tímu zdravotných klaunov zúčastnila. „Rozbiehal sa východ Slovenska a tak som si povedala, že to skúsim,“ spomína. Výber budúcich Červených nosov mal na starosti Gary Edwards, líder európskych doktorov klaunov, ktorý založil aj občianske združenie na Slovensku.

„Konkurz bol tvrdý a nemala som zo svojho výkonu dobrý pocit. Nakoniec nás však vybrali štyroch – zhodou okolností všetci sme boli kolegovia z divadla, okrem mňa a Borisa Srníka uspel aj Peter Krivý a Miro Bodoki,“ hovorí Stanka a vzápätí spomína aj workshopy, ktoré hneď po konkurze v priebehu leta absolvovali.

V septembri už išli naostro. S liečebnými metódami v podobe trikov, kúziel, akrobatických kúskov, šašovín, pesničiek a tónov ukulele či viazania balónikov prichádzajú pravidelne na nemocničné oddelenia. Netradičná vizita po všetkých izbách trvá v priemere dve až tri hodiny.

„Každé jedno stretnutie je dojemné a veľmi poučné. Pre mňa sa v nemocnici na chvíľu zastaví čas. Hoci dobre poznáme zdravotný stav detí, nevnímame ich ako chorých. Našou úlohou nie je prinášať do nemocnice súcit a ľútosť, ale optimizmus, dobrú náladu a pozitívne myslenie, ktoré je pri liečbe ťažkých diagnóz mimoriadne dôležité,“ opisuje Stanka, ktorú deti poznajú skôr pod menom Sestrička Vydarená. „V nemocnici popri Doktorovi Citrónovi všetko viem, všetko vyriešim, so všetkým pomôžem, preto to meno,“ vysvetľuje energická a usmievavá Rimavskosoboťanka. Z jej rozprávania je jasné, že klaunom v nemocnici skutočne nemôže byť každý. Sama zažila situácie, kedy mala slzy na krajíčku. Vyčariť úsmev na tvári človeku, ktorý je v izolácii sveta so svojou bolesťou, je potom o to väčším umením. „Moje problémy mi zrazu pripadajú strašne malicherné,“  hovorí.

Na otázku, ako klaunov v doktorských plášťoch vnímajú detskí pacienti, odpovedá bez zaváhania: „Už nás čakajú pri dverách a pýtajú sa, kedy zase prídeme.“ To, že liečba úsmevom nie je len klišé, ale skutočne má svoj efekt, dosvedčuje aj mnoho výskumov ale i prístup zdravotníckeho personálu ku svojim „šašovským“ kolegom. „Všetci vieme, že to má zmysel, inak by sme do toho nešli,“ zdôrazňuje Stanka a dodáva, že už čoskoro by mohli doktori klauni pôsobiť aj v menších mestách a rozdávať tak zábavu a dobrú náladu ďalším a ďalším pacientom...

Stanislava Pázmanyová (1984)
Absolventka Akadémie umení v Banskej Bystrici, v súčasnosti stála členka umeleckého súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Hrala v predstaveniach František z Assisi, Šialene smutná princezná, Betlehem či Všetko najlepšie, momentálne stvárňuje hlavnú postavu v divadelnom muzikáli Mária Antoinetta.
Pôsobí v dabingovom štúdiu v Košiciach, ako aj v Slovenskom rozhlase v Banskej Bystrici, kde v autorskej spolupráci s Romanom Slaninom  pripravujú a uvádzajú reláciu Sobotník.

Občianske združenie Červený nos Clowndoctors vzniklo na Slovensku v roku 2004. Je členom medzinárodnej siete Red Noses International. Hlavným poslaním občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors je podporovať psychickú pohodu hospitalizovaných detí, a tým pomáhať k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

Zdroj: Rimava.sk, Martina Urbanová        Foto: Stanislava Pázmanyová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross