No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosoboťan Róbert Ondrejcsák: Byť štátnym tajomníkom je pre mňa obrovská výzva

3. septembra 2010 |  | 

Všetci tí, ktorí sa zaujímajú o domáce dianie určite postrehli, že štátnym tajomníkom Ministerstva obrany Slovenskej republiky sa snáď po prvý raz v novodobej histórii Slovenska stal človek nepolitický, vybraný na tento post výlučne pre jeho odbornosť.  Možno už menej našich čitateľov vie, že nový štátny tajomník  je rodený Rimavskosoboťan, absolvent štátneho gymnázia v Rimavskej Sobote, ktorý má v našom meste stále trvalé bydlisko. Prinášame vám krátky rozhovor s Róbertom Ondrejcsákom.

Minister obrany Ľubomír  Galko výberom nezávislého odborníka na post štátneho tajomníka zmenil doteraz zaužívaný spôsob politického menovania. Ako sa pozeráte  na takúto zmenu politickej kultúry? Prekvapila Vás takáto ponuka?

Nečakal som to, aj preto, lebo som nemal a nemám žiadne politické ambície. Ponuka prišla na pozíciu odborníka, resp. odborného štátneho tajomníka, čo je, samozrejme, obrovská výzva. Po takmer trojhodinovom rozhovore s pánom ministrom, počas ktorého sme prebrali tematické oblasti, ktoré by som mal riešiť, ako aj ďalšie veci, a po konzultácii s úzkym okruhom ľudí, som sa rozhodol ponuku akceptovať.

Posledné roky ste pracovali v Centre pre európske a severoatlantické vzťahy, čiže v treťom sektore. V čom je iná odborná práca na ministerstve?

Prácu v Centre som mal veľmi rád, napĺňala ma. Navyše som mal perfektných kolegov, a preto musím povedať, že som odchádzal s ťažkým srdcom. Práca na ministerstve je iná, prístup ľudí je iný, je to samozrejme aj oveľa formálnejšia pozícia. Na druhej strane pre mňa otvára úplne nové dimenzie ako pre odborníka ale aj ako človeka.

Aké sú Vaše priority na ministerstve obrany, čo by ste za nasledujúce štyri roky chceli profesne dosiahnuť?

V týchto dňoch spúšťame projekt, ktorý je v stredoeurópskom priestore ojedinelý: strategické hodnotenie obrany. Ide o komplexné a systémové prehodnotenie základov, východísk a štruktúry bezpečnostnej politiky štátu ako aj ozbrojených síl na základe hlbokých odborných analýz.
Podarilo sa mi celý tento projekt dostať do top-priorít ministerstva, ako aj do programového vyhlásenia vlády a bude to moja najdôležitejšie oblasť za štyri roky. Chcel by som dosiahnuť, aby sa na obranu a bezpečnosť nepozeralo ako na nejaké izolované oblasti, ale vnímať ich v oveľa širšom kontexte, aj v súvislosti s medzinárodnými vzťahmi a zahraničnou politikou.
K ďalším oblastiam, ktoré by som rád riešil, patrí napríklad analýza a prehodnotenie našej účasti v zahraničných misiách, reprioritizácia misií, ale napríklad aj presadzovanie užšej stredoeurópskej spolupráce v oblasti bezpečnostnej politiky v rámci štátov V4 (SR, ČR, Maďarsko, Poľsko).

Napriek tomu, že už dlhé roky pracujete a žijete ďaleko od Rimavskej Soboty, dodnes ste si zachovali "rimavskosobotské občianstvo", máte  tu trvalý pobyt. Je pre Vás  vzťah k rodnému mestu taký dôležitý?

Áno je a pravdepodobne už vždy bude. Nikdy som nezabudol odkiaľ pochádzam a dodnes veľmi rád chodím do Rimavskej Soboty. Mám tu takmer celú rodinu ako aj svojich najlepších priateľov.

Nemáte ambície pracovať aj v samospráve? Vedeli by ste si to niekedy predstaviť?

V súčasnosti ma moja práca úplne napĺňa a úprimne povedané, za momentálnych podmienok si neviem predstaviť svoje aktívnejšie zapojenie sa do regionálnej politiky. Na druhej strane však veľmi rád pomôžem komukoľvek ak budem mať možnosť a tiež ak pôjde o dobro nášho mesta. Z dlhodobého hľadiska by som sa nad tým možno aj zamyslel, hoci sa trošku obávam, že vzhľadom na moje dlhoročné pôsobenie mimo regiónu ma obyvatelia Rimavskej Soboty nepoznajú dostatočne na to, aby som vôbec mal šancu reálne uvažovať nad touto možnosťou.

V našom médiu ste už publikovali svoje politické analýzy, venujete sa im aj naďalej?

Veľmi rád píšem analýzy, vždy som to robil a ak budem mať čas, aj v budúcnosti niečo napíšem. Aj pre internetové noviny rimava.sk, ktoré považujem za výborný projekt – vždy žasnem, keď rozmýšľam nad tým, ako v relatívne malom meste dokáže takýto kvalitný projekt vzniknúť, fungovať a dlhodobo rásť.

Vraj viete absolútne všetko o víne. Je to pravda? Ako someliéra Vás mohli Rimavskosoboťania vidieť napríklad na Four feste.

Ďakujem za kompliment, ale podľa môjho názoru neexistuje človek, ktorý by vedel všetko o víne, ani tí najuznávanejší svetoví odborníci. Vínu a hodnoteniu vína sa venujem dlhodobo, je to trošku viac ako jednoduchý koníček, pravidelne čítam svetovú odbornú literatúru a chodím na degustácie všade do sveta. Aj webstránku www.vinovino.sk som odštartoval ako klasický blog, avšak za tie necelé tri roky z toho vyrástlo jedno z najčítanejších médií o vinárstve na Slovensku, aj vďaka podpore mojich priateľov.

Máte aj iné záľuby?

Cestovanie (ale nikdy vo veľkých skupinách), vysokohorskú turistiku, klasickú literatúru a gastronómiu, či už ide o varenie alebo o navštevovanie dobrých reštaurácií.


PhDr. Róbert Ondrejcsák, PhD.

Vyštudoval politológiu, históriu a filozofiu, titul PhD. získal z medzinárodných vzťahov. V súčasnosti je štátnym tajomníkom Ministerstva obrany SR. Do júna 2010 bol riaditeľom Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) a zároveň pôsobil na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB. V minulosti pôsobil ako riaditeľ Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií MO SR, ako zástupca veľvyslanca na Veľvyslanectve SR v Maďarsku, ako poradca podpredsedu Národnej rady SR pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, radca oddelenia NATO na MO SR a analytik Slovenského centra pre strategické štúdie. Špecializuje sa na transatlantické vzťahy a NATO, európsku bezpečnostnú architektúru, zahraničnú a bezpečnostnú politiku USA a na strednú Európu. Pôsobil na viacerých univerzitách, je autorom alebo spoluautorom rôznych odborných publikácií v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky a členom redakčnej rady viacerých odborných časopisov v SR aj zahraničí.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross