No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Biologické zbrane: Dohovor o zákaze ich vývoja či skladovania má 45 rokov

30. marca 2020 |  | 

V týchto dňoch si pripomíname 45 rokov, kedy vstúpil do platnosti Dohovor o zákaze vývoja, výroby a skladovania bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení. Je všeobecne známy ako Dohovor o biologických zbraniach (BWC) alebo Dohovor o biologických a toxínových zbraniach (BTWC, BWC).

„Bola to prvá mnohostranná zmluva o odzbrojení zakazujúca celú kategóriu zbraní hromadného ničenia,“ uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Ako avizovala, štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru sa zaviazali „za žiadnych okolností nikdy nevyvíjať, vyrábať, skladovať alebo inak nezískavať alebo neudržiavať: 1. mikrobiálne alebo iné biologické agensy, alebo toxíny bez ohľadu na ich pôvod alebo spôsob výroby, druhy a množstvá, ktoré nie sú odôvodnené na profylaktické, ochranné alebo iné mierové účely, 2. zbrane, vybavenie alebo dopravné prostriedky určené na použitie takýchto agensov, alebo toxínov na nepriateľské účely alebo v ozbrojených konfliktoch.

„Dohovor účinne zakazuje tiež vývoj, výrobu, získavanie, prenos, uchovávanie, hromadenie a používanie biologických a toxínových zbraní a je kľúčovým prvkom v úsilí medzinárodného spoločenstva zameranom na nešírenie zbraní hromadného ničenia. V prípade Dohovoru ide o dôsledok dlhodobého úsilia medzinárodného spoločenstva o vytvorenie nového nástroja, ktorý by dopĺňal Ženevský protokol z roku 1925 a ktorého Republika československá bola signatárom. V priebehu nasledujúcich rokov sa k Dohovoru pripájalo čoraz viac štátov. V súčasnosti existuje 182 zmluvných štátov a 5 signatárskych štátov,“ priblížil jeho význam profesor Cyril Klement, stály zástupca Ministerstva zdravotníctva SR na každoročných zasadnutiach orgánu tohto Dohovoru v Ženeve.

Podľa neho zastúpenie zdravotníctva, prípadne verejného zdravotníctva na týchto rokovaniach je logické,  zákonité a nevyhnutné. Tam sa zástupcovia členských štátov dozvedia o aktuálnom dianí v tejto problematike najmä čo sa týka vedy a výskumu. Systém verejného zdravotníctva a poskytovatelia verejného zdravotníctva by mali byť pripravení čeliť rôznym biologickým agensom, ktoré vytvárajú riziko pre národnú bezpečnosť, pretože obsahujú potenciál spôsobiť veľké množstvo úmrtí a následne rozsiahle sociálne problémy.

„45. výročie Dohody je dostatočným dôvodom a jemným pripomenutím pre vrcholových pracovníkov rezortu zdravotníctva o dôležitosti tejto problematiky a zároveň požiadavkou na dostatočnú podporu po stránke materiálnej a personálnej tak, ako to vidíme v iných krajinách, ktoré si dávame za vzor. Má tiež pripomenúť odbornej verejnosti, že v zdravotníctve máme na starosti túto nie okrajovú problematiku,“ uzavrel Klement.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: visualhunt.com, wikipedia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross