No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO/FOTO: V Čiernom Potoku daroval krv aj náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR

generálporučík Ing. Peter Vojtek (vľavo) a JUDr. Jozef Pupala

V Čiernom Potoku v Rimavskosobotskom okrese dnes po 7. krát usporiadali Kvapku krvi SNP, medzi darcami bol aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek. Obec si dnes uctila pamiatku hrdinov SNP aj mužov, ktorých v roku 1944 odvliekli do koncentračného tábora a pripomenula si tiež priameho účastníka povstaleckých bojov, brigádneho generála Imricha Gibalu, ktorý v Čiernom Potoku prežil svoje detstvo.

Odber krvi priamo na obecnom úrade usporiadali v spolupráci s Národnou transfúznou službou Banská Bystrica, počas dopoludnia prišlo celkovo dvadsať darcov. Ako pre Rimava.sk povedal zakladateľ miestneho Klubu darcov krvi a iniciátor Kvapky krvi SNP Jozef Pupala, tradíciu založili na počesť vypuknutia SNP. Podľa jeho slov bola obec Čierny Potok v období vojny okupovaná hortyovským Maďarskom. "Armádna skupina, ktorá išla z územia Maďarska na potlačenie SNP, plienila osady, kde bývali Slováci a aj z osady, dnes na území Čierneho Potoka, zobrali 14 nevinných chlapov do koncentračného tábora," povedal Pupala a dodal, že sa vrátili len dvaja, jeden na následky po krátkej dobe zomrel. Podľa iniciátora akcie je nezmysel, ak tečie krv vo vojne. "Keď tečie, nech zachraňuje životy," podotkol na margo dnešnej Kvapky krvi. Ako dodal, pre obec je veľkou poctou, že krv prišiel darovať aj samotný náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Ako generálporučík Vojtek pre Rimava.sk povedal, v Čiernom Potoku je po prvýkrát, tento kraj sa mu však veľmi páči."Takto si predstavujem miesto, kde by som chcel v pokoji dožiť svoj život, zostarnúť. Dýcha tu na mňa kľud, nádherná príroda, pokoj, ktorý v mestách nenachádzame," prezradil náčelník generálneho štábu priamo počas odberu krvi. On sám je pravidelným darcom, držiteľom zlatej Janského plakety.

Podľa slov starostu Čierneho Potoka Ondreja Hriňa, v obci so 160 obyvateľmi takáto významná návšteva ešte nebola. Akciu, ktorá sa koná už siedmy rok, starosta oceňuje, podľa jeho slov sa ľudia stretnú, pozhovárajú a zároveň urobia dobrú vec.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=sZBHlPO8ETU" width="600" height="388"]

Kvapka krvi sa dnes konala v skoršom termíne ako za posledné roky, dôvodom bol aj pokles zásob krvi, ktorý ohlásila Národná transfúzna služba. Ako pre Rimava.sk povedal lekár Roman Múkera, každý rok je v lete krvi menej, keďže mnoho ľudí je na dovolenkách. Takéto výjazdy do obcí a menších miest majú preto podľa jeho slov veľký význam. "Mnohí z darcov nemôžu prísť do veľkých miest, okresných či krajských, väčšinou z pracovných dôvodov, my za nimi prídeme, priamo sa s nimi kontaktujeme, pôsobíme do určitej miery aj preventívne, vieme im poradiť, ak je to potrebné nasmerovať ich k praktickým lekárom, internistom, vieme zachytiť počínajúce problémy s tlakom," povedal lekár z Národnej transfúznej služby. "Sme každému darcovi veľmi vďační, lebo krv naozaj potrebujeme," uzavrel.

Zatiaľ čo darcovia odovzdávali najvzácnejšiu tekutinu, priamo pred obecným úradom sa na počesť Imricha Gibalu súťažilo v streľbe zo vzduchovky. Brigádny generál Gibala zomrel v marci tohto roku. Jeho rodina sa do osady Durenda (dnes súčasť Čierneho Potoka) prisťahovala, keď bol ešte dieťa. Bol účastníkom SNP a prvým šéfom prvého armádneho športového klubu na Slovensku - Dukly Banská Bystrica.

Zdroj: Rimava.sk

[nggallery id=784]


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross