No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti a Tornali využívajú prvé lastovičky elektromobilov už viac ako pol roka. Vo Fiľakove sa dotácie museli vzdať

13. februára 2020 | |  | 

Už viac ako pol roka využívajú v dvoch okolitých samosprávach, ktoré sa rozhodli ísť cestou ekológie a boli podporené dotáciou, nový elektromobil. V Hnúšti zakúpili Nissan Leaf približne pred pol rokom, v Tornali majú VW E-Golf už od decembra 2018. Vo Fiľakove sa dotácie z časového hľadiska museli vzdať.

Podľa prednostky mestského úradu v Hnúšti Oľgy Maciakovej ich vozidlo využívajú ako referenčné pre zamestnancov úradu. Financie naň dostali ešte v prvej vlne dotácií, kedy uchádzači prostredníctvom ministerstva hospodárstva získali po 30-tisíc eur s výškou kofinancovania 5 percent. V Hnúšti tak zakúpili Nissan Leaf za 32 750 eur. "Je to najnovšie auto, ktoré teraz máme," povedala pre Rimava.sk Maciaková s tým, že majú prevažne Škodovky a už mali málo vozidiel pre referentov, hlavne aj kvôli tomu, že referenti to pôvodné s ťažným zariadením väčšinou využívajú aj na stavebné činnosti či údržby. "Naši pracovníci potom nemali na čom chodiť," poznamenala Maciaková a dodala, že nové vozidlo využívajú často a dobíjajú ho takmer každý deň pri budove mestského úradu. Iné starosti s vozidlom podľa Maciakovej zatiaľ nemali, automobil na jedno nabitie v hodnote 2,30 eura prejde viac ako 250 kilometrov.

Článok pokračuje pod reklamou.V súčasnosti v Hnúšti prešiel aj projekt elektronabíjačky, na ktorý získali 5 tisíc eur. Umiestnený má byť rovnako pred úradom.

V Tornali auto využívajú už približne dva roky, upozorňujú na jeho nízku hlučnosť

V hodnote 36-tisíc eur majú v Tornali VW E-Golf už približne dva roky. Ako ďalej uviedol prednosta mestského úradu Ladislav Nagy, auto využívajú na úrade, ako aj zariadeniami v rámci mesta na denno-denné výjazdy hlavne v meste, respektíve do okresných sídiel, ale aj na dlhšie vzdialenosti. "Je to výborné vozidlo, dobre vybavené a hlavne má nízku údržbu. Zhruba 100 km jazdy nás vyjde na 1,80 eur," zdôraznil Nagy a dodal, že vozidlo má aj rekuperáciu, čiže sa dobíja aj počas jazdy.

Kúpou tohto vozidla chceli podľa Nagya u obyvateľov propagovať elektrický pohon. Ďalším zámerom je pri rekonštrukcii námestia postaviť na parkovisku nabíjačku pre verejnosť. "Zatiaľ nabíjanie funguje WallBoxom v objekte MsÚ," priblížil. Nevýhoda podľa neho je len možno to, že auto je bez zvuku a treba si dávať pozor pri prechodoch pre chodcov, nakoľko ľudia počítajú pri vozidlách s určitou hlučnosťou. "Pre náš úrad ide o veľmi ekonomickú a efektívnu pomôcku pri denných úkonoch a samozrejme o šetrenie s finančnými prostriedkami, nehľadiac na ekologické hľadiská," uzavrel prednosta v Tornali.

Tretím mestom, ktorému bola odsúhlasená dotácia vo výške 30-tis. eur bolo Fiľakovo. Auto sa im však zakúpiť v potrebnej lehote nepodarilo. Podľa hovorkyne mesta Klaudie Mikuš Kovácsovej kým prišli podklady z ministerstva, nestihli objednať auto tak, aby sa stihlo dať vyrobiť a doručiť do konca projektu. "Výroba tam trvá niekedy aj mesiace," podotkla s tým, že sa museli dotácie vzdať, nie ich vinou, a teraz čakajú na ďalšie kolo. Vozidlo malo byť určené predovšetkým deťom z materských a základných škôl, stredoškolákom či žiakom umeleckej školy na výlety alebo súťaže.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO MsÚ Hnúšťa, a MsÚ Tornaľa


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross