No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŽSR/SAD: Cez R. Sobotu opäť prechádzajú vlaky. V najbližších dňoch prídu veľké zmeny v prímestskej autobusovej doprave

13. decembra 2019 |  | 

Po približne troch mesiacoch sa vlaková doprava cez Rimavskú Sobotu vracia popri veľkej rekonštrukcii stanice do normálu. Začiatkom týždňa začali premávať vlaky už aj v smere od Rimavskej Soboty na Hnúšťu. Zrušená tak mohla byť náhradná autobusová doprava po najbližšiu výhybňu v Rimavskej Bani. Na vlakovú stanicu, kde doteraz kvôli výmene koľajiska prichádzal vlak iba od Jesenského, tak môže pokračovať plynulo aj ďalej na sever okresu. Vlak od začiatku tohto týždňa zastáva pri novom nástupišti, ktoré je oproti tomu predošlému vyvýšené o viac ako pol metra. Cestujúci tak nemusia prekonávať takú výšku aby sa dostali z alebo do vlaku.

Väčšina posunov je v rozmedzí od päť do dvadsať minút, reagujú tak na posuny časov odchodu vlakov

V najbližších dňoch, od 15. decembra, ale cestujúcich čakajú veľké zmeny cestových poriadkov v prímestskej autobusovej doprave. Autobusy budú stáť na väčšom počte zastávok. Rimava.sk o tom informovala odborná referentka pre komunikáciu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková. Ako ďalej uviedla, väčšina posunov je v rozmedzí od päť do dvadsať minút a reflektuje práve zmeny v cestovných poriadkoch vlakov či zreálňuje dĺžku trvania jazdy, napríklad v čase dopravnej špičky. Zmeny sa týkajú aj väčšiny z 205 prímestských autobusových liniek SAD Zvolen a SAD Lučenec. "Dôvodom je ich každoročná celoštátna zmena, ktorá reaguje na posuny časov odchodu vlakov. Banskobystrický samosprávny kraj ju však využil aj na viaceré úpravy v prospech cestujúcej verejnosti," doplnila.„Cestujúcim odporúčame, aby si čas odchodu jednotlivých spojov vopred overili, či už na internete alebo priamo na autobusových zastávkach, kde budú odchody spojov dopravcami aktualizované v najbližšej dobe. Vyhnú sa tak nepríjemným prekvapeniam, napríklad v podobe zmeškania spoja,“ povedal Miroslav Vyka, riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK. Ako príklad uviedol spoj SAD Lučenec, ktorý premáva medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom počas víkendov a štátnych sviatkov, s výnimkou Štedrého dňa, Prvého sviatku vianočného a Veľkonočnej nedele. Čas jeho odchodu sa od 15. decembra posunie o dvadsať minút skôr a z Rimavskej Soboty bude odchádzať už 15:55.

So skorším odchodom autobusu musia počítať aj cestujúci medzi Uzovskou Panicou a Rimavskou Sobotou. Spoj číslo 8, ktorý doposiaľ odchádzal o 7:08, bude od 15. decembra vychádzať zo zastávky Uzovská Panica, OcÚ už o 6:50.

Cestujúci z južných okresov sa potešia predĺženiu spoja s odchodom z Rimavskej Soboty o 18:40 až do Poltára, namiesto konečnej v Hrnčiarskej Vsi. Zároveň tak pribudne nový spoj z Poltára do Hrnčiarskej Vsi s odchodom o 19:30.

Na bezbariérový autobus upozorní značka

V cestovných poriadkoch viacerých liniek pribudne označenie spojov, na ktorých je štandardne nasadzované vozidlo s bezbariérovým prístupom. „To uvítajú najmä seniori, mamičky s kočíkmi či ľudia na invalidnom vozíku. Budú si môcť prehľadne a jednoducho vybrať spoj, do ktorého pre nich nebude problém nastúpiť,“ uzavrel Miroslav Vyka.

FOTO-R. SOBOTA: Okrem nového vlaku modernizujú aj koľajnice za viac ako 12 mil. eur

Zdroj Rimava.sk, BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross